Z kraju

Nowy rząd, ale cyrk ten sam. Znamy nazwiska ministrów

​- Stworzyłam rząd, który będzie jednoczył PO. Osiągnęłam swój cel – powiedziała Ewa Kopacz. Dziś poznaliśmy nazwiska osób, które o tę jedność będą walczyć jak lwy…

 

Większość ministrów rządu Donalda Tuska pozostaje w gabinecie Ewy Kopacz. Wicepremierem pozostaje minister gospodarki Janusz Piechociński, szef PSL. Z kolei Tomasz Siemoniak pokieruje Ministerstwem Obrony Narodowej, ale już jako wicepremier.

 

Bartosz Arłukowicz nadal będzie kierował resortem zdrowia. Zdaniem nowej premier, ma on zadbać o dokończenie reformy systemu leczenia osób chorych na raka.

 

Ministrem edukacji w rządzie Kopacz pozostanie Joanna Kluzik-Rostkowska. – To jest połączenie profesjonalizmu i otwartego serca. Edukacja od lat nie była w lepszych rękach – powiedziała Ewa Kopacz o nowej-starej minister edukacji. Czym zasłużyła sobie na takie peany? Zapewne równościowym elementarzem i przypieczętowaniem posłania do szkól sześcioletnich dzieci.

 

„Bardzo ważną osobą” w przyszłym rządzie Kopacz będzie minister finansów. Według Ewy Kopacz Mateusz Szczurek to „strażnik polskich finansów publicznych”. Ta ważna funkcja to pilnowanie budżetu państwa zgodnie z ustaleniami z Markiem Belką, co „zarejestrowały taśmy kelnerów”. – Ja mu zaufałam, Polacy zaufają mu na pewno – podkreśliła Ewa Kopacz. I dodała: – Jest bardzo odpowiedzialny, każdą decyzję, którą podejmuje rozważa na kilka sposobów, przelicza, liczy, nie śpi po nocach – mówiła. Trudno wątpić w szczerość i samodzielność jego intencji…

 

Bez zmian także w resorcie sportu. Ministrem pozostanie Andrzej Biernat. Resortem nauki i szkolnictwa wyższego będzie nadal kierowała Lena Kolarska-Bobińska. Władysław Kosiniak-Kamysz zostaje w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Sprawami rolników zajmie się skompromitowany w wiejskim środowisku Marek Sawicki. Ministerstwem środowiska nadal będzie kierować Maciej Grabowski. Bez zmian także na stanowisku ministra skarbu (Włodzimierz Karpiński) oraz Małgorzata Omilanowska – która pozostanie szefową resortu kultury. Nad prawami gejów i lesbijek wciąż będzie czuwała Małgorzata Fuszara – pełnomocnik rządu do spraw równego traktowania.

 

 

Zmiany za to na stanowisku szefa resortu spraw zagranicznych. Skompromitowany w aferze hazardowej Grzegorz Schetyna jest faworytem i zaufanym człowiekiem Bronisława Komorowskiego. Wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk został ministrem sprawiedliwości, obecny wiceprezes PKP S.A. (do 1998 roku wicewojewoda radomska, dobra przyjaciółka Ewy Kopacz) Maria Wasiak pokieruje resortem infrastruktury i rozwoju. Z kolei posłanka PO Teresa Piotrowska będzie kierowała MSW (za skompromitowanego Bartłomieja Sienkiewicza), a poseł PO Andrzej Halicki zasiądzie w fotelu szefa Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

 

Rząd Ewy Kopacz ma zostać zaprzysiężony w poniedziałek 22 września. Dwa dni później ma zostać zaprzysiężony Marszałek Sejmu Radosław Sikorski. 1 października z kolei nowa premier wygłosi w Sejmie expose.

 

Za miesiąc „przegląd resortów”. Cokolwiek to znaczy…

 

Michał Polak

fot. kprm, flickr.com

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

6 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra