W krzywym zwierciadle - anoreksja

0
0
0
Dieta (nie)życia, Karolina Otwinowska, Agnieszka Mazur
Dieta (nie)życia, Karolina Otwinowska, Agnieszka Mazur / lubimyczytac.pl

Karolina Otwinowska i Agnieszka Mazur, współautorki książki ,,Dieta (nie)życia”, werdyktem jury, któremu przewodniczył profesor Jerzy Bralczyk, zajęły III miejsce w kategorii słowo na PFS Orzeł 2016.

Choroba, która atakuje umysł, niszczy ciało, czyni człowieka nieszczęśliwym. Zamknięta w ludzkim organizmie nie pozwala się od siebie uwolnić. W takim więzieniu egzystuje wiele istnień. Każdego dnia gasną, dostrzegają w lustrze jedynie skrzywiony obraz własnego „ja”, nie mają siły walczyć, tracą nadzieję, wreszcie poddają się. Anoreksja – to ona jest bohaterką publikacji zatytułowanej ,,Dieta (nie) Życia”. Ta poruszająca historia opowiedziana słowami młodej dziewczyny, pełna smutku, ale i głębokich wzruszających treści, przeznaczona jest dla każdego. Całość książki wzbogacają fotografie, które nadają stronom autentyczności i tragizmu.

Zrozumienie anoreksji nie jest łatwe dla osoby zdrowej. Dobrowolne głodzenie się uznawane jest za akt niedojrzałości, głupoty czy fanaberii. Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę z faktu, że zachowania typowe dla anoreksji to znacznie więcej niż chęć schudnięcia, że jej natura jest bardziej skomplikowana, a tym samym, trudna do zaakceptowania przez otoczenie chorego. Zaburzenie to należy do najbardziej śmiertelnych schorzeń psychicznych. Jego leczenie trwa długo i wymaga ogromnej współpracy zarówno ze strony osoby chorej jak i najbliższych jej osób. Dlatego warto sięgnąć po tę lekturę. Warto wiedzieć więcej.

Szczere wyznanie dziewczyny, która walczy z zaburzeniami łaknienia pokazuje życie takim jakie jest. Szokuje autentyzmem, ale nie straszy. To wstrząsająca opowieść o dwudziestolatce, która w młodym wieku była już wielokrotnie hospitalizowana, a po kilku próbach samobójczych postanowiła przemówić. Opowiedzieć o koszmarze choroby. Punktem zwrotnym w jej życiu, okazała się śmierć bliskiej osoby również chorującej na anoreksję.

Odsłaniając najciemniejsze strony własnego życia, upubliczniając najbardziej intymne treści i długą drogę przez mękę w walce z chorobą – Karolina Otwinowska chce ostrzec innych, pokazać co złego może wydarzyć się wokół nas kiedy pojawi się taki wróg. Żeby móc go zrozumieć i w porę zareagować, trzeba zdobyć właściwą wiedzę.

Kodeks wyniszczającej ciało i duszę anoreksji to obowiązkowa lektura, która może zapobiec wielu tragediom i odpowiedzieć na wiele pytań..

„Dieta(nie) Życia” jest wędrówką po ludzkim cierpieniu i bezsilności. Warto się w nią zagłębić, podsunąć ją swoim dzieciom, również chłopcom, którzy podobnie jak dziewczęta coraz częściej zapadają na tę chorobę. Dokument pokazuje wartość ludzkiego życia, jego kruchość i wyjątkowość.

Źródło: Aldona Rogulska/SWP

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną