Nabożeństwo odprawił biskup ordynariusz diecezji łuckiej Witalij Skomarowski. Uczestniczyli w nim m.in. wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, prezydencki minister Andrzej Dera, wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz, wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk oraz ambasador Polski na Ukrainie Bartosz Cichocki.

 

Na mszy w katedrze łuckiej obecni byli przedstawiciele lokalnych władz ukraińskich, reprezentanci organizacji polskich na Ukrainie oraz uczestnicy motocyklowego Rajdu Wołyńskiego, którzy podróżują po polskich miejscach pamięci narodowej w tym kraju i porządkują zapomniane polskie cmentarze.

 

Główna część uroczystości odbędzie się w Janowej Dolinie (w Bazaltowe), w której ukraińscy nacjonaliści w 1943 r. zamordowali około 600 Polaków. Odmówiona zostanie tam modlitwa w intencji ofiar oraz zostaną złożone kwiaty.

 

Obchody 76. rocznicy Zbrodni Wołyńskiej w Łucku są częścią obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP, który w Polsce jest obchodzony 11 lipca.