Palermo stolica sycylijskiej mafii w oficjalnej żałobie po Adamowiczu

0
0
0
fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe /

Stolicą sycylijskiej mafii jest Palermo. Fakt ten stał się nawet elementem popkultury. To właśnie z tych rejonów Sycylii pochodzi rodzina Corleone z „Ojca chrzestnego”. Dlatego wielu polskich publicystów z racji na bezkarność mafii w Gdańsku nazywa to miasto polskim Palermo. Te negatywne skojarzenia umocni zapewne opisany przez portal „Wprost” w artykule „Flagi w Palermo opuszczone do połowy masztu. To znak żałoby po śmierci Pawła Adamowicza” fakt uczczenia przez włoskie miasto będące nieformalną stolicą sycylijskiej mafii zamordowanego prezydenta Gdańska oskarżanego przez wielu o niejasne pochodzenie gigantycznego majątku.

Według „Wprost” „po tragicznej śmierci Pawła Adamowicza wyrazy wsparcia i solidarności płyną z całego świata. Burmistrz Palermo podjął decyzję o tym, że flagi na budynkach publicznych w mieście będą opuszczone do połowy masztu”.

 

Jak informuje „Wprost” „informację o decyzji burmistrza Palermo przekazał portal „Giornale Di Sicilia”. Leoluca Orlando oświadczył, że zarówno w poniedziałek, jak i we wtorek, flagi na budynkach publicznych w tym sycylijskim mieście będą opuszczone do połowy masztu. Jest to znak żałoby po śmierci Pawła Adamowicza”.

 

Z artykułu we „Wprost” można się dowiedzieć, że burmistrz „Orlando przypomniał, że zmarły prezydent Gdańska był jednym z inicjatorów Globalnego Parlamentu Burmistrzów, czyli organizacji, która ma na celu »zmierzenie się z największymi wyzwaniami świata«. – Paweł padł ofiarą klimatu przemocy i nienawiści, przeciw któremu był zaangażowany, czyniąc ze swego miasta wzór gościnności i współuczestnictwa wbrew populistycznemu kursowi swego kraju – podkreślił burmistrz Palermo”.

 

Mafie w Unii Europejskiej opisał niemiecki reporter śledczy Jurgen Roth w swojej książce „Europa mafii” (wydanej przez wydawnictwo Wektory).

 

Mafia jest autorytarnie zorganizowaną strukturą, instrumentalnie wykorzystująca przemoc, posiadającą własne normy, wymuszająca milczenie na swój temat. Mafia zarabia pieniądze, prowadząc działalność przestępczą i inwestując brudne pieniądze w legalne interesy. Mafie kontrolują dane terytorium, działają w tajemnicy, infiltrują gospodarkę, administracje i politykę, kamuflują się w społeczeństwie mieszczańskim.

 

Stara mafia koncentrowała się na czerpaniu zysków z przestępczości i legalizowaniu ich. Nowa mafia (otoczona największą tajemnicą, bo składająca się z elit) koncentruje się na legalnej działalnośc,i wykorzystując brudne metody (korupcje, szantaż czy mordy zlecane starej mafii).

 

Metody mafii przejęły też globalne korporacje korumpujące polityków na całym świecie. Mafie zarządzane są jak międzynarodowe koncerny. Politycy są uzależnienie od mafii i korporacji. Współcześnie zanikają różnice między globalnymi korporacjami a organizacjami mafijnymi (np. dzisiejszy kryzys gospodarczy został sztucznie wywołany przez globalne banki, by zagarnąć milionowe transfery z kieszeni podatników).

 

Mafie (współpracujące ze sobą) są w Unii Europejskiej siłą ogólnoeuropejską. Pieniądze pochodzące z działalności przestępczej inwestują w legalne przedsięwzięcia (akcja, nowe instrumenty finansowe, nieruchomości). Dzięki integracji europejskiej mafia inwestuje (wykupuje za bezcen dzięki skorumpowanym politykom) majątek w Europie Wschodniej. Współcześnie jednym z największych źródeł dochodów mafii są fundusze europejskie.

 

Według danych BND (Federalnej Służby Wywiadowczej Republiki Federalnej Niemiec Bundesnachrichtendienst) roczny obrót włoskiej mafii przekracza 100 miliardów euro. Mafia włoska dzieli się na Ndranghette, Cosa Nostre, Comorre, Sante Corone Unite i nieregularne loże masońskie. W latach 70 XX wieku organizacje mafijne walczyły ze sobą o dominacje w świecie przestępczym, lata 80 i 90 były czasem walki mafii z instytucjami państwa. Dziś nadszedł czas koegzystencji mafii i polityków mający na celu legalizacje zysków osiągniętych z działalności przestępczej. Mafie najpierw inwestowały w starej Unii, potem (dzięki integracji) w krajach Europy Wschodniej. Mafie inwestowały w: turystykę, nieruchomości, przemysł odzieżowy, kamienie szlachetne, sport i na rynkach finansowych. Dzięki zyskom z legalnych przedsięwzięć dziś mafie mają realny wpływ na gospodarkę i politykę. Nieustanny wzrost liczebności mafii, umacnianie się i ich ekspansja trwają nieprzerwanie od lat 90. Mafie wyemigrowały w ostatnich latach również do Ameryki Południowej.

 

Ndranghetta jest najpotężniejszą i najniebezpieczniejszą organizacją mafijną. Powstała w Kalabrii, rozszerzyła się na tereny RFN i Szwajcarii. Ma strukturę opierającą się na klanach rodzinnych autonomicznie istniejących obok siebie. Tworzą ją komórki (ndriny) lub rodziny (cosca). Kilka komórek lub rodzin może stworzyć wspólną locale. Rodziny mogą autonomicznie działać, ale opłaca się współpracować. Głową rodziny jest capo famiglia. Zadania wykonują camorristi, którym podlegają picciotti (żołnierze). Żołnierzom podlegają fiori (strażnicy). Szefowie rodzin tworzą kolektywny komitet prowincjonalny, który dyskutuje o inwestycjach i polityce (korupcji) na dorocznych spotkaniach. W Ndranghettcie obowiązuje całkowity zakaz mówienia o organizacji. Mafiosem jest się na całe życie, kto współpracuje z policją, wydaje na siebie wyrok śmierci. Ndranghetta ostatnio zaczęła czerpać dochody z prostytucji i handlu żywym towarem. Ndranghetta zinfiltrowała policje, prokuraturę, sądy, administracje. Stara się wpływać na politykę kadrową w tych instytucjach. Dzieci mafiosów wysyłane są na studia prawnicze, by pracować jako adwokaci i sędziowie. Kończą też studia informatyczne i medycynę (by móc infiltrować te grupy zawodowe). Zyski z działalności przestępczej kierowane są poza teren Włoch i inwestowane w turystykę i nieruchomości. Druga z organizacji mafijnych Cosa Nostra pochodzi z Sycylii, Ma ściśle hierarchiczną strukturę, na jej czele stoi boss bossów.

 

Comorra powstała w Neapolu (do dziś w Neapolu, rządzonym przez mafię nie państwo, rezyduje 4200 mafiosów z Comorry, w regionie 6000 w 111 rodzinach, 42 rodziny operują za granicą w tym w RFN). Jest związkiem klanów. Dzieci mafiosów kształcą się na ekonomistów i prawników. Zyski inwestowane są w korumpowanie polityków. Santa Corona Unita jest frondą z Comorry.

 

Nieregularne loże masońskie są miejscem kontaktów mafii z mieszczańskim społeczeństwem. Związane są z Ndranghettą. Najbardziej znaną lożą mafijną była loża P2, w której braćmi byli mafiosi, politycy i funkcjonariusze służb specjalnych.

 

Jan Bodakowski

Źródło: JB

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną