Angela Merkel w latach 2000–2018 była przewodniczącą Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej,a od 2005 r. jest kanclerzem Niemiec. Sprawuje ten urząd już 14 lat, co sprawia, że jest najdłużej urzędującą szefową rządu w Europie.

Po zjednoczeniu Niemiec w październiku 1990 i wyborach ogólnoniemieckich została deputowaną do Bundestagu oraz ministrem do spraw kobiet i młodzieży w rządzie Helmuta Kohla. W 1994 r. została ministrem środowiska, ochrony zasobów naturalnych i bezpieczeństwa jądrowego.

Jej kariera przyspieszyła, kiedy po przegranych wyborach w 1998 r. przez Helmuta Kohla, gdy wybuchła afera korupcyjna, a Merkel zajmowała stanowisko sekretarza generalnego CDU, zdradziła swojego opiekuna i się od niego odcięła.  Zastąpiła wówczas Wolfganga Schäublego na stanowisku lidera CDU.

To Merkel jest odpowiedzialna za kryzys uchodżcy i za ostateczne doprowadzenie do sytuacji, w której Niemcy mają hegemoniczną pozycję w Unii. Niemcy dość mają jednak uchodźców i stąd, jak się wydaje, już zapewnienia Merkel, że nie będzie więcej kandydować.