Lektura na lato - Szpiegowskie intrygi

0
0
0
Szpiegowskie Intrygi, Gry Wywiadów, Jan Henryk Larecki
Szpiegowskie Intrygi, Gry Wywiadów, Jan Henryk Larecki / rytm-wydawnictwo.pl

Tematyka szpiegowska jest niezwykle frapująca, co sprawia, że jest pożywką dla scenarzystów filmów sensacyjnych i autorów powieści. Któż nie słyszał o Jamesie Bondzie. Szpiedzy byli współtwórcami naszej historii. W panteonie pamięci narodowej znajdziemy Ryszarda Kulkińskiego, który zdradził amerykanom tajemnice wojskowe Armii Czerwonej. Niestety zapomniane są zasługi wywiadu Polskiego Państwa Podziemnego dla zwycięstwa nad narodowo socjalistycznymi Niemcami. Zakazana jest pamięć o zasługach narodowców, którzy zbudowali w Niemczech i zachodniej Europie siatkę tego wywiadu.

I dziś szpiedzy odgrywają ważna role w naszym życiu społecznym i politycznym. Choć wiele informacji zdobywanych jest drogą elektroniczną, to do dziś niezwykle cenny jest wywiad osobowy i jego agentura, często świadoma, a czasami nieświadoma swojej roli.

 

Ludzie zaangażowani polityczni często narażeni są na wykorzystanie operacyjne przez często wrogie siły. Nie należy temu ulegać. Warto mieć podstawową wiedzę o działalności służb. Wiedzę taką można zdobyć z lektury publikacji poświęconych ochronie kontrwywiadowczej. Nie zaszkodzi też lektura publikacji bardziej rozrywkowych – opisują one klasyczne metody pracy agenturalnej, które od tysiącleci się nie zmieniają.

 

Nakładem wydawnictwa Rytm ukazała się praca Jana Lareckiego „Szpiegowskie intrygi". Jak informuje wydawca praca ta to „fascynujący zbiór tajemnych akcji służb specjalnych. Niebezpieczeństwo, ryzyko, podstęp, oszustwo, zdrady i kłamstwa, a także doza seksu. Szpiegowskie zmagania, obfitujące w zaskakujące wydarzenia, przez stulecia istotnie wpływały na bieg historii zarówno pojedynczych krajów, jak i całego współczesnego świata. Tajne służby powoływane są przede wszystkim w celu zapewnienia bezpieczeństwa państwom i ich obywatelom. Częstokroć służą one jednak realizacji partykularnych potrzeb grup i jednostek sprawujących władzę. Autor zdradza sekrety wywiadów, m.in. niemieckiego, brytyjskiego i radzieckiego – metody i techniki szpiegowskiego rzemiosła. Kreśli barwne sylwetki najwybitniejszych agentów i agentek, takich jak Klaus Fuchs, Michał Goleniewski, Kim Philby, Fräulein Doktor, Zoja Rybkina i Banda, córka Maty Hari".


W pierwszym rozdziale pracy opisani są szpiedzy i agentki, jakie zostały opisane na łamach Biblii, w drugim kilkanaście niezwykle pasjonujących historii z nowożytnych działań szpiegów. W trzecim działalność agentek.


Jan Larecki to autor posiadający ogromną wiedzę o służbach na całym świecie. Jego praca „Wielki leksykon tajnych służb świata" to „pierwsze w Polsce i jedno z niewielu na świecie kompendium wiedzy o ponad 1100 byłych oraz aktualnie istniejących służbach specjalnych. Autor przedstawia powstanie, struktury i ich przeobrażenia, kadrę kierowniczą wywiadu, kontrwywiadu i policji politycznych świata, profesjonalną terminologię i żargon operacyjny".


O wiedzy Jana Lareckiego o świecie szpiegów niech świadczy opublikowana na łamach portalu „Nowa strategia" recenzji książki „Wielki leksykon tajnych służb świata" autorstwa Tomasza Wieczorka, w której recenzent przypomniał, że Jan Larecki to były funkcjonariusz polskiego wywiadu i kontrwywiadu. Podpułkownik Larecki ma w swym dorobku kilka udanych książek na temat służb specjalnych, jak choćby „W służbie Jej Seksualnej Mości (szkice z historii seks szpiegostwa)", „W kręgu tajemnic wywiadu" czy też „Krystyna Skarbek. Agenta o wielu twarzach". Autor jest również twórcą licznych artykułów prasowych: o tematyce szpiegowskiej oraz wydarzeniach historycznych, ponadto tworzył polskie wersje językowe do filmów dokumentalnych: historycznych, politycznych, kryminalnych dla kanałów Discovery i Animal Planet".

 

Według Tomasza Wieczorka praca „Wielki leksykon tajnych służb świata" „to ogromne kompendium liczące 1072 strony zawiera informację o ponad 1100 tajnych służbach, zarówno byłych, jak i obecnie działających w prawie 120 państwach świata. Poprzez 6000 haseł autor przedstawia nam obraz tajnych służb w wielu zakątkach świata, ukazując ich powstanie, rozwój, strukturę kierowniczą czy najważniejsze akcje. Dodatkowo w leksykonie odnajdziemy szereg haseł, jakie są elementem niezbędnym w rozumieniu działania wywiadów i kontrwywiadów poszczególnych krajów".


Jan Bodakowski

Źródło: JB

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną