Jacek Bartosiak o potędze Chin i słabnącej pozycji USA! Czy Polska jest bezpieczna?

0
0
0
/ wiadomosci.onet.pl

Geopolityczne spojrzenie na rzeczywistość zdobywa w Polsce coraz większe grono zwolenników. Jednym z najbardziej znanych autorytetów w tej dziedzinie jest Jacek Bartosiak autor pracy „Pacyfik i Eurazja. O wojnie”.

Geopolityczne spojrzenie na rzeczywistość zdobywa w Polsce coraz większe grono zwolenników. Jednym z najbardziej znanych autorytetów w tej dziedzinie jest Jacek Bartosiak autor pracy „Pacyfik i Eurazja. O wojnie”.

 

W opublikowanej na portalu „Historia org” recenzji pracy „Pacyfik i Eurazja. O wojnie” Grzegorz Antoszek stwierdził, że „Jacek Bartosiak, polski specjalista od spraw niemal zapomnianej u nas geopolityki, na podstawie zagranicznej literatury, opracowań sztabowych, deklaracji politycznych i analizy mapy podjął się prognozy kilku przyszłych dziesięcioleci. Nie będzie złamaniem zasad tajemnicy recenzenckiej wskazanie, że źródła konfliktu upatruje on w ogromnym wzroście potęgi Chin w ciągu ostatnich 40 lat i coraz odważniejszym sprzeciwie Państwa Środka wobec ładu narzuconego przez USA”.

 

Zdaniem recenzenta portalu „Historia org” Jacek Bartosiak w swojej książce „Pacyfik i Eurazja. O wojnie” „prowadzi czytelnika bardzo logicznie przez jedenaście rozdziałów. Rozpoczynając dużym fragmentem metodologicznym na temat istoty geostrategii i geopolityki, przechodzi następnie do analizy polityki USA od XIX w., doktryny działania US Army, by dla równowagi przenieść punkt ciężkości kolejnych części na Chiny i omówić dokładnie ich rosnącą pozycję w świecie, nie tylko w aspekcie gospodarczym, ale także strategicznym i wojskowym, której świadectwem ma być budowa floty oceanicznej i zdolności antydostępowych (A2/AD), umożliwiających zabezpieczenie wód przybrzeżnych i próby projekcji siły w innych rejonach świata”.

 

Według recenzenta w swojej pracy „Bartosiak podkreśla rosnącą słabość US Navy oraz wzrost liczebny i jakościowy Marynarki Wojennej ChRL. Problem ten jest łagodzony nieco przez system sojuszy z Koreą Południową, Japonią, Tajwanem i Australią, możliwości Państwa Środka sięgają już jednak do terytorium większości tych krajów. W ten sposób dzięki rozbudowanym systemom A2/AD, broni atomowej oraz rozwiniętej produkcji przemysłowej Chiny stają się najpotężniejszym graczem w regionie, skutecznie konkurując zarówno z USA, jak i Indiami, które również mają ambicje mocarstwowe”. W opinii recenzent przyczyną rywalizacji USA z Chinami są dochody z kontroli szlaków morskich, które czerpią USA, a które zdaniem Chińczyków powinny im przypaść.

 

Na łamach Nowej Konfederacji dr Jacek Bartosiak w artykule „Pacyfik i Eurazja. O wojnie – Zakończenie” stwierdził, że jego książka „dotyczy spraw aktualnie dziejących się na Zachodnim Pacyfiku i w masie lądowej Eurazji”.

 

Zdaniem autora książki „wzrost potęgi Chin jest najważniejszym zjawiskiem geopolitycznym w XXI wieku i wpływa w bezpośredni i znaczący sposób na stan równowagi na Zachodnim Pacyfiku i w Eurazji, a tym samym na stan ładu światowego (systemu światowego). Jest to zjawisko obiektywne i w sposób oczywisty oddziałujące na dotychczasowy ład oparty o prymat Stanów Zjednoczonych. Istniejący prymat USA z kolei, bezdyskusyjny po 1991 roku, był bardzo korzystnym czynnikiem dla środowiska bezpieczeństwa Polski i jego koniec będzie oznaczał turbulencje dla polskiej sytuacji geopolitycznej” bo Rosja zagrażająca Polsce jest dla USA mających być ostoją naszej niepodległości niezwykle atrakcyjnym sojusznikiem w konfrontacji z Chinami.

 

Według doktora Bartosiaka „wzrost potęgi Chin wpływa na wzmocnienie możliwości prowadzenia polityki przez Rosję w kierunku rewizji ładu światowego i kwestionowania pozycji Waszyngtonu w Eurazji, co będzie miało wpływ na stan bezpieczeństwa Polski położonej na granicy skutecznej projekcji siły wojskowej Stanów Zjednoczonych, a także znaczący wpływ na architekturę bezpieczeństwa w Europie. W chwili pisania tych słów galopujące wydarzenia potwierdzają moje przeczucia”.

 

W opinii Jacka Bartosiaka świat wchodzi „w niespokojny czas rywalizacji wielkich mocarstw na Zachodnim Pacyfiku i w Eurazji. To może prowadzić do powstania wzajemnie kontrujących się sojuszy, wyścigu zbrojeń, wyścigu technologicznego (lecz także związanych z nimi przełomów technologicznych w technologiach cywilnych) oraz wojen zastępczych prowadzonych na liniach rozgraniczających strefy wpływów najważniejszych mocarstw”.

 

W pracy „Pacyfik i Eurazja. O wojnie” Jacek Bartosiak przybliżył „historię ekspansji Stanów Zjednoczonych” by uświadomić Polakom, że „konieczna jest najpierw konsolidacja polityczna państwa w oparciu o rozsądne uwarunkowania geograficzne, a następnie, wraz z umacnianiem państwa i gospodarki, potrzeba ekspansji polityczno-gospodarczej (a potem i wojskowej) poprzez rozbudowanie stref wpływów, dostępu do zasobów, dostępu do rynków, aż po pozyskiwanie państw-klientów (wasali), sojuszników”.

 

Jak można się dowiedzieć ze strony autorskiej dr. Jacek Bartosiak to „autor książek „Pacyfik i Eurazja. O wojnie”, wydanej w 2016 roku, traktującej o nadchodzącej rywalizacji wielkich mocarstw w Eurazji i o potencjalnej wojnie na zachodnim Pacyfiku oraz „Rzeczpospolita między lądem a morzem. O wojnie i pokoju”, wydanej w 2018 roku, traktującej o sytuacji geostrategicznej Polski i Europy w dobie rywalizacji mocarstw w Eurazji wraz ze szczegółowym przedstawieniem teatru wojny i nowoczesnej sztuki wojskowej. Założyciel i właściciel firmy Strategy & Future, Dyrektor Programu Gier Wojennych i Symulacji Fundacji Pułaskiego; Senior Fellow w The Potomac Foundation w Waszyngtonie, współzałożyciel „Play of Battle”, zajmującej się przygotowaniem symulacji wojskowych; współpracownik Nowej Konfederacji oraz New Generation Warfare Centre w Waszyngtonie; Członek Zespołu Doradczego Pełnomocnika Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego (2017-2018), Prezes Zarządu Centralny Port Komunikacyjny Sp. z o.o. (2018 – 2019). Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, adwokat i partner zarządzający w kancelarii adwokackiej zajmującej się obsługą biznesu (2004-20018). Ekspert do spraw geostrategii, uczestnik debaty na temat sytuacji strategicznej Europy Środkowowschodniej, uwarunkowań geostrategicznych regionu – wypowiada się na ten temat na konferencjach w kraju i zagranicą oraz w mediach”.

Jan Bodakowski

 

 

Źródło: historia.org

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną