Większość dań przygotowywana jest na sojowym sosie. W procesie gotowania, kucharze bardzo często dodają również do potraw ocet ryżowy oraz olej sezamowy, który świetnie smakuje z daniami rybnymi. Dodatkowo, dla nadania lekkiej ostrości podaje się do dań chrzan wasabi. W kuchni japońskiej bardzo duże znaczenie ma przyprawianie potraw. Kucharze znakomicie podkreślają smak każdej potrawy, dzięki łączeniu wyrazistych przypraw, np. wasabi oraz karashi. Ryby w Japonii skutecznie zastępują mięso. Japończycy jedzą z mięsa głównie wołowinę oraz wieprzowinę, jednak są to niewielkie ilości. Zdecydowanie mniej je się mięsa w Japonii niż w Polsce.

Sposób przyrządzania potraw w kuchni japońskiej

Wiele japońskich jednogarnkowych dań przygotowuje się w woku. Robi się je szybko, a smaki potrawy zmieniają się w zależności od podawania kolejnych składników. Wśród najpopularniejszych dań kuchni japońskiej można wyróżnić sushi. Potrawy tej nie sposób nie znać. Pojawia się ona w kartach dań każdej japońskiej restauracji, na całym świecie. To kultowe danie składa się przede wszystkim z ryb, warzyw i wodorostów. Dodatkowo, w tym daniu dla podkreślenia smaku dodaje się ryż gotowany z octem i innymi przyprawami. Bardzo często danie to jest łączone z chrzanem wasabi. To danie jak i każde inne zakrapiane jest oczywiście dużą ilością sosu sojowego. Do posiłków w Japonii bardzo często podaje się zieloną herbatę. Uznaje się, że napój ten pomaga w szybszym trawieniu oraz metabolizowaniu składników odżywczych. Zielona herbata jest podstawowym napojem w kuchni japońskiej.

Podstawowe posiłki kuchni japońskiej

W kulturze japońskiej z reguły jedzone jest śniadanie, obiad oraz kolacja, podobnie jak w Europie. Różnica polega jednak na tym, iż każdy poszczególny posiłek Japończyka składa się z 5 dań. Jest to tradycyjny rytuał, który oparty jest na zasadzie ichiju-sansai. Mianowicie, każdy posiłek składa się z ryżu, do tego konsumowane są również 3 przekąski a także zupa. Łącznie wychodzi 5 odżywczych ale i również lekkostrawnych dań. Bardzo ważną kwestią jest również fakt, że Japończycy kładą duży nacisk na jakość przyrządzanych i spożywanych potraw. Starają się oni nie rozgotowywać posiłków i nie dodają do nich żadnych syntetycznych wzmacniaczy smaku. Wiele dań jadanych jest na surowo tak jak na przykład sushi. Co ważne, Japończycy nie najadają się do syta, zostawiają miejsce w żołądku dla lepszego trawienia. Zdrowa, japońska kuchnia przynosi pozytywne efekty, bowiem ciężko spotkać w dzisiejszych czasach otyłego Japończyka, który trzyma się zasad ichiju-sansai. Lekkostrawne dania są sycące i mało tuczące, dlatego Japończycy po posiłkach nie czują się ociężali ani śpiący. Japońska kuchnia wspiera procesy trawienne.

Więcej informacji
Artykuł został przygotowany przez Gold Sushi - Sushi dostępne w Warszawie