Kim jest dziś iluzjonista? Niesamowite iluzje Marcina Muszyńskiego

0
0
0
/

​Iluzjoniści rozpalali wyobraźnie od wieków. Najstarsze zachowane książki z poradami na temat magicznych sztuczek pochodzą z końca szesnastego stulecia, ale przecież i wcześniej różnego rodzaju kuglarze i sztukmistrze bawili widzów na przykład na jarmarkach. Z czasem arena ich trików przeniosła się na arystokratyczne salony i do teatrów. A dziś?

 

Dziś można ich spotkać jak niegdyś na ulicach miast, na różnego rodzaju eventach i wydarzeniach kulturalnych, spotkaniach firmowych i prywatnych, ale może przede wszystkim – w telewizji. Iluzja, jak i wiele innych gałęzi rozrywki, stała się elementem masowej popkultury. Dziś iluzjoniści prześcigają się w wymyślaniu coraz to bardziej skomplikowanych i spektakularnych trików. Dlatego też najsłynniejszymi numerami Davida Copperfielda było zniknięcie Statuy Wolności, Boeinga czy przeniknięcie przez Wielki Mur Chiński i dlatego zyskał on tak dużą popularność. Nie zmieniło się tylko jedno: iluzjonista musi zdumiewać i zachwycać, poruszać wyobraźnię i zacierać granicę między tym co niemożliwe a rzeczywistością. Iluzjonista dziś jest artystą wszechstronnym. Musi znać się po trochu na aktorstwie, reżyserii, mechanice, scenografii, psychologii, muzyce i budowaniu nastroju, samych iluzjach, złudzeniach i sztuczkach magicznych – a to tylko kilka obszarów wiedzy, którymi trzeba się interesować, by działać w tym zawodzie. Przede wszystkim musi być to jednak osoba pełna pasji i odwagi. Taką osobą jest z pewnością Marcin Muszyński, iluzjonista znany choćby z występów w popularnym show „Mam Talent”.

 

Muszyński pochodzi z Wrocławia. Już jako młody człowiek zafascynowany był skomplikowanymi mechanizmami. Jako nastolatek podjął nawet naukę renowacji wiekowych zegarów, zbudowanych jeszcze w XVIII stuleciu. Ta wiedza i te umiejętności, które wówczas nabył, rozwinęły u niego wrażliwość na sztukę i na historię oraz zaprocentowały w przyszłości, kiedy w Paryżu zaczął zgłębiać tajniki magicznych sztuczek. Wkrótce po powrocie do Polski poznał swą przyszłą żonę, Ewelinę Lesiak, która wkrótce stała się nie tylko jego życiową partnerką, ale i sceniczną asystentką. Razem przygotowywali mrożące krew w żyłach pokazy takie jak choćby przecinanie się piłą spalinową na pół czy lewitacja. Muszyński tworzył coraz to bardziej złożone i coraz ciekawsze numery, samodzielnie je reżyserując i inscenizując. Sławę przyniósł mu występ w „Mam Talent”. W programie tym, jako pierwszy iluzjonista w Polsce, dotarł do ścisłego finału, jako jeden z czterech najbardziej utalentowanych ludzi w edycji z 2011 roku. Dwa lata później występował tam już jako gwiazda programu, wykonując niesamowity pokaz „Lewitacji fortepianu wraz z pianistą”. Występował też podczas kieleckiego „Sabatu czarownic”, transmitowanego na żywo w drugim programie Telewizji Polskiej. Ruszył później z trasą koncertową zagranicę i występował w takich miejscach jak Las Vegas, Monte Carlo czy Dubaj, a wszędzie jego pokazy spotykały się z ciepłym przyjęciem. Co warto podkreślić, występy Muszyńskiego mogą mieć różny charakter – od komediowych przez romantyczne po budzące grozę i wywołujące dreszczyk emocji.

 

Muszyński, jak każdy dobry iluzjonista, stale rozwija swój repertuar, przygotowując kolejne trasy i triki. Dobry magik musi stale zaskakiwać, a dzisiejsza publiczność jest coraz bardziej wymagająca. Trudniej ją też zadziwić. Muszyński dobrze sobie jednak radzi zarówno z Dużą Iluzją, jak i z iluzją na małą skalę, gdzie liczy się przede wszystkim kontakt z odbiorcą. W mniejszym, kameralnym gronie, to kontakt z artystą, bezpośredni udział publiczności w przedstawieniu, staje się kluczowym elementem doznań uczestników show. Tu na żywo można się przekonać o kunszcie iluzjonisty, wkraczając choć na chwilę w krainę, gdzie to, co niemożliwe, staje się rzeczywistością. I po części właśnie takie jest dziś zadanie iluzjonisty. Jego celem jest dać nam odrobinę rozrywki. Ma pobudzić naszą wyobraźnie, poruszyć nas i pokazać, że granice istnieją tak naprawdę w miejscu, w którym sami je wyznaczymy. Iluzjonista ma nam pokazać, że otaczająca nas szara rzeczywistość ma inną, jakże ciekawszą i bardziej fascynującą alternatywę.

 

 

Źródło: prawy.pl

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną