Kąty Rybackie, czyli po niemiecku Bodenwinkel, a po kaszubsku Rëbacczé Kątë to spora wieś położona w województwie pomorskim, w powiecie nowodworskim, w gminie Sztutowo na obszarze Żuław Wiślanych przy drodze wojewódzkiej nr 501. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa elbląskiego. Kąty Rybackie znajdują się na terenie Mierzei Wiślanej na zachodnim brzegu Zalewu Wiślanego, w odległości 56 km od Gdańska, a 17 km od Krynicy Morskiej. Do niedawna była to wieś typowo rybacka, z portem morskim i dwiema przystaniami morskimi - nad Bałtykiem i na Zalewie Wiślanym. Dziś jest to miejscowość przede wszystkim turystyczna. A letnie trzy miesiące mają zapewnić większości mieszkańców godziwe utrzymanie przez cały rok.

Po pierwszym rozbiorze Polski Kąty Rybackie zostały zaanektowane przez Prusy. W latach 1773–1918 Kąty Rybackie podlegały administracji zaboru pruskiego, w 1919 znalazły się na terenie Wolnego Miasta Gdańska. A po niemieckiej agresji 1 września 1939 zostały włączone do III Rzeszy, żeby wiosną 1945 znalazły się ponownie w Polsce. Obecną nazwę wsi zatwierdzono administracyjnie 12 listopada 1946. W 1945 miejscowość znalazła się na trasie Żuławskiej Kolei Dojazdowej prowadzącej do Krynicy Morskiej. Dziś ta kolej jest sezonową i lokalną atrakcją turystyczną.

Znajdują się tam szerokie, piaszczyste plaże oraz rezerwat przyrody kormorana czarnego. Rezerwat stanowi największą w Europie ostoję kormoranów. Zarówno sam rezerwat, jak i atrakcyjne miejsce położenia nad Zalewem Wiślanym dały podstawy do rozbudowania tu pokaźnej infrastruktury turystycznej i uczynienia z miejscowości popularnego ośrodka turystyczno-wypoczynkowego. Można zwiedzić lokalny kościół pod wezwaniem Świętego Marka w Kątach Rybackich. A tam podziwiać obraz Marii Rozwiązującej Supełki.

Inną lokalną atrakcją jest Muzeum Zalewu Wiślanego, a także umiejscowione w porcie od strony Zalewu Wiślanego: Ławeczka Rybaka i Pomnik konieczności przekopu Mierzei Wiślanej. Ławeczka Rybaka w Kątach Rybackich – ławka pomnikowa zlokalizowana w pobliżu portu rybackiego w Kątach Rybackich nad Zalewem Wiślanym, z rzeźbą rybaka. Odsłonięty w czerwcu 2006 pomnik jest dziełem Rafała Pacewicza i Stanisław Suskiego. Przedstawia wykonaną z betonu ponad dwu metrowej wysokości postać rybaka trzymającego w dłoni rybę. Obelisk jest uhonorowaniem pracy i wysiłku rybaków, którzy od lat zamieszkują i łowią nad Zalewem Wiślanym. Obok ławki pomnikowej w dniu 4 sierpnia 2006 postawiono kontrowersyjny pomnik konieczności przekopu Mierzei Wiślanej w postaci łopaty wbitej w ziemię fundacji senator Elżbiety Gelert. Dodajmy, że urodzona w Gdańsku i mieszkająca w Elblągu pani senator wywodzi się... z Platformy Obywatelskiej. A sam pomnik jest przykładem politycznej obłudy, szczególnie teraz gdy PO i całe POKO krzyczy o szkodliwości owej inwestycji. To oczywiście abstrahując od rzeczywistego sensu przekopu, czy jego braku z punktu widzenia ekonomii i środowiska naturalnego.

W każdym razie pomimo swoich rozmiarów Kąty Rybackie są ciekawą alternatywą na wakacyjny odpoczynek bez zgiełku i hałasu, ale jak wszystkie polskie miejscowości nadmorskie, albo przed, albo po sezonie.