Pomógł w morderstwie przynajmniej 36 tys. osób. SS-man na ławie oskarżonych przez ofiary niemieckich zbrodni

0
0
0
/ Pixabay/CC0 License

Prokuratura w Berlinie złożyła akt oskarżenia przeciwko byłemu SS-manowi, wartownikowi z obozu koncentracyjnego Mauthausen. Przedstawiony jest mu zarzut pomocnictwa w morderstwie przynajmniej 36 tys. więźniów. Oskarżycielem posiłkowym w tym procesie będzie najpewniej Polak, były więzień niemieckiego obozu koncentracyjnego. Oskarżony to 95-letni Hans H., który miał służyć w oddziale SS-Totenkopfverband (Oddziały Trupiej Główki) jako wartownik w Mauthausen od lata 1944 r. do wiosny 1945 r.

Według informacji prasowej umieszczonej na portalu sueddeutsche.de jego nazwisko widnieje też na liście 16 kompanii oddziału SS-Totenkopfverband Mauthausen z 26 czerwca 1944. Owa lista należała jako część tak zwanego "Raportu Cohen'a" do środków dowodowych użytych w procesach norymberskich. Mecenas Rajmund Niwinski – adwokat z Berlina, współpracujący ze stowarzyszeniem Patria Nostra – złożył do właściwego sądu okręgowego w Berlinie wniosek o dopuszczenie Stanisława Zalewskiego – byłego więźnia obozu koncentracyjnego Mauthausen Gusen - jako oskarżyciela posiłkowego oraz o wgląd do akt.

94-letni Stanisław Zalewski obecnie jest prezesem Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych. Gdy miał 18 lat, został aresztowany za działalność podziemną. Trafił na Pawiak, potem do Auschwitz i wreszcie do znajdującego się na terenie dzisiejszej Austrii obozu Mauthausen-Gusen. Stanisław Zalewski przybył do obozu Mauthausen 6 listopada 1943 r. i był tam uwięziony w podobozie Mauthausen-Gusen I, a od 19 sierpnia 1944 r. aż do wyzwolenia przebywał w podobozie Gusen II. Przypomnijmy, że 6 listopada 2018 r. przed Sądem Krajowym w Münster rozpoczęło się postępowanie główne przeciwko SS-manowi, Johannowi R. który służył w obozie Stutthof (obecnie Sztutowo) w okresie od 7 czerwca 1942 r. do 1 września 1944 r. Następna sprawa toczy się przed Sądem Krajowym w Mannheim, gdzie badane jest obecnie wszczęcie postępowania głównego przeciwko członkowi załogi w Auschwitz. Prokuratura złożyła już w tej sprawie akt oskarżenia za współudział w morderstwie przeciwko 94-letniemu byłemu wartownikowi SS, który służył w obozie Auschwitz od grudnia 1942 r. do stycznia 1943 r. Prokuratura w Wuppertalu bada zaś podstawy złożenia aktu oskarżenia przeciwko byłemu wartownikowi SS w obozie Stutthof i dotyczy okresu od 28 czerwca 1944 r. do 8 maja 1945 r.

Stowarzyszenie Patria Nostra na czele z mecenasem Lechem Obarą z Kancelarii Radców Prawnych i Adwokatów „Lech Obara i Współpracownicy” z Olsztyna nawiązało porozumienie w sprawie współpracy z mec. Rajmundem Niwińskim reprezentującym zespół adwokatów z Dusseldorfu, Monachium (RFN) oraz Atlanty (USA). Zespół ten reprezentuje byłych więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych i obozów zagłady w szeregu postępowań karnych. Stowarzyszenie Patria Nostra wraz z zespołem adwokatów z Niemiec i USA zwraca się z apelem o kontakt do osób, które bądź same przeżyły obóz koncentracyjny lub obóz zagłady, bądź też w takim obozie życie stracił ktoś z ich najbliższych – rodzice lub rodzeństwo. O kontakt proszone są osoby osadzone w każdym obozie koncentracyjnym lub obozie zagłady w dowolnym terminie bądź też najbliżsi krewni osób, które straciły życie w Stutthof, Auschwitz i Majdanku przez cały okres funkcjonowania obozu. Osoby takie mogą zostać oskarżycielami posiłkowymi w procesy wobec osób, które pełniły różne funkcje w obozach w Stutthof, Auschwitz i Majdanek. Co ważne - koszty reprezentacji oskarżycieli posiłkowych pokrywa niemiecki Skarb Państwa. Niemiecki Skarb Państwa pokrywa także ewentualne koszty dojazdów, noclegów oraz wydatków oskarżycieli posiłkowych.

Kontakt w Polsce: kancelaria@lechobara.pl.

Można też użyć formularza kontaktowego, dostępnego na stronie kancelarii. Prosimy o krótkie streszczenie historii więźnia i podanie – jeśli jest to wiadome – czasu jego pobytu w obozie lub daty śmierci. Kontakt polskojęzyczny w Niemczech: mec. Rajmund Niwinski niwinski@niwinski.de, tel. 0049 (0) 211 699 907 20, tel. kom. 0049 (0) 163 4793528. Można wysłać smsa (koszt taki jak w przypadku połączeń krajowych), a mecenas na pewno oddzwoni.

Źródło: Stowarzyszenie Patria Nostra

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną