W sierpniu nie piję

0
0
0
/

​Przed nami jeden miesiąc, który powinien upłynąć pod znakiem abstynencji. Kościół zachęca do powstrzymania się od spożywani alkoholu, tłumacząc że po tę używkę sięga coraz więcej nieletnich.

 

Kościół i całe społeczeństwo powinny się zjednoczyć w trosce o abstynencję najmłodszych – apeluje bp Tadeusz Bronakowski. Rodzice nigdy nie powinni podawać ani tolerować spożywania alkoholu przez dziecko.

 

„Dzisiaj jedną z najważniejszych polskich trosk jest brak trzeźwości. Mówią o tym nie tylko alarmujące dane statystyczne. Przede wszystkim mówią o tym niezliczone ludzkie dramaty, których źródłem jest alkohol” – zauważa bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości. Tegoroczny sierpień będzie obchodzony pod hasłem „Abstynencja dzieci troską rodziny, Kościoła i Narodu” i zwraca uwagę na potrzebę wychowania dzieci i młodzieży bez alkoholu.

 

Szacuje się, że w 2014 roku w Polsce urodziło się nie mniej niż 1,5 tys. dzieci z Płodowym Zespołem Alkoholowym i nie mniej niż 6 tys. dzieci z innymi wadami spowodowanymi oddziaływaniem alkoholu na płód. Wielkim wyzwaniem jest także ochrona dzieci przed skutkami nadużywania alkoholu przez rodziców. W rodzinach z problemem alkoholowym żyje około 2 mln najmłodszych Polaków. Dwoje na troje dzieci w takich rodzinach doświadcza przemocy. Poważnym problemem jest  to, że dzieci same sięgają po alkohol i czynią to w coraz młodszym wieku. Prawie 90% uczniów trzecich klas gimnazjum przyznaje, że przynajmniej raz w życiu piło alkohol. Dziewczęta upodobniły się w szkodliwych zachowaniach do chłopców.

 

„Skutki picia alkoholu przez dzieci nie ograniczają się jedynie do szkodliwych następstw fizycznych i psychicznych. Mają  również wymiar duchowy i moralny” – podkreśla bp Bronakowski. Podkreśla, że jedyną formą trzeźwości dzieci do 18 roku życia jest abstynencja. Niezmiernie ważna jest odpowiedzialna i dojrzała postawa rodziców,  którzy nigdy nie powinni podawać ani tolerować spożywania przez dziecko alkoholu.

 

Polskie rodziny zawsze mogą liczyć na pomoc Kościoła  w ochronie abstynencji dzieci. Warto przypomnieć, że dzieci pierwszokomunijne składają przyrzeczenia abstynenckie, w których deklarują powstrzymanie się od napojów alkoholowych i palenia tytoniu przed ukończeniem 18 roku życia. Konkretną propozycją formacyjną jest program Dziecięcej Krucjaty Niepokalanej, który może być włączony w działalność innych grup modlitewnych i parafialnych, jak ministranci, schole czy grupy oazowe. „W porównaniu z innymi środowiskami, w tych grupach znacznie mniej osób sięga po alkohol i inne substancje uzależniające” – zauważa przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości.

 

Biskup Tadeusz Bronakowski podkreśla, że troska o trzeźwość młodego pokolenia to jedna z podstawowych powinności społeczeństwa i rządzących. „Ponawiamy nasze postulaty: trzeba całkowicie zakazać reklamy alkoholu, znacząco ograniczyć jego ekonomiczną i fizyczną dostępność, a także zacząć wreszcie egzekwować prawo zakazujące sprzedaży i podawania alkoholu nieletnim. Zamiast dyskusji o liberalizacji, powinniśmy raczej otworzyć dyskusję o podniesieniu wieku, w którym można nabywać i spożywać alkohol. To nie są postulaty ideologiczne, ale oparte na badaniach naukowych z wielu krajów świata. Tu chodzi o  obronę Polaków przed jednym z największych współczesnych zagrożeń” – czytamy w apelu Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości.

 

Co roku w sierpniu, miesiącu maryjnych świąt, patriotycznych rocznic i wytężonej pracy rolników, Kościół apeluje o dobrowolny dar abstynencji.

 

Not. MP

za: KEP

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną