Federacja Młodzieży Walczącej, czyli współcześni narodowcy?
- Praca o FMW powinna zainteresować narodowców, którzy mogą poznać losy podobnie jak oni ideowego środowiska, głoszącego słuszne postulaty, ale które nie zdołało zaistnieć na scenie politycznej - pisze Jan Bodakowski.
Nakładem IPN ukazała się praca ,,Federacja Młodzieży Walczącej 1984-1990". Na jej kartach kilkunastu polskich historyków przybliżyło czytelnikom historie i idee FMW walczącej z komunistyczną okupacją za czasów reżimu bandyty Jaruzelskiego.
Praca opisuje historię antykomunistycznej młodzieży, która doskonale zdawała sobie sprawę z szkodliwości dla Polski układu jaki zawarły władze PRL z dobranymi przez siebie osobami, które wbrew faktom nazywane były reprezentantami opozycji. Zgodnie z przewidywaniami młodych antykomunistów układ okrągłego stołu stał się źródłem patologii w III RP.
Czytelnicy publikacji o FMW z kart pracy wydanej przez IPN dowiedzą się o samej organizacji, kontekście politycznym, społecznym i kulturowym w jakim organizacja funkcjonowała, rozpadzie organizacji w po transformacji ustrojowej, działalności FMW w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu, Szczecinie, Łodzi, Poznaniu, Bydgoszczy, na Pomorzu, Lubelszczyźnie, Warmii i Mazurach, ziemi świętokrzyskiej, białostockiej i łomżyńskiej.
W latach 80, działało w PRL ,,co najmniej 400 organizacji, ruchów, grup i środowisk" młodzieżowej opozycji antykomunistycznej. Jedną z organizacji ogólnopolskich była FMW. Do czasu transformacji ustrojowej MFW współpracowała z Solidarnością. Układy z komunistami zawierane przez Solidarność sprawiły, że przeciwnikiem FMW stała się i Solidarność.
FMW nie była organizacją hierarchiczną, raczej wspólną nazwą dla wielu lokalnych środowisk. Struktura, prócz oczywistego antykomunizmu, woli wyzwolenia Polski, wycofania armii sowieckiej z Polski, wprowadzenia demokracji, pluralizmu politycznego, wolności słowa, dekomunizacji, demilitaryzacji, nie miała bardziej skrystalizowanego programu politycznego, prócz tego, ze wiele miejsca poświęcała zagadnieniom edukacyjnym. FMW domagała się odpolitycznienia oświaty, wyrzucanie z programów politycznej indoktrynacji, pomocy socjalnej dla biednych uczniów i studentów, możliwości działania szkolnictwa prywatnego, samorządu uczniowskiego, autonomii szkół.
MFW deklarowało, że w działaniach politycznych nie będzie wykorzystywać przemocy, choć zastrzegała sobie prawo do obrony przed agresją milicji. Praca o FMW powinna zainteresować narodowców, którzy mogą poznać losy podobnie jak oni ideowego środowiska, głoszącego słuszne postulaty, ale które nie zdołało zaistnieć na scenie politycznej.
Federacja Młodzieży Walczącej - ogólnopolska organizacja opozycyjna będąca kontynuacją rozbitej w 1981 r. przez aparat bezpieczeństwa PRL Federacji Młodzieży Szkolnej - powstała w 1984 r. W drugiej połowie lat osiemdziesiątych FMW rzuciła hasło bezkompromisowej walki z chylącym się ku upadkowi ówczesnym systemem władzy. Struktury Federacji rozwijały się prężnie w niemal wszystkich regionach kraju, co było wyjątkiem na tle postępującego słabnięcia ,,dorosłego" podziemia politycznego i braku zainteresowania większości społeczeństwa działalnością konspiracyjną. FMW wraz z innymi ugrupowaniami młodzieżowymi opozycji politycznej odegrała szczególnie ważną rolę w okresie przełomu politycznego lat 1988 i 1989, przypominając rangę ideowego dziedzictwa ,,Solidarności" i ułatwiając tej ostatniej powrót na scenę polityczną. W tym czasie jednak większość struktur FMW odrzuciła kompromis z rządzącymi komunistami, wchodząc w ostry konflikt z kierownictwem ,,Solidarności", przez co znalazła się na marginesie sceny politycznej III Rzeczypospolitej.
Jan Bodakowski
© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Źródło: prawy.pl