Zasługi Kościoła katolickiego dla Polski w XIX wieku

0
0
0
fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe /

Podczas drugiego dnia targów książek historycznych w Arkadach Kubickiego Zamku Królewski na stoisku wydawnictwa Biały Kruk wideo wywiadu o zasługach Kościoła katolickiego dla Polski w XIX wieku udzieliła portalowi Prawy pl dr hab. Martyna Deszczyńska. W rozmowie poruszyliśmy temat wykorzystania polskich powstań przez tajne globalne organizacje antykatolickie.

W XIX wieku Kościół katolicki jako jedyna struktura międzyzaborowa promował polską tożsamość i kulturę, stworzył przestrzeń dla działalności polskiej, obywatelskiej, społecznej, edukacyjnej. Warto też pamiętać o ludziach Kościoła, którzy oddali swoje życie i wolność walcząc o niepodległość Polski.

 

Zasługi Kościoła katolickiego dla Polski:

 

Jak informuje wydawnictwo Biały Kruk doktor habilitowana Martyna Deszczyńska jest absolwentką studiów historycznych na Uniwersytecie Warszawskim, tamże uzyskała doktorat w 2001 r. W 2014 r. uzyskała habilitację w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk. W latach 1993-2013 pracowała w Zakładzie Historii XIX w. Instytutu Historycznego UW. Od 2014 r. jest kierownikiem Pracowni Historii Bibliotek i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej. Członek Kapituły Konkursu Książki Historycznej im. prof. Jerzego Skowronka. Autorka trzech książek oraz wielu artykułów i recenzji. W wydawnictwie Biały Kruk ukazała się jej książka „Naród bez państwa”. Jest też autorką biogramów w „Wielkiej Księdze Patriotów Polskich”.

 

Wydana przez wydawnictwo Biały Kruk publikacja „Kościół na straży polskiej niepodległości” zawiera teksty autorstwa profesora Andrzeja Nowaka i dr hab. Martyny Deszczyńskiej.

 

W opisie książki na stronie wydawcy można przeczytać, że „kiedykolwiek niepodległość Ojczyzny była zagrożona, Kościół stawał po stronie Polski. Czas próby nigdy nie był jednak większy niż w XIX i XX w., kiedy Polska na 123 lata zniknęła z map świata, a następnie musiała się zmierzyć z zabójczą nawałnicą niemieckiego i sowieckiego totalitaryzmu. Przez te trudne czasy Polska nigdy się nie poddała. Zawdzięczamy to roztropnym mężom stanu, wybitnym artystom, patriotycznym działaczom i wielu Polakom, którzy z orężem w ręku bronili niepodległości. Wielki dług wdzięczności zaciągnęliśmy także u ludzi Kościoła, którym brzmiało w sercach najważniejsze hasło: Bóg, Honor, Ojczyzna. Właśnie o tym jest ta książka napisana barwnym, literackim językiem przez Martynę Deszczyńską i Andrzeja Nowaka, dwoje wspaniałych historyków. Snują oni opowieść o przemożnym pragnieniu wolności polskiego narodu. Przewodnikami po kartach tej książki stają się wielcy duchowni, jak chociażby abp Zygmunt Szczęsny Feliński, który pisał groźne listy do cara domagając się polskiej niepodległości, prymas August Hlond prowadzący Polskę i Kościół przez tragedię II wojny światowej, Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński, niezłomny kapłan ks. Jerzy Popiełuszko czy św. Jan Paweł II, który bezkompromisowo zwalczał komunizm i wprowadził Kościół w nowe tysiąclecie”.

 

Według wydawcy pubikacja „Kościół na straży polskiej niepodległości” „jest także opowieścią o mniej eksponowanych na kartach historii, a wspaniałych Polakach. Wybitni badacze, autorzy tej książki, przywołują poza tym wiele mało znanych wydarzeń z XX, XXI, ale i z XIX w., książka obejmuje bowiem nie tylko okres ostatniego stulecia, ale pokazuje również drogi, jakie wiodły Polaków do pamiętnego 11 listopada 1918 r. i jak wielka była rola polskiego duchowieństwa na tych drogach do odzyskania niepodległości”.

 

Jak informuje wydawca „tekst uzupełnia blisko 90 bardzo ciekawych, unikatowych ilustracji, zdjęć archiwalnych, map i wiele mówiących tabel (zestawień), dzięki którym rysuje się jeszcze pełniejszy obraz czasów, w których Polska zmagała się z trzema mocarstwami o niepodległość, odzyskiwała ją, znów traciła, lecz w walce nie ustawała – aż po ostatnie lata”.

 

Jan Bodakowski

 

Źródło: JB

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną