Pakistańska demokracja ustępuje wojskowej dyktaturze
Pakistan powoli acz systematycznie zmienia się z w miarę demokratycznego w kraj rządzony przez wojskową dyktaturę. Wszystko przez przyjętą strategię antyterrorystyczną, zgodnie z którą wojsko otrzymuje coraz większą władzę.
Z opublikowanego ostatnio raportu Międzynarodowej Grupy Kryzysowej wynika, że rządowy plan zwalczania terroryzmu i zapobiegania temu zjawisku spowodował przekazanie wojsku nadmiernej władzy kosztem innych instytucji, jak sądy, czy parlament.
Co więcej okazuje się, że wojsko stale podkopuje pozycję władzy cywilnej, uważając zniesienie przywróconej w 2008 r. demokracji za swoje największe wyzwanie - przejście do systemu demokratycznego po rządach wojskowych gen. Perveza Muszarafa zostało wymuszone powstaniem zorganizowanym przez prawników oraz inne obywatelskie organizacje.
Raport ostro krytykuje całkowite zniesienie moratorium dotyczącego wykonywania kary śmierci oraz strategii zakładania sądów wojskowych dla przeprowadzania szybkich procesów osób podejrzewanych o działalność terrorystyczną, ponieważ to „może wyrządzić więcej zła niż uczynić dobra, jako że podkopuje konstytucjonalizm, rządy demokratyczne oraz rządy prawa”.
Pakistan przyjął nową strategię walki z terroryzmem po ataku na szkołę w Peszawarze, mieście położonym w północno-zachodniej części kraju. Wtedy to też Islamabad zniósł moratorium dotyczące stosowania kary śmierci na około sześć lat.
16 grudnia 2014 r. grupa zwolenników Talibów przeprowadziła szturm na prowadzoną przez wojsko szkołę w Peszawarze, zabijając ok. 150 osób, w tym 132 uczniów. 120 uczniów odniosło obrażenia.
Warto dodać, że Pakistan jest mocarstwem atomowym.
Karolina Maria Koter
Źródło: Press TV
© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Źródło: prawy.pl