Ojciec Święty odwiedza Rumunię pod hasłem "Idziemy razem".

Na lotnisku papież Franciszek został powitany oficjalnie przez parę prezydencką Rumunii.

Jak podaje Katolicka Agencja Informacyjna:

Punktem kulminacyjnym wizyty będzie beatyfikacja siedmiu biskupów grekokatolickich męczenników z czasów komunizmu w Siedmiogrodzie. Według najnowszych sondaży dwie trzecie Rumunów, z których większość to prawosławni, uważa wizytę zwierzchnika Kościoła katolickiego za ważną. Z napięciem oczekuje się ekumenicznych spotkań papieża z patriarchą Danielem i biskupami Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego.

Warto zaznaczyć, że wizyta papieża w Rumunii odbywa się "po kilku nieudanych próbach spotkania z patriarchą Moskwy i Wszechrusi, którego nieugięta postawa ochładzała stosunki całego prawosławia z Kościołem katolickim". Kościół prawosłąwny Rumunii jest jednak zainteresowany utrzymywaniem dobrych kontaktów z Watykanem.

Przyt tej okazji warto nadmienić, że ostatnio kościół prawosławny na Ukrainie usamodzielnił się i oddzielił od cerkwii w Moskwie.

Dialog ekumeniczy wśród kościołów chrześcijańśkich jest w czasach obecnych szczególnie ważny i temu właśnie są poświęcone wizyty oraz inne działania w tym obszarze papieża Franciszka.