Korea Południowa wykreślona przez Japonię z tzw. listy białej, na której znajdują się kraje, względem których stosowane są najmniejsze ograniczenia handlowe. Aktualnie na tej liście jest 27 państw traktowanych przez Tokio jako partnerzy handlowi godni zaufania. Korea Południowa jest pierwszym krajem, który  został wykreślony z tej prestiżowej listy.

To oznacza, że południowokoreańskie spółki w przyszłości będą miały do czynienia z większą biurokracją. Może to zahamować handel między dwoma krajami.

Minister przemysłu Japonii Hiroshige Seka powiedział, że za zgodą rządu, obostrzenie wejdzie w życie 28 sierpnia.

Seul już zapowiedział, że podejmie kroki odwetowe i grozi bojkotem konsumenckim. Na przykład, przejrzy też współpracę w kwestii bezpieczeństwa.

Konflikt handlowy między Japonią a Koreą Południową zaostrzył się na początku lipca, kiedy to Tokio zdecydowało o wprowadzeniu ograniczeń na eksport do Korei Południowej niektórych substancji kluczowych dla przemysłu wysokiej technologii. Podłożem japońskich działań jest obawa, że Koreańczycy nie są w stanie zagwarantować bezpieczeństwa swojego handlu zagranicznego.

Relacje między krajami również wyraźnie oziębiły się ze względu na spory dotyczące pracy przymusowej. W październiku Sąd Najwyższy Korei Południowej orzekł, że japońskie firmy muszą wypłacić odszkodowania Koreańczykom, którzy zostali zmuszeni do pracy podczas okupacji Półwyspu Koreańskiego w latach 1940-1945. Japonia odpowiedziała oburzeniem, stwierdzając, że porozumienie w tej sprawie zostało osiągnięte już w 1965 roku.

Na podst. ELTA