Szkoły nie chcą darmowych tandetnych podręczników, MEN wciska im je na siłę

0
0
0
/

Szefowa MEN napisała do dyrektorów szkół podstawowych i gimnazjów, aby ci dołożyli starań w celu wyposażenia uczniów w darmowe podręczniki. Chodzi o zapewnienie uczniom darmowych podręczników. Tymczasem dyrektorzy wcale nie są chętni do wprowadzania do szkół książek, które nie spełniają podstawowych obiektywnych norm podręcznika i były sporządzane „na kolanie”.

 

„(…)zwracam się do Wszystkich Państwa z prośbą o dołożenie wszelkich starań, aby uczniom klas I, II i IV szkoły podstawowej oraz uczniom klasy I gimnazjum zapewnić ustalone przez szkołę podręczniki i materiały ćwiczeniowe, tak aby mogli z nich korzystać już z początkiem nowego roku szkolnego, zgodnie z określonym w szkole planem zajęć” – napisała Joanna Kluzik-Rostkowska.

 

Szefowa MEN przypomniała, aby dyrektorzy wzięli pod uwagę, że oprócz czasu niezbędnego na uruchomienie dotacji celowej, odpowiednio wcześnie muszą być również podjęte czynności związane z zamówieniem i zakupem podręczników i materiałów ćwiczeniowych. Wszystko po to, by mogły zostać dostarczone do szkół z początkiem roku szkolnego.

 

„System udzielania dotacji celowej został skonstruowany na tyle elastycznie, na ile to możliwe w przypadku finansowania zadania zleconego. Każda szkoła ma wpływ na moment otrzymania dotacji” – stwierdziła minister edukacji.

 

Dodała, że dyrektorzy szkół już od połowy marca mogli składać do organów prowadzących informację lub wniosek, niezbędne do udzielenia dotacji. Jednostka samorządu terytorialnego mogła otrzymać środki na zakup podręczników już w maju (przekazanie dotacji odbywa się najpóźniej do 15 października).

 

Joanna Kluzik-Rostkowska zwróciła się także do kuratorów. Poprosiła, by na bieżąco monitorowali realizację tego zadania przez dyrektorów szkół. Zależy jej także na tym, by kuratorzy przypomnieli dyrektorom szkół, którzy nie złożyli jeszcze do swojego organu prowadzącego informacji niezbędnych do uruchomienia dotacji, o jak najszybsze zrobienie tego.

 

W roku szkolnym 2014/2015 bezpłatne podręczniki i materiały ćwiczeniowe otrzymali uczniowie pierwszej klasy szkoły podstawowej. W nadchodzącym roku szkolnym dostaną je nie tylko pierwszoklasiści, ale i uczniowie drugiej i czwartej klasy szkoły podstawowej, a także uczniowie pierwszej klasy gimnazjum.

 

Tymczasem pedagodzy są zgodni, że nowe darmowe podręczniki to klęska MEN i w ogóle nie powinny być dopuszczone jako materiał edukacyjny.

 

Julia Nowicka

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną