Europejscy biskupi w obronie prawdy o Auschwitz

0
0
0
/

„Auschwitz stał się symbolem wszystkich niemieckich obozów koncentracyjnych, a nawet wszystkich tego rodzaju miejsc zagłady. To jakby szczyt nienawiści do człowieka, która zebrała swoje śmiertelne żniwo w XX wieku” - podkreślają w specjalnym oświadczeniu europejski biskupi.

Dokument został podpisany przez Prezydium Rady Konferencji Episkopatów Europy i Przewodniczącego Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej. Wydano go z okazji przypadającej w tych dniach 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady Auschwitz. Oświadczenie stanowi odpowiedź na zakłamywanie historii II wojny światowej i zacieranie pamięci o rzeczywistych sprawcach i ofiarach nazistowskiego terroru. Biskupi wyrazili w ten sposób stanowczy sprzeciw wobec antysemityzmu i manipulowaniu prawdą historyczną.

Dokument rozpoczęto od przypomnienia tragicznych danych dotyczących niemieckiego ludobójstwa w obozie Auschwitz.

„W KL Auschwitz-Birkenau niemieccy narodowi socjaliści zamordowali ponad milion Żydów, dziesiątki tysięcy Polaków (około 75 000) oraz Romów (21 000), Rosjan (15 000) i kilkanaście tysięcy więźniów innych narodowości. Ze względu na ogrom ofiar żydowskich jest to największe miejsce zagłady Żydów i największe na świecie miejsce masowego ludobójstwa”

- zaznaczają duchowni, dodając, że w Auschwitz „eutanazja spotkała się z eugeniką”, co było skutkiem „deptania godności człowieka jako obrazu Boga”. Biskupi przypominają jednak, że nazizm nie był jedynym totalitaryzmem, który dotknął ludzkość.

„Dość podobnie postępował również inny totalitaryzm, a mianowicie komunizm, który także zebrał wielomilionowe śmiertelne żniwo.

- czytamy w oświadczeniu. Duchowni piszą też o setkach tysięcy ludzi, którzy corocznie odwiedzają były KL Auschwitz, gdzie obecnie mieści się muzeum, aby oddać cześć ofiarom Holokaustu. Wśród nich byli również trzej ostatni papieże, których słowa wypowiedziane w tym miejscu przytoczone są w dokumencie.

Autorzy odnieśli się do słów papieża Franciszka sprzed kilku dni, który wzywał do tego, aby nie być obojętnym wobec „niewymownego okrucieństwa”, jakim był Holokaust.

„Rocznica 75 lat, które upływają od wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau, w duchu słów Papieża Franciszka, zobowiązuje nas do głośnego sprzeciwu wobec wszelkich przejawów deptania godności człowieka: rasizmu, ksenofobii i antysemityzmu”

- zdecydowanie oświadczają biskupi.

Duchowni przypominają też świadectwo „miłości do Jezusa Chrystusa”, którym był list biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965 roku ze słynną formułą „wybaczamy i prosimy o wybaczenie”. Zachęcają też do modlitwy i zapalenia świec 27 stycznia o 15:00, czyli w godzinie wyzwolenia obozu Auschwitz.

Paweł Zdziarski

 

Źródło: episkopat.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną