Symbol męstwa i patriotyzmu. Hetman Stefan Czarniecki
Zasłynął jako mistrz wojny podjazdowej, odnosząc dzięki tej strategii liczne zwycięstwa nad przeważającymi siłami wroga. Sukcesy na polu bitwy sprawiły, że stał się symbolem oporu przeciwko potopowi szwedzkiemu, a jego nazwisko zostało wspomniane w polskim hymnie.
Stefan Czarniecki urodził się w 1599 r. w Czarncy pod Włoszczową na Kielecczyźnie, w średniozamożnej rodzinie szlacheckiej, jako jedno z dziesięciorga dzieci. Rodzice, starosta chęciński i żywiecki Krzysztof Czarniecki i Krystyna Rzeszowska, nie byli w stanie wszystkim zapewnić majątku i kariery, dlatego czterech synów, m.in. Stefana, oddali do zawodowej służby wojskowej.
Trafił do słynnych lisowczyków, lekkiej kawalerii najemnej zorganizowanej przez Aleksandra Lisowskiego. Służąc w chorągwi Idziego Kalinowskiego, brał udział w 1621 r. w bitwie z Turkami pod Chocimiem. W latach 1626–1629 pod komendą Stanisława Koniecpolskiego walczył z wojskami króla szwedzkiego Gustawa Adolfa na Pomorzu i na terenie Prus. Po skończonej wojnie zaciągnął się do armii cesarskiej.
W czasie wojny polsko-rosyjskiej w 1632 r. już jako porucznik chorągwi kozackiej hetmana Marcina Kazanowskiego brał udział w zwycięskiej w bitwie pod Smoleńskiem. W tym czasie nauczył się nowych technik walki, poznając tam zasady prowadzenia wojny podjazdowej. Po zakończonej wojnie moskiewskiej służył w elitarnej husarskiej chorągwi Władysława Myszkowskiego.
W latach 1637-1638 na wschodnich krańcach państwa tłumił powstania kozackie. W 1644 r. odznaczył się w bitwie pod Ochmatowem z Tatarami, na których czele stał Tuhaj-bej. Szarża jego husarskiej chorągwi przyczyniła się do polskiego zwycięstwa. Otrzymał za to stanowisko rotmistrza.
W 1648 r. na Ukrainie rozpoczął się kozacko-tatarski bunt zbrojny przeciwko Rzeczypospolitej, zwany powstaniem Chmielnickiego. Podczas bitwy nad Żółtymi Wodami Czarniecki dostał się do niewoli. Po roku został uwolniony po zawarciu ugody w Zborowie. Brał udział w wielu bitwach z Kozakami i Tatarami, m.in. pod Beresteczkiem w 1651 r., dzięki którym zyskał sławę i uznanie.
W 1652 r. otrzymał nominację na oboźnego wielkiego koronnego oraz kasztelana kijowskiego, dzięki czemu miał przywilej zasiadania w senacie.
Kiedy w 1655 r. szwedzka armia Karola X Gustawa najechała tereny Rzeczypospolitej, pozostał wierny królowi Polski Janowi Kazimierzowi. Przez kilka tygodni kierował obroną Krakowa. Po podpisaniu honorowej kapitulacji opuścił miasto wraz ze swoim wojskiem i udał się na Śląsk. W 1656 r. mianowany regimentarzem, objął dowództwo nad kampanią przeciwko Szwedom.
Pierwsza bitwa pod Gołębiem 18 lutego 1656 r., prowadzona w otwartym polu, zakończyła się klęską i spowodowała zmianę taktyki. Jako wybitny dowódca kawalerii, Czarniecki doprowadził do doskonałości poznaną wcześniej technikę wojny podjazdowej, tzw. wojnę szarpaną, prowadzoną dzięki współdziałaniu regularnej armii z oddziałami partyzanckimi.
Nowa strategia przyniosła wymierne militarne rezultaty. Unikając bezpośredniej konfrontacji z wrogiem, Czarniecki rozbił tylną straż szwedzką pod Jarosławiem, udaremnił oblężenie Przemyśla, pokonał Szwedów pod Łowiczem, zajął Bydgoszcz i Tucholę i pomaszerował na Warszawę, która w czerwcu 1656 r. została oswobodzona.
W 1657 r. odpierał najazd pozostającego w sojuszu ze Szwecją księcia siedmiogrodzkiego Jerzego II Rakoczego. W tym samym roku król za zasługi wojenne wynagrodził Czarnieckiego tytułem wojewody ruskiego. W latach 1658–59 walczył ze Szwedami w Danii na czele polskiego korpusu jazdy, wsławiając się przeprawą na wyspę Als oraz zdobyciem Koldyngi.
Jeszcze przed zawarciem w maju 1660 r. pokoju ze Szwedami został skierowany na pomoc Litwie w wojnie z Rosją. W czerwcu tego roku przy pomocy wojsk hetmana wielkiego litewskiego, Pawła Jana Sapiehy, rozbił siły wroga pod Połonką. W kolejnych latach kontynuował działania zbrojne przeciw Moskwie i walczył z kozackimi powstańcami na Ukrainie.
W styczniu 1665 r., na kilka tygodni przed śmiercią, za wybitne zasługi wojenne otrzymał buławę hetmana polnego koronnego. Zmarł w czasie podróży do Lwowa 16 lutego 1665 r. w Sokołówce od postrzału otrzymanego podczas tłumienia buntu w Stawiszczu. Uroczystości żałobne odbyły w Warszawie, trumnę z ciałem hetmana przewieziono do jego rodzinnej Czarncy i umieszczono w podziemiach kościoła.
Źródło: prawy.pl