Ogólnopolski PROGRAM OBCHODÓW Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

0
0
0
/

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - podziemia niepodległościowego, które w latach 1944 - 1963 samotnie walczyło o wolną od sowieckiej okupacji Polskę. Tylko u nas program obchodów w wielu miastach alfabetycznie. CHWAŁA BOHATEROM. Uczcij ich pamięć!

 

Wydarzenia przygotowane przez IPN

https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/65254,Narodowy-Dzien-Pamieci-Zolnierzy-Wykletych-1-marca-2019.html

 

WARSZAWA

Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpocznie się o 18:00. Manifestanci wyruszą spod byłego więzienia przy ul. Rakowickiej 37. Wydarzenie organizują ONR ABC, Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, WiN Inspektorat Warszawa i Żołnierze Chrystusa.

wolna-polska.pl

 

Obchody w dzielnicach Warszawy

http://www.solidarni2010.pl/38111-agenda-obchodownbspnbspnarodowego-dnia-pamieci-zolnierzy-wykletych-warszawa-2019.html

 

BEŁCHATÓW

http://b24tv.pl/wp-content/uploads/2019/02/plakat_zolnierze_wykleci-734x1024.jpg

 

BIAŁA PODLASKA

1 marca rano, o godz. 8.30 i 8.45, prezydent Michał Litwiniuk oraz przedstawiciele służb mundurowych złożą kwiaty w miejscach związanych z bohaterami:

- przy ul. Krótkiej 3, przed budynkiem Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa, miejscem kaźni w latach 1944-1956

- przy ul. Prostej 33, pod tablicą poświęconą Żołnierzom Wyklętym.

Główne uroczystości rozpoczną się 3 marca o godz. 10.00 Mszą Świętą w parafii Narodzenia NMP przy ul. Brzeskiej 33. Po niej uczestnicy udadzą się pod budynek Zakładu Karnego, gdzie będzie miał miejsce Apel Pamięci. Specjalnie w związku ze świętem przygotowana została wystawa pt. Stanisław Łukasik "Ryś".

bialapodlaska.pl

 

BIAŁOGARD

Uroczystości patriotyczne pod pomnikiem Ofiar Totalitaryzmu odbędą się w parku Orła Białego w Białogardzie 1 marca 2019 r. o godz. 11:00.

powiat-bialogard.pl

 

BIELSKO-BIAŁA

1 marca 2019 r. OBEN IPN w Katowicach oraz RODN “WOM” w Bielsku-Białej zapraszają nauczycieli wraz z młodzieżą szkół ponadgimnazjalnych oraz zainteresowanych kombatantów i członków związków kombatanckich na bezpłatną projekcję filmu pełnometrażowego pt. “Wyklęty”, w reżyserii Konrada Łęckiego.

Projekcja odbędzie się w kinie Helios w Bielsku-Białej od godz. 12.00.

wombb.edu.pl

 

BYDGOSZCZ

Obchody otworzy część artystyczna w Kinoteatrze Klubu IWSZ w czwartek 28 lutego. Będzie można usłyszeć Orkiestrę Wojskową w Bydgoszczy, zabrzmią takie piosenki jak „Biały krzyż” czy „Żeby Polska była Polską”. Teksty będzie czytał aktor Dariusz Kowalski. Bezpłatne wejściówki można odebrać od 22 lutego w urzędzie wojewódzkim w pokoju 108 po zgłoszeniu telefonicznym (52 34 97 868) w godzinach urzędowania lub w siedzibie Polskiego Radia PiK.

Piątkowe (1 marca) obchody rozpoczną się o godz. 10.00 odsłonięciem tablicy na budynku szpitala MSWiA, gdzie od 1945 roku mieścił się Urząd Bezpieczeństwa Publicznego.

O godz. 11.00 delegacje z Bydgoszczy i regionu złożą kwiaty na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej, a następnie (godz. 12.00) odbędzie się Msza św. w kościele garnizonowym.

Tego dnia o 13.00 na placu przed urzędem wojewódzkim zostanie też otwarta wystawa IPN „Zapomniane ogniwo. Konspiracja młodzieżowa w Polsce 1944–1956”. – Bohaterami tej wystawy są młodzi ludzie, którzy podjęli próbę oporu przeciwko władzom komunistycznym. Wystawa ma zasięg ogólnopolski, ale są też elementy regionalne – zapowiedziała naczelnik. Plansze będą eksponowane do 15 marca.

W urzędzie odbędzie się również finał adresowanego do uczniów testu wiedzy o żołnierzach wyklętych oraz wykład doktor Alicji Paczoskiej-Hauke z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, która opowie o pracach na cmentarzu komunalnym przy ul. Kcyńskiej.

tygodnikbydgoski.pl

 

CIESZYN

Uroczystość odbędzie się 1.03.2019 r. o godzinie 11.00 w Sali sesyjnej cieszyńskiego ratusza. W ramach uroczystości wygłoszony zostanie wykład historyczny oraz nastąpi złożenie wiązanek kwiatów przez delegacje pod tablicą upamiętniającą tych, którzy zostali skazani na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Katowicach na sesjach wyjazdowych w Cieszynie.

wkrotce.ox.pl

 

DZIERŻONIÓW

Program „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” Świdnica 2019 – 3.03.2019

10.00-11.30 – zapisy do biegu (bosmanat, ul. Polna Droga), dla pierwszych 400 osób pakiet startowy: koszulka, medal

12.00 – odśpiewanie hymnu Polski, oficjalny start biegu

- program artystyczny Młodzieżowy Dom Kultury Świdnica

- ciepły poczęstunek

- losowanie upominków wśród uczestników biegu

ok. 13.00 – zakończenie imprezy

Wydarzenia towarzyszące

10.00 – msza święta (Katedra świdnicka, pl. Jana Pawła II)

ok. 11.00 – autobus spod katedry nad zalew, kurs powrotny ok. 13.00

tvsudecka.pl

 

EŁK

Obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych rozpoczną się 1 marca o godz. 11.15 spotkaniem przed budynkiem przy ulicy Wojska Polskiego 1. Na 12.00 zaplanowana jest msza święta w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Ełku.

W niedzielę, 3 marca o godz. 14.00 wystartuje bieg uliczny ,,Tropem Wilczym” poświęcony pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

radio5.com.pl

 

GDAŃSK

W dniach 27 lutego – 4 marca na telebimie ustawionym przy jednej z najbardziej ruchliwych ulic w Gdańsku – al. Żołnierzy Wyklętych będzie wyświetlana grafika wraz z napisem: „Czy wiesz, że znajdujesz się na Alei Żołnierzy Wyklętych? Pamiętaj o polskich bohaterach. 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych”;

27 lutego o godz. 17.00 wykład prof. Piotra Niwińskiego „Represje wobec poakowskiego środowiska wileńskiego na Pomorzu po II wojnie światowej”, Dom Kresy w Gdańsku, al. Grunwaldzka 5;

28 lutego o godz. 17.00 w siedzibie Oddziału IPN w Gdańsku odbędzie się pokaz filmu „Wyklęty”;

1 marca o godz. 11.00 odsłonięcie pamiątkowej tablicy oraz otwarcie wystawy „Zapomniane ogniwo. Konspiracyjne organizacje młodzieżowe na ziemiach polskich w latach 1944/45-1956” w I LO w Starogardzie Gdańskim. Rozpoczęcie uroczystości godz. 11.00, zakończenie około 12.40. W programie: powitanie przez dyrektor I LO p. Wiesławę Górską, wystąpienie starosty Kazimierza Chyły albo naczelnika Marka Gabriela, wystąpienie przedstawiciela IPN, prelekcja Piotra Szubarczyka o najmłodszych wyklętych, występ młodzieży;

1 marca o godz. 17.00 uroczysty Apel Pamięci przy oficjalnie odsłoniętym rok temu Pomniku Żołnierzy Wyklętych w Gdańsku. Następnie uczestnicy uroczystości przejdą na Cmentarz Garnizonowy, by złożyć kwiaty i zapalić znicze na grobach bohaterów Danuty Siedzikówny „Inki” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”;

2 marca w Centrum Spotkań Europejskich w Elblągu odbędzie się pokaz filmów o Żołnierzach Wyklętych. Pokaz rozpocznie się o godzinie 10.00, zostaną wyświetlone cztery filmy m.in. „Żbik – powstaniec z Żoliborza”, „Wszystko dla Polski – Powstanie Zamojskie 1942-1944”, „Tarzan – Ułan z Zawichostu”;

23 marca w Teatrze Wybrzeże odbędzie się II edycja Pomorskiego Przeglądu Teatralnego „Historie Bohaterów Niezłomnych”. W trakcie wydarzenia amatorskie zespoły artystyczne z Pomorza zaprezentują w przedstawieniach i formach teatralnych własne interpretacje historii polskich bohaterów walczących o wolność i niepodległość zniewolonej Ojczyzny.

nadmorski24.pl

 

GARWOLIN

1 marca:

• Godz. 10.00 – uroczysta Msza Święta i złożenie kwiatów – Kolegiata pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie [współorganizator: parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie]

• Godz. 11.00 – „Wyśpiewać wolność” – koncert piosenek partyzanckich

3 marca:

• Godz. 9.00 – IV „Turniej Niezłomnych” o szablę rotmistrza Witolda Pileckiego (halowa piłka nożna) – Gminna Hala Sportowa w Maciejowicach [współorganizator Wójt Gminy Maciejowice Tomasz Kwiatkowski]

Turniej odbędzie się w kategorii open

10 marca:

• Godz. 13.00 – IV Gra Miejska „Obywatele na start!” – Żelechów

Gra odbędzie się w dwóch kategoriach: szkoły średnie oraz open (rodziny, harcerze, przyjaciele) [współorganizatorzy: Burmistrz Miasta Żelechów Łukasz Bogusz, Liceum Ogólnokształcące im. Joachima Lelewela w Żelechowie.

16 marca

• Godz. 18.00 – IV Łaskarzewski Maraton Filmowy o Żołnierzach Wyklętych – OSP Łaskarzew [współorganizatorzy: Radny Rady Powiatu Garwolińskiego Marek Ziędalski, Burmistrz Miasta Łaskarzew Anna Laskowska]

kuriergarwolinski.pl

 

JASŁO

1 marca

10:00 – uroczystości przy Pomniku Żołnierzy Niezłomnych (skwer przy Zespole Szkół nr 4 w Jaśle Plac Żwirki i Wigury):

- przywitanie gości, hymn państwowy, apel pamięci, składanie kwiatów.

10:30 - konferencja naukowa poświęcona pamięci Żołnierzy Wyklętych (aula Zespołu Szkół Nr 4 w Jaśle):

- wspomnienie Żołnierzy Niezłomnych w pieśni, prozie i poezji,

- referat: „Działalność Żołnierzy Niezłomnych w Regionie Jasielskim i okolicznych” – dr hab. Krzysztof Kaczmarski, Naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Rzeszowie.

18:00 – Msza Święta w intencji Żołnierzy Niezłomnych (Kolegiacka Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Jaśle - FARA)

jaslo4u.pl

 

JAWOR

1 marca 2019 r. (piątek)

12.00 – Słowo o historii – Arkadiusz Muła Dyrektor Muzeum Regionalnego

złożenie wiązanek pod tablicą „Pamięci Ofiar Hitlerowskich Niemiec oraz Żołnierzom Wyklętym, którzy za wolną Polskę cierpieli i ginęli z rąk stalinowskich oprawców #w więzieniu na Zamku Piastowskim” (dziedziniec Zamku Piastowskiego)

13.00 – Projekcja filmu “Żołnierze wyklęci” (Muzeum Regionalne, ul. Klasztorna 6)

2 marca 2019 r. (sobota)

14.00 – V Jaworski Bieg Niezłomnych Pamięci Żołnierzy Wyklętych na dystansie 1963 m (Stadion Przyrzecze)

jawor.pl

 

JELENIA GÓRA

1 Marca 2019 (piątek)

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Zapal znicz Bohaterom"

Godz. 9:00 - Msza Św. w Bazylice Świętych Erazma i Pankracego; po mszy odczytanie listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz złożenie wieńców, zapalenie zniczy przy Krzyżu Pamięci (obok Bazyliki)

Godz. 17:30 - wykład pt. "Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość - epizody jeleniogórskie" - Marcin Zawiła (Muzeum Karkonoskie, ul. Matejki 28)

Godz. 19:00 - Apel Pamięci, zapalenie zniczy przy obelisku poświęconym Żołnierzom Wyklętym (obok Kaplicy na tzw. starym cmentarzu przy ul. Sudeckiej)

3 Marca 2019 (niedziela)

Tropem Wilczym - Bieg Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", miejsce: Park Norweski Jelenia Góra - Cieplice

Godz. 14:15 - start: dystans 5 000 m

Godz. 15:00 - start dystans: 1963 m

jeleniagora.pl

 

KIELCE

Czwartek, 28 lutego:

Godzina 17: prezentacja spektaklu „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni” w „Przystanku Historia” Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach

Piątek, 1 marca:

Godz. 9: zapalenie zniczy w miejscach poświęconych pamięci Żołnierzy Wyklętych

Godz. 10: złożenie kwiatów na Cmentarzu Kielce-Piaski

Godz. 15: msza święta w Bazylice Katedralnej w Kielcach, złożenie kwiatów przed ścianą straceń w byłym więzieniu kieleckim

Godz.16.30: uroczystości przed pomnikiem Armii Krajowej w Kielcach

echodnia.eu

 

KONIN

1 marca (piątek) o godz.18.00 w parafii św. Wojciecha w Koninie - Morzysławiu odbędzie się msza pod patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy, w związku z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych z udziałem księdza biskupa Wiesława Meringa. Zaprasza Zofia Itman, radna sejmiku wojewódzkiego i Klub Gazety Polskiej im. rtm. W. Pileckiego.

lm.pl

 

KRAKÓW

1 marca

O godzinie 10.00 rozpoczną się uroczystości na cmentarzu na Piaskach. Tam m.in. złożone zostaną kwiaty i zapalone znicze przed pomnikiem poświęconym pamięci żołnierzy AK, NSZ i WiN zamordowanych przez UB w więzieniu kieleckim.

Po południu o godzinie 15.00 w bazylice katedralnej odprawiona zostanie msza w intencji żołnierzy wyklętych. Po nabożeństwie delegacje złożą kwiaty przed ścianą straceń byłego więzienia kieleckiego. O godzinie 16.30 uroczystości przeniosą się przed pomnik Armii Krajowej na skwerze Stefana Żeromskiego. Rozpocznie je wciągnięcie na maszt flagi narodowej i odegranie hymnu państwowego. Później głos zabierze Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski i Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej. Następnie odbędzie się Apel Pamięci i salwa honorowa. Na zakończenie uczestnicy uroczystości złożą kwiaty i zapalą znicze przed pomnikiem AK.

radio.kielce.pl

Uroczysta koncelebrowana Msza Święta z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w dniu 3 marca 2019 r. o godzinie 10:00 w Katedrze na Wawelu. Po zakończeniu uroczystej liturgii nastąpi przemarsz ulicami Krakowa do Parku im. dra Henryka Jordana.

diecezja.pl

 

KROSNO

1 marca (piątek) Aula PWSZ w Krośnie, ul. Kazimierza Wielkiego 4

11.15 Prelekcja dr Mirosława Surdeja, Historyka IPN Odział w Rzeszowie, połączona z prezentacją książki Okręg Rzeszowski Narodowej Organizacji Wojskowej – Narodowego zjednoczenia Wojskowego w latach 1944-1947.

12.00 Koncert Dominika Sovy Gudowskiego Powstaję z kolan.

3 marca (niedziela) Bazylika Kolegiacka Fara w Krośnie, ul. Piłsudskiego 5 w Krośnie

12.00 Msza Święta w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Wyklętych

13.00 Uroczystość pod tablicą W hołdzie ofiarom terroru komunistycznego, przy ul. Portiusa 4 w Krośnie (m.in. złożenie kwiatów)

pwsz.krosno.pl

 

KUTNO

Obchody odbędą się 1 marca (piątek) o godzinie 12.00. Mieszkańcy Kutna i okolic, przedstawiciele władz, stowarzyszeń itp. zgromadzą się w lesie kuczkowskim, by tam złożyć kwiaty. Las ten jest miejscem kaźni oficera Armii Krajowej.

kutno.net.pl

 

LESZNO

1 marca 2019 roku

Program uroczystości:

Godz. 8.00 Msza Święta (Bazylika Mniejsza pw. Św. Mikołaja)

Godz. 12.00 Uroczystości przy Pomniku Żołnierzy Wyklętych w Lesznie (ul. J. Poniatowskiego)

Imprezy towarzyszące:

- 28.02 – godz. 18.00 pokaz filmów "Polska Szuka bohaterów" oraz "Katyń historia wciąż żywa" ("Salka Klubowa" Miejska Biblioteka Publiczna , ul. Chrobrego 3)

- 1.03 – godz. 17.00 – wykład dr. Waldemara Handke pt.: „Sylwetki Żołnierzy wyklętych w Wielkopolsce” (Biblioteka Ratuszawa, Rynek)

- 1.03 – godz. 19.00 – pokaz filmu pt.: „Gurgacz. Kapelan Wyklętych” Teatr Miejski w Lesznie, ul. Narutowicza 69 (wstęp wolny)

- 3.03 – godz. 12.00 - Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych (Start/meta przy Pomniku Żołnierzy Wyklętych, ul. J. Poniatowskiego)

elka.pl

 

ŁOMŻA

Piątek, 1 marca 2019 r.

Godz. 9:00 – złożenie kwiatów pod obeliskiem rotmistrza Witolda Pileckiego (ul. Pileckiego), pomnikami Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu Łomżyńskiego i Żołnierzy Podziemia Narodowego Ziemi Łomżyńskiej (al. Legionów przy Szkole Muzycznej) oraz tablicą „Pamięć i wdzięczność” poświęconej ofiarom Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego (ul. Nowogrodzkiej 5)

Godz. 10:00 – „KOLOR SERCA” - koncert dla uczniów szkół łomżyńskich w wykonaniu Studia Wokalnego eMDeK i Szkoły Podstawowej nr 4 im. Generała Władysława Andersa w Łomży - Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich (ul. Sadowa)

Godz. 12:00 – złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem Pamięci Bohaterów Walk o Wolność i Niepodległość Polski w latach 1939-1956 (Szosa Zambrowska)

Niedziela, 3 marca

Godz. 16:00 – uroczysta Msza święta w Katedrze Łomżyńskiej (ul. Dworna)

Godz. 17:00 – Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych ulicami Łomży (ul. Sadowa, ul. Polowa, ul. Zawadzka, ul. Mikołaja Kopernika, al. Legionów)

xlomza.pl

 

MALBORK

W czwartek 28 lutego w przeddzień oficjalnych obchodów współorganizowanych przez Urząd Miasta Malborka, Stowarzyszenie Historyczne V Wileńskiej Brygady AK pragnie zaprosić wszystkich chętnych, aby włączyli się do akcji: „Zapal Znicz Bohaterom”. Początek o godz. 19.00 przy tablicy upamiętniającej Rotmistrza Witolda Pileckiego przy pl. Słowiańskim 5 (za budynkiem urzędu miasta). Następnie uczestnicy przejdą na Skwer żołnierzy Wyklętych, Pomnik Danuty Siedzikówny „Inki” oraz pod tablicę na dawnym budynku Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. Reymonta. Poinformował Patryk Pawłowski członek Stowarzyszenia historycznego im. V Wileńskiej Brygady AK.

1 marca uroczystości rozpoczną się o godzinie 16.30 - złożenie kwiatów pod kamieniem pamiątkowym na Skwerze Żołnierzy Wyklętych; 16.45 - przemarsz ul. Mickiewicza do ronda im. Danuty Siedzikówny ps. „Inka”; 17.10 - złożenie kwiatów pod kamieniem przy rondzie im. „Inki”.

radiomalbork.fm

 

MIELEC

3 marca

Godz. 10:30 msza święta w kościele MBNP w Mielcu

Godz. 11:50 kwiaty przed pomnikiem AK

Godz. 12:00 start biegu "Tropem Wilczym"

Godz. 13:00 pokaz ratownictw przedmedycznego

Godz. 17:00 pokaz filmu "Ułaskawienie" J. Jakuba Kolskiego (Kino "Galaktyka" w Mielcu)

Imprezy towarzyszące:

9 marca

Godz. 10:30 V rajd rowerowy "Śladami walk W. Lisa" (start plac AK)

Godz. 11:30 Polana niezłomnych Szydłowiec k. Mielca - nadanie imion dębom Żołnierzy Wyklętych

21 marca

11:00 Barbara Konarska i Jacek Rozenek "Inka", "Ostatnie chwile Rotmistrza Witolda Pileckiego" - sztuka 3D

18:00 koncert: "Wystarczy pamięć" L. Czajkowski i P. Piekarczyk (SCK sala nr 1)

korso.pl

 

MŁAWA

3 marca

Uroczystości rozpoczną się o godz. 9.00 mszą św. w kościele pw. Matki Bożej Fatimskiej (ul. Kopernika). Następnie uczestnicy obchodów przejdą pod pomnik Żołnierzy Wyklętych, usytuowany na placu przed świątynią, gdzie zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze.

O godz. 11.00 na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji rozpocznie się bieg „Wilczym tropem”, do wzięcia udziału, w którym serdecznie zachęcamy wszystkich miłośników sportu.

Obchody zakończą się spotkaniem z rekonstruktorami V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej – SGH Guttstadt, w Sali Papieskiej Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej o godz. 12.00.

mlawa.pl

 

NYSA

1.03.2019 r. (piątek)

Godz. 12.00 – zbiórka pod tablicą mjra Hieronima Dekutowskiego, przy ul. Dąbrowskiego - symboliczne zapalenie zniczy, przemarsz uczestników pod pomnik „Patriotom Polskim”

ok. godz.12.30 - Pomnik "Patriotom Polskim" – Plac Kopernika

• Hymn państwowy

• Złożenie wieńców, kwiatów, zapalenie zniczy

• Po uroczystości pod pomnikiem przemarsz uczestników do Nyskiego Domu Kultury.

Godz. 13.00 - Nyski Dom Kultury - Mała scena im. Jerzego Kozarzewskiego - I piętro

- Montaż słowno-muzyczny „…Powiedz mi cokolwiek…” - wspomnienie Jerzego Kozarzewskiego w oparciu o listy poety i żołnierza wyklętego w wykonaniu Anny Pawliszyn, Danuty Kobyłeckiej i Marka Kędzierskiego.

nysa.eu

 

OLKUSZ

O godzinie 16:00 nastąpi oficjalne rozpoczęcie uroczystości. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego zebrana społeczność, w akompaniamencie pieśni historycznych oraz odczytywaniu biogramów poległych w walkach w naszym regionie, przemaszerują ulicami: Augustiańską, Rynek, Sławkowską, Budowlanych, Powstańców Śląskich na olkuski cmentarz, gdzie nastąpi druga część uroczystości. Odczytany zostanie tam apel pamięci, a pod Krzyżem Katyńskim na Kwaterze Wojskowej złożone zostaną okolicznościowe wieńce. O godzinie 18:00 w Muzeum Regionalnym PTTK odbędzie się z kolei pokaz filmu „Żołnierze Niezłomni Ziemi Olkuskiej”.

kurierolkuski.pl

 

OPOLE

1 marca

11:00 Rozpoczęcie uroczystości w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim

Miejsce: Sala im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim, ul. Piastowska 14, Opole

11:10 Wystąpienie Wojewody Opolskiego Adriana Czubaka

Miejsce: Sala im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim, ul. Piastowska 14, Opole

11:30 „Szlakiem miejsc kaźni Żołnierzy Wyklętych i miejscowej ludności” - wykład autorstwa Łukasza Grucy

Miejsce: Sala im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim, ul. Piastowska 14, Opole

12:00 Wręczenie odznaczeń państwowych i okolicznościowych

Miejsce: Sala im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim, ul. Piastowska 14, Opole

13:15 Poczęstunek

Miejsce: Sala im. Edmunda Osmańczyka w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim, ul. Piastowska 14, Opole

16:00 Uroczysta msza święta w intencji Żołnierzy Niepodległościowego Podziemia

Miejsce: Kościół O.O. Franciszkanów, Plac Wolności 2, Opole

17:30 Rozpoczęcie uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Miejsce: Plac przed Pomnikiem Żołnierzy Niepodległościowego Podziemia, Plac Wolności, Opole

radio.opole.pl

 

OSTROŁĘKA

1 marca (w piątek) o godzinie 11.00 odbędzie się debata "Ocalić pamięć. O roli muzeum w budowaniu tożsamości" z udziałem historyków, kombatantów, darczyńców muzeum. Będzie można również zobaczyć wystawę fotografii Arkadiusza Gołębiewskiego "Twarze Polski" oraz wystawę "Powiat ostrołęcki w walce z dwoma okupantami".

Kolejną atrakcją będą pokazy grup rekonstrukcyjnych - swoje zbiory zaprezentują: Kurpiowska Grupa Historyczna "Ostoja" z Ostrołęki, Grupa Historyczna Niepodległość 1863 oraz Projekt Historyczny - Konspiracja z Warszawy.

2 marca (w sobotę) koncert Huberta Bojarskiego - godz. 16.00

3 marca (w niedzielę), o godz. 17.00 - spektakl "Wyklęci" Teatru Nie Teraz

to.com.pl

 

OSTRÓW MAZOWIECKA

1 marca 2019

09.45 zbiórka sztandarów przy pomniku poświęconym pamięci „Żołnierzy Wyklętych” Ziemi Ostrowskiej, róg ulic 3 Maja i S. Dubois

10.00 Niepodległościowy Apel Pamięci, salwa honorowa, złożenie kwiatów

11.00 Msza Święta w Kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Ostrowi Mazowieckiej

12.15 przejście na halę powiatową przy Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej na część artystyczną, poczęstunek

13.00 Koncert „Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Wystąpią: Magdalena Tunkiewicz - Zakrzewska, Andrzej Wiśniewski, Wojciech Gąsowski, Krzysztof Jaszczak

Uroczystościom towarzyszyć będą:

26 lutego - 1 marca, godz. 8.00 - 16.00, ZS Nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej

Wystawa okolicznościowa „Rotmistrz Witold Pilecki ochotnik do Auschwitz”

Organizator: Zespół Szkół Nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej

28 lutego, od godz. 10.00, Leśniczówka Orło, Klub Strzelectwa Sportowego „Obrońca” w Troszynie, Zespół Szkół Nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej

Manewry survivalowo - obronne klas mundurowych „Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.

Organizator: Zespół Szkół Nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej

1 marca, strzelnica KLUBU STRZELECTWA SPORTOWEGO „OBROŃCA” w Troszynie

II Turniej Strzelecki im. ppor. Aleksandra Kuleszy

10.00 rozpoczęcie turnieju

10.30 rozpoczęcie konkurencji karabinek sportowy

12.00 rozpoczęcie konkurencji pistolet sportowy

13.30 zakończenie zawodów, poczęstunek

14.00 podsumowanie zawodów i wręczenie nagród

Przed zawodami uczestnicy turnieju złożą kwiaty pod obeliskiem patrona ppor. Aleksandra Kuleszy w Rudzie.

Celem zawodów jest uczczenie Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz 106. rocznicy urodzin Aleksandra Kuleszy, popularyzacja sportu strzeleckiego, integracja środowisk szkolnych, wyłonienie najlepszych drużyn strzeleckich oraz indywidualnie zawodniczek i zawodników.

Organizatorzy: Ostrowskie Towarzystwo Strzeleckie im. ppor. Aleksandra Kuleszy ps. „Krysia”, „Sławek”, Stowarzyszenie Ziemia Wąsewska, Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej, Miasto Ostrów Mazowiecka, Kwidzyńskie Stowarzyszenie Sportowo Kolekcjonerskie GWARD, IPN Oddział w Warszawie, Gmina Wąsewo.

3 marca, godz. 11.00, Start spod „Pomnika Żołnierzy Wyklętych” (róg ulic 3 Maja i Dubois)

TROPEM WILCZYM. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Organizatorzy: Fundacja Wolność i Demokracja, MOSiR

Współorganizatorzy: Muzeum Dom Rodziny Pileckich, „Ostrów Biega”, LKS „Ostrowianka”.

Szczegóły na stronie: www.mosir.ostrowmaz.pl

7-8 marca, Stara Elektrownia

„Retrospektywa X Festiwalu Filmowego Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”

W programie, m.in. warsztaty dla szkół i lokalnych środowisk pozarządowych, pokazy filmów, monodram Piotra Cyrwusa, wystawa fotograficzna „Twarze Polski”, Gala z wręczeniem Świadkom historii statuetek Sygnetów Niepodległości i Drzwi do Wolności, koncert Łukasza Juszkiewicza z zespołem i Ali Szemplińskiej. Szczegóły na plakatach i na oficjalnym profilu Muzeum Dom Rodziny Pileckich na Facebooku. Wstęp wolny. Organizator: Muzeum Dom Rodziny Pileckich.

ostrowmaz.pl

 

PIASECZNO

1 marca

11.00 – pokaz filmu “Dywizja nastolatków” oraz spotkanie z reżyserem p. Aliną Czerniakowską. Miejsce: Dom Kultury przy ul. Kościuszki 49 w Piasecznie (wstęp wolny).

15.00 – Msza Święta z udziałem pocztów sztandarowych w intencji Żołnierzy wyklętych. Miejsce: Kościół Św. Anny w Piasecznie.

16.00 – uroczystości przy tablicy poświęconej Pamięci Żołnierzy Wyklętych, złożenie kwiatów. Miejsce: dziedziniec Kościoła Św. Anny w Piasecznie.

piaseczno.eu

 

PRUSZKÓW

3 marca

Uroczystość rozpocznie się uroczystą Mszą świętą o godz. 10:00w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. 3 Maja 124, a zakończy się wykładem pt.: Rotmistrz Witold Pilecki „Wyklęty” – niezłomny w służbie Rzeczypospolitej, który zostanie wygłoszony przez prof. Wiesława Jana Wysockiego w Muzeum Dulag 121 przy ul. 3 Maja 8A, o godz. 15:00.

podwarszawskie-zycie-pruszkowa.pl

 

PUŁAWY

1 marca 2019 r. obchodzony będzie po raz kolejny Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W związku z obchodami tego dnia Puławach odbędą się wydarzenia patriotyczne, które rozpoczną się o godzinie 18.00 mszą świętą w Kościele Matki Bożej Różańcowej. O 18.45 rozpocznie się przemarsz pod Krzyż PUBP przy ulicy Centralnej (WKU), gdzie po apelu Pamięci od 19:00 nastąpi uroczyste składanie kwiatów.

3 marca odbędzie się „II Bieg wilków” – Pamięci Żołnierzy Niezłomnych.

pulawy.eu

 

RAWICZ

http://rawicz.pl/images/wykleci2019.jpg

 

RADOMSKO

Piątek 1 marca 2019 r.:

Godz. 16.00 – Uroczyste złożenie kwiatów pod Pomnikiem Konspiracyjnego Wojska Polskiego (Park Solidarności, ul. Armii Krajowej)

Godz. 17.00 – program literacko-muzyczny „Biało-czerwona ziemio…” w wyk. uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Radomsku przygotowany przez Annę Spychało i Jolantę Stępień (sala kameralna w Miejskim Domu Kultury w Radomsku, ul. Brzeźnicka 5)

W niedziele 3 marca o godz. 13.00 odbędzie się po raz czwarty w Radomsku Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”.

W dniach od 28 lutego do 3 marca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku będzie można odwiedzać wystawę okolicznościową.

pulsradomska.pl

 

RZESZÓW

1 marca 2019 r.

- godz. 8.30 - Msza Święta w Kościele Farnym pw. św. Wojciecha i Stanisława w Rzeszowie,

- godz. 9.30 - przejście pod Pomnik Pamięci Żołnierzy Wyklętych,

- godz. 10.00 - uroczystości rocznicowe: odegranie Hymnu Państwowego, przemówienia, Apel Pamięci, salwa honorowa, składanie wieńców i wiązanek, odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego,

- godz. 11.30 - otwarcie wystawy „Zapomniane »Ogniwo«. Konspiracyjne organizacje młodzieżowe na ziemiach polskich w latach 1944/1945 - 1956” przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej (hol Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego).

Organizatorzy: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej, 21. Brygada Strzelców Podhalańskich, Urząd Miasta Rzeszowa, ŚZŻAK Okręg Podkarpacki.

Wydarzenia towarzyszące obchodom Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych:

- otwarcie wystawy Zapomniane „ogniwo” – konspiracja młodzieżowa – Rzeszów, 1 marca 2019 r. – Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie,

- dodatki historyczne do gazet (dzienników) lokalnych „SuperNowości” i „Nowiny” - 28 lutego 2019 r.,

- XI Wojewódzki Festiwal Pieśni Patriotycznych w Młodzieżowym Domu Kultury w Rzeszowie (ul. Osmeckiego 51), 1 marca 2019 r.,

- pokaz filmu „Generał NIL” (pokaz dla szkoły Liceum Ogólnokształcące Sióstr Prezentek w Rzeszowie) - 28 lutego 2019 r.,

- pokaz filmu dokumentalnego „WiN. Wolność i Niezawisłość. Ostatnia nadzieja” w reż. Sławomira Górskiego w ramach cyklu „Filmowy wtorek z IPN w Kinie Zorza” w Rzeszowie, 12 marca 2019 r.,

- spotkanie ze Stanisławem Wnorowskim (syn Aliny Wnorowskiej, urodzony 22 kwietnia 1947 r. w celi śmierci na zamku w Rzeszowie) – 14 marca 2019 r. w siedzibie IPN w Rzeszów (ul. Szopena 23), godz. 16,

- prezentacja wystawy „Władysław Koba (1914-1949)” - Zespół Szkół nr 2 w Rzeszowie - 25 lutego - 4 marca 2019 r.

rzeszow.pl

 

SANDOMIERZ

Obchody 1 marca rozpoczną się o godzinie 17 na cmentarzu katedralnym przy symbolicznej mogile ppłk Antoniego Wiktorowskiego ps. Kruk. W programie jest apel poległych, salwa honorowa oraz wystąpienia okolicznościowe. O 17.30 rozpocznie się Marsz Pamięci, który przejdzie cmentarza do kościoła św. Józefa. Tutaj o godzinie 18 odbędzie się msza święta w intencji Ojczyzny, Żołnierzy Wyklętych i ppłk Antoniego Wiktorowskiego.

radio.kielce.pl

 

SANOK

1 marca 2019 r.

Uroczystości w Sanoku rozpoczną się przy ul. Wąskiej (mury byłego Aresztu Śledczego), gdzie o godzinie 17.00 pod tablicą upamiętniającą płk. Łukasza Cieplińskiego władze samorządowe złożą kwiaty.

Następnie, o godzinie 17.30 w Kościele Farnym Zespół Wokalny „Soul” w hołdzie „Żołnierzom Niezłomnym” wykona koncert.

O godzinie 18.00 zgromadzimy się na wspólnej modlitwie podczas mszy świętej. Dalsza część uroczystości będzie miała miejsce na Rynku, gdzie pod tablicą upamiętniającą żołnierzy antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, straconych w publicznych egzekucjach w Sanoku w 1946 roku zostaną złożone wieńce i kwiaty.

isanok.pl

 

SIEDLCE

1 marca 2019 roku

Godz. 9:00 Msza św. w intencji Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego

Kościół Garnizonowy pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa

Zbiórka pocztów sztandarowych o godz. 8:45

Godz. 10:15 przejazd autokarem MPK na Cmentarz Wojenny. Po uroczystościach na cmentarzu#. Organizator zapewnia powrót autobusem MPK do kościoła garnizonowego.

ok. godz. 10:30 Uroczystości na Cmentarzu Wojennym w Siedlcach

- Hymn państwowy

- Wystąpienie Prezydenta Miasta

- uroczysty Apel Pamięci, salwa honorowa

- złożenie wieńców i kwiatów, zapalenie zniczy pamięci

Godz. 12:00 Obraz „Żołnierzy Wyklętych” w literaturze, sztuce i filmie – prelekcja dr. Rafała Dmowskiego, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach w oprawie artystycznej uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Tadeusza Kościuszki w Siedlcach

Sala Biała Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach, ul. Pułaskiego 6

3 marca 2019 roku

Godz. 18:00 „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”

Start biegu, ul. Bolesława Prusa 30.#Organizator: Agencja Rozwoju Miasta Siedlce sp. z o.o.

siedlce.pl

 

SKAWINA

28 lutego:

12.00 – Zespół Katolickich Szkół im. św. Jana Pawła II w Skawinie – lekcja historii „Skawińska społeczność wobec tzw. władzy ludowej 1945-1956”

1 marca:

10.30 – Zespół Katolickich Szkół im. św. Jana Pawła II w Skawinie – inauguracja obchodów, uroczysta akademia z udziałem ostatnich żyjących członków Narodowej Organizacji Wojskowej oraz rodzin osób represjonowanych;

12.00 – uroczysta msza święta w kościele pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Skawinie; następnie przemarsz na cmentarz parafialny z udziałem asysty wojskowej i harcerzy, gdzie odbędzie się: poświęcenie pomnika nagrobnego śp. Józefa Górki – harcerza, członka NOW, ofiary represji komunistycznych, apel pamięci, złożenie wieńców i zniczy.

franciszkanska3.pl

 

SOSNOWIEC

1 marca 2019 r., Skwer im. Danuty Siedzikówny „Inki”, ul. Orla

Godz. 10:55 zbiórka uczestników

Godz. 11:00 rozpoczęcie uroczystości (hymn)

Godz. 11:05 przywitanie gości

Godz. 11:10 przemówienia okolicznościowe

Godz. 11:20 złożenie kwiatów pod pomnikiem „Kobiet Walczących w szeregach Armii Krajowej”

Godz. 11:25 zakończenie uroczystości (hejnał)

3 marca 2019

Lokalna edycja projektu "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” W ramach projektu odbędzie się bieg na dystansie 1963 metrów, będący symbolem daty schwytania i śmierci ostatniego spośród żołnierzy wyklętych. Start biegu - o godzinie 11:00 z placu przed Urzędem Miejskim w Sosnowcu przy alei Zwycięstwa 20.

sosnowiec.pl

 

SZCZECIN

Obchody odbędą się o godzinie 18:00, przy skwerze im. Narodowych Sił Zbrojnych, przed tablicą ku pamięci żołnierzy podziemia niepodległościowego, umieszczoną na budynku Aresztu Śledczego w Szczecinie (ul. Kaszubska 28). Organizatorem tych społecznych uroczystości jest Porozumienie Środowisk Patriotycznych w Szczecinie.

saa.pl

 

ŚWIDNIK

1 marca

11.00 – spotkanie przy tablicy Janiny Kuligowskiej-Cel ps. „Niusia” (ul. Okulickiego 1), złożenie kwiatów

11.30 – przejście do sali kina Lot, wykład „Sylwetka świdniczanina Witolda Olszewskiego, ps. Orzeł” autorstwa Piotra Jankowskiego

12.00 – film Żołnierz Wyklęty – historia nieznana

12.30 – występ dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3

3 marca

11:00 – 15:00 – Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Organizator: Stowarzyszenie Sportowy Świdnik

mok.swidnik.pl

 

TARNOBRZEG

1 marca

Godz. 12.00:

- Pokaz "musztry paradnej" - plac Bartosza Głowackiego.

- Przemarsz na plac dr. A. Surowieckiego - pomnik "Zapory".

- Otwarcie uroczystości - Hymn państwowy.

- Modlitwa w intencji poległych i zamordowanych.

- Wystąpienie przewodniczącego Klubu Gazety Polskiej.

- Wystąpienie Prezydenta Miasta Tarnobrzega.

- Wystąpienia zaproszonych gości.

- Część artystyczna - Katolickie Liceum Ogólnokształcące.

- Wspólne odśpiewanie "Marszu Zaporczyków".

- Apel Pamięci.

- Złożenie wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy.

- Przejście na plac B. Głowackiego - II część "musztry paradnej".

- Zakończenie uroczystości.

tarnobrzeg.pl

 

TYCHY

http://img.tychy.info/ib/92380afd54b898b345ac5ce2a16b31b0/2/2019/02/vii_edycji_biegu_tropem_wilczym_43f0.jpg

 

WAŁBRZYCH

https://www.facebook.com/events/1057578397756507/

 

WROCŁAW

Marsz w Hołdzie Żołnierzom Wyklętym

1 marca 2019, Plac Solny, godz. 20

https://www.facebook.com/events/2100965389987935/

***

Obchody rozpoczną się w czwartek, 28 lutego, od stawiania zniczy na Kwaterach Żołnierzy Wyklętych na Cmentarzu Osobowickim. Potem odbędzie się wspólne śpiewanie piosenek patriotycznych w XVII LO im. A. Osieckiej we Wrocławiu. Będzie w nim uczestniczył dolnośląski kurator oświaty i wychowania Roman Kowalczyk.

W piątek, 1 marca, oficjalne uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych również odbędą się na Cmentarzu Osobowickim:

Godz. 10:00 – zbiórka uczestników przed bramą główną cmentarza

Godz. 10:10 – przemarsz przed Pomnik Ofiar Terroru Komunistycznego (kwatera 81A i 120)

Godz. 10:30 – uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych: przemówienia, apel poległych, salwa honorowa, złożenie kwiatów i zniczy.

Wieczorem zaplanowano koncert patriotyczny „Chwała Niezłomnym” oraz Mszę św. w intencji Żołnierzy Wyklętych w bazylice Św. Elżbiety. Po koncercie w Rynku odbędzie się „Lupus-Wilk”, czyli biało-czerwone wydarzenie multimedialne.

W sobotę, w Centrum Historii Zajezdnia, przewidziano międzypokoleniowe wydarzenia: poranek z historią dla najmłodszych, pokazy filmów, spotkania z kombatantami i zaproszonymi gośćmi.

W niedzielę odbędzie się Wrocławski Bieg „Tropem Wilczym”, na Stadionie Olimpijskim.

We wtorek, 5 marca, wydarzeniem będzie promocja książki Jarosława Wróblewskiego „Kwatera Ł. Wolność jest kuloodporna”. Przewidziano spotkanie z autorem i z dr Łukaszem Szleszkowskim z IPN, który jest członkiem ekipy poszukiwawczej prof. Szwagrzyka.

W czwartek, 7 marca, w Akademii Wojsk Lądowych im. gen. Kościuszki we Wrocławiu zaplanowano ogólnopolski konkurs wiedzy o Żołnierzach Niezłomnych, a także konferencję studencką „Żołnierze Wyklęci – Niezłomni Bohaterowie”.

radiomaryja.pl

 

ZAMOŚĆ

1 marca

10:45 – Zbiórka pocztów sztandarowych.

11:00 – Uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych (Kościół pw. św. Katarzyny w Zamościu, Plac Jana Jaroszewicza 1).

12:15 – Uroczystość patriotyczna przy tablicy upamiętniającej byłą katownię UB umieszczonej na budynku przy ul. Kolegiackiej obok Katedry Zamojskiej

– ceremoniał wojskowy (złożenie meldunku przez dowódcę kompanii honorowej dowódcy Garnizony Zamość)

– Hymn Państwowy,

– powitanie uczestników uroczystości

– okolicznościowe przemówienie Prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość Posła Sławomira Zawiślaka,

– apel pamięci,

– złożenie wieńców i kwiatów.

13:30 – Spektakl patriotyczny w wykonaniu kadetów Liceum Ogólnokształcącego Centrum Szkół Mundurowych im. Powstania Zamojskiego w Zamościu (sala widowiskowa Klubu Batalionowego, ul. Piłsudskiego 36, Zamość).

wokolzamoscia.pl

2 marca

Obóz Narodowo-Radykalny Oddział w Zamościu zaprasza wszystkich mieszkańców miasta Zamość do upamiętnienia narodowych bohaterów. W sobotę 2 marca w Księgarni Leśmiana o godz. 14:30 odbędzie się prelekcja na temat działań zbrojnych Żołnierzy Wyklętych na Lubelszczyźnie.

Drugim punktem obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych będzie Msza św. w intencji Ojczyzny w zamojskiej katedrze o godz. 18:00.

radiozamosc.pl

 

ZAWIERCIE

Uroczystości odbędą się 1 marca na skwerze AK w Zawierciu (ul. Powstańców Śląskich). Początek o godzinie 12:00

zawiercianskie.pl

 

ZDUŃSKA WOLA

Oficjalne uroczystości zaplanowano na piątek, 1 marca, przy pomniku Żołnierzy Wyklętych u zbiegu al. Kościuszki i ul. Złotnickiego. Tam m.in. wygłoszone zostaną okolicznościowe przemówienia oraz złożone kwiaty. Początek o godz. 11:00.

W sobotę, 2 marca, w Kinie Ratusz odbędzie się projekcja filmu "Żelazny - Legenda Wileńskiej Partyzantki". Seans rozpocznie się o godz. 11:00. Wstęp wolny.

W niedzielę, 3 marca, w parafii św. Antoniego o godz. 9:30 odprawiona zostanie msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych. Natomiast w samo południe w Parku Miejskim wystartuje Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym".

nasze.fm

 

ZGIERZ

1 marca 2019 r.,

Pasaż „Solidarności”, ul. Długa 27

Godz. 16:30 Złożenie kwiatów pod Pomnikiem Wolności i Niepodległości

Muzeum Miasta Zgierza, ul. gen. J. H. Dąbrowskiego 21

Godz. 17:00 Koncert Łódzkiej Grupy Kreatywnej pt. „Jacek Kaczmarski – Retrospekcja”

lodz.carpe-diem.events

 

ZIELONA GÓRA

3 marca

Godz. 12.15 Kościół konkatedralny pw. św. Jadwigi Msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych.

Godz. 13.15 Przemarsz z kościoła orkiestry wojskowej, kompanii honorowej, pocztów sztandarowych, oraz pozostałych uczestników uroczystości pod Pomnik Żołnierzy Wyklętych na Placu majora Adama Lazarowicza.

Godz. 13.30 Zgromadzenie mieszkańców miasta na Placu majora Adama Lazarowicza:

- uroczyste podniesienie flagi państwowej i odegranie hymnu państwowego,

- widowisko słowno-muzyczne w wykonaniu uczniów VI Liceum Ogólnokształcącego w Zielonej Górze,

- apel pamięci,

- złożenie wiązanek kwiatów.

portalzielonagora.pl

Źródło: w tekście

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną