Litewscy inżynierowie stworzyli prototyp bezzałogowego promu

0
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. materiały promocyjne/kmtp.lt/

Inżynierowie z Kłajpedy zaprezentowali prototyp autonomicznego promu elektrycznego. Portowe miasto chce mieć przyjazny dla środowiska prom, który regularnie pływałby po Zalewie Kurońskim. Innowacja stwarza także Kłajpedzie możliwość stworzenia centrum dla rozwoju i testowania autonomicznego transportu wodnego – poinformował Park Nauki i Technologii w Kłajpedzie.

Jak czytamy w komunikacie, zaprezentowany prototyp autonomicznego promu może przewieźć około 600 osób i 40 samochodów osobowych lub 1 000 pasażerów jednocześnie. Taki statek potrzebowałby specjalnej infrastruktury w porcie. Statek przyspieszałby do 12 węzłów (około 21 km na godz.).

Autorzy prototypu przewidują również wykorzystanie energii słonecznej w górnej części statku poprzez zainstalowanie specjalnych kolektorów – wytworzona energia byłaby kierowana do oświetlenia wnętrza promu do innych celów.

Firma „Western Baltic Engineering”, która opracowała prototyp autonomicznego statku, należy do największej w kraju grupy inżynieryjnego przemysłu morskiego „Vakarų laivų gamykla”.

Proponowane innowacyjne technologie wymagałyby znacznych inwestycji w budowę takiego promu i zapewnienie całej niezbędnej infrastruktury, ale, jak czytamy w komunikacie, realizacja projektu w dłuższej perspektywie byłaby zarówno opłacalne, jak i miałaby znaczący wpływ ekologiczny.

Obecnie pod względem rozwoju technologii w dziedzinie autonomicznej żeglugi wyróżniają się takie kraje jak Norwegia, Finlandia i USA.

Na razie firmy mają niewielkie możliwości integracji i testowania autonomicznych rozwiązań w istniejących warunkach.

Jak podkreślono w komunikacie, dalsza praca nad prototypem statku, przy zaangażowaniu naukowców i prowadzeniu różnych badań w dziedzinie autonomicznej żeglugi, dałaby Kłajpedzie impuls do dążenia, aby stać się ośrodkiem rozwoju technologii autonomicznego transportu wodnego w regionie Morza Bałtyckiego i poza nim.

Na podst. ELTA

Źródło: portal L24.lt

Sonda

Wczytywanie sondy...
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną