Budżet UE 2020: więcej na ochronę klimatu

0
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

Parlament Europejski przyjął w środę swoje stanowisko w sprawie budżetu dla UE w 2020, podkreślając, że musi on dawać solidną pozycję startową nowej generacji programów oraz polityki UE.

W projekcie rezolucji PE podkreślił, że budżet UE na rok 2020 jest „ostatnią szansą UE” na zbliżenie się do politycznych zobowiązań złożonych na ten okres, włącznie z osiągnieciem celu związanego z walką ze zmianą klimatu. Budżet ten powinien przecierać szlak długoterminowemu budżetowi UE 2021-2027, tzw. wieloletnim ramom finansowym (WRF).

Europosłowie zwiększyli budżet w stosunku do projektu budżetu przygotowanego przez Komisję Europejską, dodając w sumie ponad 2 miliardy euro, przeznaczone na ochronę klimatu, inicjatywę na rzecz zatrudnienia młodzieży (YEI) i programów Erasmus+ oraz zapewnienie dalszego wsparcia, zgodnie z priorytetami PE, dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), cyfryzacji oraz polityki migracyjnej i zewnętrznej, w tym pomocy rozwojowej i humanitarnej.

PE zagłosował nad budżetem wynoszącym prawie 171 miliardów euro środków na zobowiązania (funduszy, które UE zobowiązuje się zainwestować w 2020 roku lub w przyszłych latach, ponieważ istnieje wiele wieloletnich projektów oraz programów), podnosząc go o 2,7 miliardów euro, w porównaniu do projektu budżetu przedstawionego przez Komisję Europejską. Środki na płatności zostały ustalone na poziomie 159 miliardów euro.

Monika Hohlmeier (EPP, DE), odpowiedzialna za prace nad budżetem 2020, powiedziała, że „głosowanie nad budżetem UE 2020 pokazuje, że Parlament jest zjednoczony oraz, że wśród grup politycznych istnieje porozumienie dotyczące: ambitnych celów klimatycznych oraz ochrony środowiska, które idą ramię w ramię z programami wpływającymi na wzrost zatrudnienia, wspierającymi badania i rozwój w UE oraz zwiększają konkurencyjność”.

Głosowanie na posiedzeniu plenarnym rozpoczną trzy tygodniowe rozmowy w ramach „procedury koncyliacji” z Radą w celu osiągnięcia porozumienia między obiema instytucjami na tyle wcześnie, aby budżet na przyszły rok mógł zostać poddany pod głosowanie w PE i podpisany przez przewodniczącego PE podczas II sesji plenarnej w listopadzie. W przypadku braku porozumienia KE musi przygotować nowy projekt budżetu.

Około 93 proc. budżetu UE finansuje działania w terenie, w krajach UE i poza nią, dotyczące obywateli, regionów, miast, rolników, naukowców, studentów, organizacji pozarządowych i przedsiębiorstw.

Budżet UE jest wyjątkowy. W przeciwieństwie do budżetów krajowych, które w dużej mierze wykorzystywane są do świadczenia usług publicznych i finansowania systemów zabezpieczenia społecznego. Budżet UE jest przede wszystkim budżetem inwestycyjnym i, w przeciwieństwie do budżetów krajowych, budżet UE nie może wykazywać deficytu.

Na podst. europarl.europa.eu

Źródło: portal L24.lt

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną