Papież Franciszek: Niech każda parafia przyjmie jedną uchodźczą rodzinę
W zachodnich mediach nie milknie dyskusja nad słowami papieża Franciszka, wypowiedzianymi w niedzielę w trakcie udzielania błogosławieństwa pielgrzymom. Ojciec Święty Franciszek zaapelował, aby każda katolicka parafia w Europie przyjęła jedną uchodźczą rodzinę. Dodał, że dwie watykańskie parafie będą w tym zakresie przykładem.
Wzywając do „konkretnych gestów” w przededniu zbliżającego się Jubileuszowego Roku Miłosierdzia, który rozpocznie się w grudniu, papież zwrócił się do wiernych z prośbą, aby „każda parafia, każda wspólnota religijna, każdy klasztor, każde sanktuarium w Europie udzieliło schronienia jednej rodzinie imigrantów”.
- W obliczu tragedii dziesiątek tysięcy ludzi, którzy uniknąwszy śmierci w wyniku wojny i głodu poszukują azylu i mają nadzieję zacząć nowe życie, Ewangelia wzywa nas do bycia sąsiadem najmniejszych i najbardziej porzuconych, do dania im konkretnej nadziei – mówił papież, udzielając błogosławieństwa zgromadzonym na Placu św. Piotra w Rzymie.
Jak podkreślał, nie chodzi tu tylko o to, aby „mieć odwagę, być cierpliwym”. Franciszek, który uczynił ubóstwo i migrację kluczowymi w swoim pontyfikacie, powiedział tysiącom wiernych, że „chrześcijańska nadzieja jest bardziej waleczna” i zwrócił się do „biskupów Europy, prawdziwych pasterzy”, aby wsparli jego głos w swoich diecezjach.
Watykan ma w przyjmowaniu imigrantów dać przykład. Papież ogłosił, iż dwie watykańskie parafie przyjmą w najbliższych dniach dwie rodziny imigrantów.
- Zamknięta para, zamknięta rodzina, zamknięta grupa, zamknięta parafia, zamknięty kraj, które od nas pochodzą, nie mają nic wspólnego z Bogiem – oświadczył. Przypominając ewangelicznego głuchoniemego, którego Pan Jezus ulecza z jego przypadłości, Ojciec Święty stwierdził, że ten cud dzieje się również w Europie, gdzie „zostaliśmy uleczeni z głuchoty egoizmu oraz milczenia wycofania się w samych sobie”.
Julia Nowicka
Źródło: EUbusiness
© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Źródło: prawy.pl