Z kraju

Romaszewska nie będzie rzecznikiem praw obywatelskich

Sejm wybrał w piątek na to stanowisko Adama Bodnara. Za jego kandydaturą głosowało 239 posłów, natomiast jego kontrkandydatkę Zofię Romaszewską poparło 155 posłów. By Bodnar objął stanowisko, wybór musi jeszcze zaakceptować Senat.

 

W głosowaniu udział wzięło 430 posłów; większość bezwzględna niezbędna do wyboru wynosiła 216 głosów.

 

Kandydaturę 38-letniego prawnika, wiceprezesa Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, który swego czasu brał udział w nagonce na Sławomira Cenckiewicza po publikacji monografii historycznej jego autorstwa poświęconej agenturalnej przeszłości Lecha Wałęsy, zgłosiły kluby PO i SLD. Wątpliwości co do kandydatury Bodnara miała część posłów Platformy, zwłaszcza o konserwatywnych poglądach. PO, aby mieć pewność, iż właśnie ten kandydat zdobędzie większość, wprowadziła dyscyplinę klubową w tym głosowaniu.

 

Klub PiS zgłosił 74-letnią Zofię Romaszewską, cieszącą się nieskazitelną opinią dawną opozycjonistkę z PRL. Jej kandydatura miała szerokie poparcie społeczne, wyrażone m.in. w licznie wysyłanych petycjach w tej sprawie.

 

Kadencja obecnej RPO prof. Ireny Lipowicz upłynęła we wtorek.

 

JN

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

144 komentarze

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra