Pergola

Pergola zapewnia nam ochronę przed słońcem, ale chroni też przed deszczem. Dzięki temu możemy wykorzystywać przestrzeń w ogrodzie czy na tarasie, bez względu na to, jakie panując warunki pogodowe na zewnątrz. To doskonałe rozwiązanie zwłaszcza dla tych osób, które wykorzystują ogródek do prowadzenia życia towarzyskiego. Zamontowanie pergoli to bowiem gwarancja, że każda zaplanowania przez nas impreza się uda. Nie ma już bowiem znaczenia czy dopiszę nam pogoda. W razie konieczności po prostu schowamy się pod bezpieczny dach.

Pergole mogą być budowane z różnych materiałów, ale najczęściej robi się je po prostu z drewna. To materiał naturalny oraz uniwersalny, jeśli chodzi o zastosowanie. Będzie pasował w każdej przestrzeni do każdej aranżacji. Czasami pergole produkuje się także wykorzystaniem bambusa, stali, cegieł i betonu, w zależności od kontekstu i estetyki. Niezależnie od rodzaju użytego materiału i stylu wykonania, te elementy dodają funkcjonalności, wygody i uroku każdemu ogrodowi.

Pergola - plusy

Zaletą pergoli jest także bardzo łatwy oraz szybki montaż. Najczęściej pracownicy firmy, w której zdecydowaliśmy się na zakup urządzenia, przywożą gotowe lub prefabrykowane części, które należy po prostu połączyć razem. Przy sprawnej ekipie mocującej, całość montażu trwa dosłownie kilkadziesiąt minut. To oznacza, że właściciel ogrodu może właściwie natychmiast zobaczyć efekt i sprawdzić zalety swojego nabytku.

Samo zaplanowanie miejsca ustawienia pergoli powinno być starannie przemyślane. Musimy mieć bowiem świadomość, że w praktyce powiększa ona nam przestrzeń mieszkalną. Dzięki temu na przykład tereny zewnętrzne naszego domu mogą być wykorzystane dużo efektywniej niż do tej pory. Możemy też przedłużyć w ten sposób taras, jeśli nad nim już istnieje jakaś konstrukcja kryjąca. Pergole można ustawić także niezależnie od domu, nawet na środku pokoju i jeśli dodamy do niej okna, to stworzymy sobie pomieszczenie, w którym możemy nawet przebywać w miesiącach zimowych lub hodować tam niektóre gatunki roślin, które nie zbyt dobrze znoszą ujemne temperatury czy porywiste zimowe wiatry. W ten sposób stworzymy sobie idealne miejsce do wypoczynku jednakowo latem jak zimą. Pergole sprawią też, że dużo chętniej będziemy spędzali czas na ogrodzie. Kiedy bowiem mocno świeci słońce, czytanie książki czy nawet sam wypoczynek lub drzemka w ogrodzie jest uciążliwa. Tak samo jest to niemożliwe w sytuacji, gdy pada deszcz. Pergola pozwala nam się całkowicie uniezależnić od warunków atmosferycznych i spędzać czas w ogrodzie, wtedy kiedy my mamy na to ochotę, a nie tylko, wtedy kiedy jest to po prostu możliwe. Ostatecznie pergola jest stosunkowo tania. W porównaniu do innych rozwiązań, mających podobne zastosowanie. 

Artykuł został przygotowany przy współpracy z Grako.pl