W poniedziałek, 13 stycznia, ogłoszone zostały tytuły filmów nominowanych do tegorocznych 92. Oscarów. O statuetkę w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy obok „Bożego Ciała” powalczą trzy inne produkcje z konkursu głównego ubiegłorocznego festiwalu w Cannes: zdobywca Złotej Palmy „Parasite” Bonga Joon-ho (Korea), docenieni Nagrodą Jury „Nędznicy” Ladja Ly (Francja), a także „Ból i blask” Pedro Almodovara (Hiszpania), który przyniósł grającemu główną rolę Antonio Banderasowi nagrodę dla najlepszego aktora (jest też nominowany do Oscara). Nominowana została także dokumentalna „Kraina miodu” z Macedonii w reżyserii Ljubomira Stefanowa i Tamary Kotewskiej.

„Boże Ciało” to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia 20-letniego Daniela, który w trakcie pobytu w poprawczaku przechodzi duchową przemianę i skrycie marzy, żeby zostać księdzem. Po kilku latach odsiadki chłopak zostaje warunkowo zwolniony, a następnie skierowany do pracy w zakładzie stolarskim. Zamiast tego jednak, popychany niemożliwym do spełnienia marzeniem, Daniel kieruje się do miejscowego kościoła, gdzie zaprzyjaźnia się z proboszczem. Kiedy, pod nieobecność duchownego, niespodziewanie nadarza się okazja, chłopak wykorzystuje ją i w przebraniu księdza zaczyna pełnić posługę kapłańską w miasteczku.

Światowa premiera filmu „Boże Ciało” odbyła się w sierpniu 2019 r. na festiwalu w Wenecji w sekcji Giornate degli Autori, gdzie uhonorowano go nagrodą Europa Cinemas Label. Twórcy filmu zdobyli także dziesięć nagród podczas wrześniowego 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – m.in. za najlepszą reżyserię, najlepszy scenariusz, najlepszą drugoplanową rolę kobiecą, Nagrodę Dziennikarzy oraz Nagrodę Publiczności. Ponadto Bartosz Bielenia za rolę w „Bożym Ciele” otrzymał w 2019 r. nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego.

W filmie, do którego zdjęcia zrealizował Piotr Sobociński Jr., występują także m.in. Tomasz Ziętek, Eliza Rycembel, Aleksandra Konieczna, Łukasz Simlat i Leszek Lichota. Muzykę skomponowali Evgueni i Sacha Galperine, którzy odpowiadali za muzykę m.in. do „Przeszłości” Asghara Farhadiego i „Dzięki Bogu” Francois Ozona.

 

Decyzja Komisji Oscarowej

Polskie filmy kilkukrotnie były nominowane do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Statuetkę w tej kategorii otrzymała „Ida” Pawła Pawlikowskiego w 2014 roku.

Decyzję o wyborze „Bożego Ciała” jako tegorocznego polskiego kandydata do Oscara podjęła Komisja Oscarowa. W uzasadnieniu wyboru podkreślono m.in., że reakcje widzów i krytyki w Wenecji i Toronto oraz zainteresowanie dystrybutorów z wielu krajów pozwalają wierzyć w międzynarodowy sukces filmu.

 

Ogłoszenie tegorocznych nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej

Ceremonia wręczenia Oscarów, dorocznych nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej, odbędzie się 9 lutego w Los Angeles. W 2020 roku po raz pierwszy dotychczasową kategorię „najlepszy film nieanglojęzyczny” oficjalnie zastąpi „najlepszy film międzynarodowy”.

Na podst. www.gov.pl, www.interia.pl