Jakie korzyści daje księgowość online?

0
0
22
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne / Internet

Księgowość internetowa to usługa, która pojawiła się stosunkowo niedawno, ale bardzo szybko zaczęła zdobywać zainteresowanie przedsiębiorców, jako wygodna alternatywa dla klasycznego biura rachunkowego. Takie rozwiązanie jest niezwykle atrakcyjne zarówno dla jednoosobowych działalności, jak spółek prawa handlowego. Jakie są zalety księgowości internetowej i dlaczego warto rozważyć przeniesienie księgowości online?

Na czym polega księgowość online?

Korzystanie z rozwiązań księgowych dostępnych za pośrednictwem internetu bazuje na wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Wystawianie faktur jest możliwe jednym kliknięciem, a obsługa firmy odbywa się całkowicie zdalnie. Jak to możliwe?

Dokumenty księgowe są przesyłane za pośrednictwem usług chmurowych, które zapewniają nie tylko szybki transfer danych, ale także całkowite bezpieczeństwo informacji. Wszystkie dane są archiwizowane bezpośrednio w systemie, więc łatwo przeanalizować najważniejsze informacje finansowe dotyczące przedsiębiorstwa.

Nowoczesne biura rachunkowe posługują się też zaawansowanymi systemami OCR oraz zrobotyzowaną automatyzację procesów (ang. Robotic Process Automation). Dzięki temu formalności w Twojej firmie realizowane są szybko i bezbłędnie, niezależnie od wolumenu pracy. Możliwość prowadzenia księgowości online coraz częściej wygrywa z usługami, jakie oferuje klasyczne biuro rachunkowe, wymagające zaangażowania ze strony klientów.

Jakie usługi oferuje księgowość online?

Księgowość realizowana zdalnie często wzbudza wątpliwości wśród przedsiębiorców, zwłaszcza tych przyzwyczajonych do klasycznego obiegu dokumentów. Czego możesz oczekiwać od takich firm? W rzeczywistości profil usług jest analogiczny jak w przypadku zwykłego biura, a niekiedy nawet szerszy. Obejmuje m.in.:

  • księgowość online: ryczałt, KPiR oraz księgi rachunkowe;

  • rozliczanie składki ZUS za przedsiębiorcę oraz pracowników;

  • optymalizację podatków;

  • wystawianie faktur sprzedażowych i fakturowanie zakupowe;

  • odpisy amortyzacyjne;

  • deklaracje podatkowe składane do urzędu skarbowego;

  • obsługę firmowego konta bankowego;

  • ewidencjonowanie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Niezależnie od zakresu usługi, rozliczenia są dokonywane w pełni zdalnie. Tak szeroka oferta usług odpowiada na potrzeby przedsiębiorców z sektora MŚP, a także większych podmiotów.

Dlaczego warto wybrać prowadzenie księgowości online?

Niezależnie od tego, czy interesuje Cię księgowość uproszczona online, czy dla formy biznesu niezbędna jest pełna księgowość online, korzystanie z nowoczesnych rozwiązań niesie ze sobą szereg wymiernych korzyści.

Oszczędność czasu

Czas to jeden z niewielu zasobów, których nie da się kupić. Poświęcony na rozwój koncepcji biznesowej pozwala na wypracowanie unikalnego modelu, który będzie generował wysokie zyski. Prowadzenie księgowości, rozliczanie płatności, podatki, wysyłanie deklaracji czy sporządzanie listy płac to czynności, które są angażujące i nie pozwalają skupić się na rozwoju działalności.

Z księgowością online całą dokumentację masz w jednym miejscu. Trafia ona bezpośrednio do specjalisty, który zajmuje się kompleksową obsługą firmy. To prosty sposób na delegowanie szeregu uciążliwych obowiązków, którymi nie trzeba zajmować się samodzielnie.

Prostota obsługi

Nawet jeżeli przedsiębiorca wykorzystuje program do faktur, nauczenie się jego interfejsu nie zawsze jest proste. Każdy software ma też swoje ograniczenia, które zwykle pojawiają się w najmniej odpowiednim momencie. Dla wielu przedsiębiorców, którzy karierę zaczynali jeszcze w ubiegłym stuleciu obsługa takich programów może stanowić barierę nie do przejścia. Proste wprowadzanie danych do systemu księgowości online to czysta przyjemność.

Skalowalność z księgowaniem online

Dla małych przedsiębiorstw, które dopiero nawiązują pierwsze relacje z kontrahentami i klientami, nie zawsze ważna jest bardzo złożona obsługa, dlatego tak liczy się skalowalność. Decydując się na księgowość realizowaną zdalnie, przedsiębiorca może wybrać, czego tak naprawdę oczekuje i dopasować koszty do swoich możliwości. W miarę rozwoju, zakres usługi można wygodnie rozszerzyć, np. o rozliczanie składek ZUS, kontakt z urzędem skarbowym czy współpracę ze sklepami internetowymi (np. w ramach procedury OSS).

Personalizacja świadczonych usług

Dla wielu biur rachunkowych współpraca z firmą to po prostu kolejna księga przychodów i rozchodów czy pliki JPK do wysyłki. Warto jednak pamiętać, że dla przedsiębiorcy ogromne znaczenie ma personalizacja. Możliwość bezpośredniego kontaktu z księgowym lub doradcą podatkowym, który zna specyfikę firmy i rozumie jej potrzeby bywa ważniejsza niż błyskawiczne rozliczenie kolejnej faktury.

Najlepsza księgowość online - jak ją wybrać?

Na polskim rynku stopniowo przybywa podmiotów wyspecjalizowanych w rozliczaniu księgowym przedsiębiorców, dlatego wybór partnera do współpracy może wydawać się trudny.

Jeśli szukasz nowoczesnego, ale jednocześnie doświadczonego biura rachunkowego, zajrzyj na: https://maza.pl/. Skorzystaj z ponad 30 lat praktyki w obsłudze sektora biznesowego, która idzie w parze z dopasowywaniem się do nowatorskich trendów w zakresie stosowanej technologii.

Wybierając biuro rachunkowe MAZA jedyne czego potrzebujesz, to internet. Zespół wykwalifikowanych profesjonalistów zajmie się prowadzeniem księgowości Twojej firmy, obsługą kadrowo-płacową, a w razie potrzeby oferuje także wsparcie prawne w codziennym prowadzeniu biznesu.

Źródło: Redakcja

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną