Koniec katolickiej Irlandii ?
Nowe władze Zielonej Wyspy zapowiadają szereg zmian uderzających zarówno w tradycyjne wartości chrześcijańskie, jak i kościół katolicki. Zmiany te, stanowią kontynuację antykatolickich działać podjętych na początku tego roku.
Premier Enda Kenny oprócz reform gospodarczych mających na celu wyciągnięcie kraju z kryzysu gospodarczego, za priorytety swojego rządu uważa także odebranie kościołowi części z prowadzonych szkół podstawowych oraz legalizację małżeństw homoseksualnych.
W Irlandii już 1 stycznia 2011 roku weszły w życie przepisy, które dają parom homoseksualnym możliwość zawierania związków cywilnych, które różnią się od tradycyjnych małżeństw jedynie tym, że nie posiadają prawa do adopcji.
Jednak do tej pory nie zmieniono zapisów konstytucji, które mówią m.in. o państwowej "ochronie małżeństw przed atakami z zewnątrz" oraz uznają rodzinę za "podstawową jednostkę społeczną". Zwołany przez premiera konwent konstytucyjny ma przeprowadzić zmiany właśnie w tych zapisach.
Reforma oświaty proponowana przez nową administrację, ma polegać na odebraniu kościołowi katolickiemu pieczy na szkołami podstawowymi. Zdaniem premiera kościół posiada zbyt dużą kontrolę nad tymi placówkami i część z nich powinna zostać przekazana prywatnym instytucjom, a część ma zostać przejęta przez państwo.
Mający nadzorować tę reformę minister edukacji Ruairi Quinn przyznaje, że ważnym argumentem za jej wprowadzeniem jest coraz większa liczba imigrantów wyznających inne religie, którzy nie chcą aby ich dzieci uczyły się w katolickich szkołach.
W odpowiedzi na te posunięcia władz, dubliński arcybiskup Diarmuid Martin przypomina, że związek kobiety i mężczyzny, to podstawowe dobro społeczne zasługujące na szczególną ochronę.
Natomiast odnosząc się do przejęcia przez rząd kontroli nad katolickimi szkołami, zauważa inną drogę zmian w systemie edukacji, polegającą na większym zaangażowaniu i udziale rodziców w działaniu szkół.
Opracował: Kuba Klimkowicz na podstawie: www.irishtimes.com ,www.independent.ie .Na zdjęciu Św. Patryk, patron katolickiej Irlandii.
Źródło: prawy.pl