Zwolnili Cię z pracy, bo sprzeciwiasz się imigrantom? Sprawdź, jakie masz prawa
Media lewicowe nagłośniły list pracodawcy, który oświadczył, że nie zatrudnił pracowników z racji na ich anty imigranckie wpisy na portalach społecznościowych. Jednak zgodnie z polskim kodeksem pracy, pracodawca dyskryminujący pracowników z powodu ich poglądów politycznych popełnia przestępstwo.
Wszyscy, którzy nie dostali pracy, stracili ją lub są ofiarni mobbingu, z powodu swoich poglądów politycznych, powinni pozywać swoich pracodawców i przed sądem pracy uzyskiwać od nich odszkodowanie.
Ułatwione postępowanie przed sądem pracy mają ci których potencjalny pracodawca przyznał się publicznie do takich praktyk. By mieć materiał dowody do postępowania zawsze warto nagrywać swoją rozmowę kwalifikacyjną, pytania pracodawcy o poglądy polityczne pracownika mogą świadczyć o fakcie dyskryminacji. Warto też dokumentować przejawy mobbingu gdy się już pracuje. Dowodem może być udział pracodawcy w inicjatywach politycznych których celem jest zastraszanie przeciwników imigracji.
Łamaniem prawa jest też namawianie do dyskryminowania z racji na czyjeś poglądy polityczne (sprzeciw wobec imigracji, poglądy nacjonalistyczne, czy przynależność do skrajnie prawicowych organizacji).
Zgodnie z artykułem 18 (3a) Kodeksu Pracy
§ 1. Pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, w szczególności bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także bez względu na zatrudnienie na czas określony lub nie określony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy.
§ 2. Równe traktowanie w zatrudnieniu oznacza niedyskryminowanie w jakikolwiek sposób, bezpośrednio lub pośrednio, z przyczyn określonych w § 1.
§ 3. Dyskryminowanie bezpośrednie istnieje wtedy, gdy pracownik z jednej lub z kilku przyczyn określonych w § 1 był, jest lub mógłby być traktowany w porównywalnej sytuacji mniej korzystnie niż inni pracownicy.
§ 4. Dyskryminowanie pośrednie istnieje wtedy, gdy na skutek pozornie neutralnego postanowienia, zastosowanego kryterium lub podjętego działania występują lub mogłyby wystąpić niekorzystne dysproporcje albo szczególnie niekorzystna sytuacja w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych wobec wszystkich lub znacznej liczby pracowników należących do grupy wyróżnionej ze względu na jedną lub kilka przyczyn określonych w § 1, chyba że postanowienie, kryterium lub działanie jest obiektywnie uzasadnione ze względu na zgodny z prawem cel, który ma być osiągnięty, a środki służące osiągnięciu tego celu są właściwe i konieczne.
§ 5. Przejawem dyskryminowania w rozumieniu § 2 jest także:
1) działanie polegające na zachęcaniu innej osoby do naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu lub nakazaniu jej naruszenia tej zasady;
2) niepożądane zachowanie, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności pracownika i stworzenie wobec niego zastraszającej, wrogiej, poniżającej, upokarzającej lub uwłaczającej atmosfery (molestowanie).
§ 6. Dyskryminowaniem ze względu na płeć jest także każde niepożądane zachowanie o charakterze seksualnym lub odnoszące się do płci pracownika, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności pracownika, w szczególności stworzenie wobec niego zastraszającej, wrogiej, poniżającej, upokarzającej lub uwłaczającej atmosfery; na zachowanie to mogą się składać fizyczne, werbalne lub pozawerbalne elementy (molestowanie seksualne).
§ 7. Podporządkowanie się przez pracownika molestowaniu lub molestowaniu seksualnemu, a także podjęcie przez niego działań przeciwstawiających się molestowaniu lub molestowaniu seksualnemu nie może powodować jakichkolwiek negatywnych konsekwencji wobec pracownika”.
Jan Bodakowski
fot. flickr.com/cc
© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Źródło: prawy.pl