Odtrucie alkoholowe – jak to zrobić dobrze?

Kac to niezwykle skomplikowane zagadnienie. Chociaż niemal każdy zna z autopsji jego objawy, naukowcy do dzisiaj spierają się, co właściwie go powoduje. Prawdopodobnie jest to reakcja organizmu na kilka aspektów działania alkoholu, w tym przede wszystkim związane z nim odwodnienie i ogólne zatrucie organizmu toksynami. Najszybszym sposobem radzenia sobie z tym wyjątkowo uciążliwym problemem jest kroplówka na kaca, którą oferuje przykładowo KacDoktor (więcej informacji o firmie w tym miejscu https://www.kacdoktor.pl/odtrucie-po-alkoholu), zajmująca się odtruciem alkoholowym w Warszawie i okolicach. Pomoc medyka jest bezcenna, jeżeli nie możemy sobie na nią jednak pozwolić, trzeba zdać się na domowe metody. Nie wszystkie wpłyną jednak pozytywnie na nasz stan.

 

Złe sposoby na ból głowy

Uciążliwy ból głowy jest jednym z najpopularniejszych objawów kaca. Czasami towarzyszy nam od przebudzenia aż do późnego wieczoru, a im bardziej intensywna była impreza, tym trudniej go znieść. Wiele osób próbujących przeprowadzić detoksykację alkoholową sięga wówczas po środki przeciwbólowe. Przed ich zażyciem powinniśmy jednak zwrócić uwagę na skład widoczny na odwrocie opakowania lub dołączonej ulotce. Jeżeli zawiera paracetamol, a więc substancję, która jest podstawowym składnikiem wielu środków przeciwbólowych, należy z tego zrezygnować. Łączenie paracetamolu z alkoholem jest zabójcze dla wątroby. Warto również mieć świadomość, że jest to składnik wielu preparatów przeciw przeziębieniom, więc lepiej w takiej sytuacji zostać przy ciepłej herbacie.

 

Aspiryna nie jest lepsza

Odtruwaniu organizmu po alkoholu nie sprzyja również aspiryna, która stała się niemal symbolem walki z porannym bólem głowy. W połączeniu z alkoholem może doprowadzić do uszkodzenia śluzówki żołądka i innych poważnych komplikacji. Jeszcze gorzej sytuacja prezentuje się w przypadku furaginy stosowanej w przypadku zakażenia układu moczowego. Lek blokuje zachodzącą w wątrobie dehydrogenazę aldehydową, czyli działa jak… popularny esperal. Skutków łączenia tego preparatu z alkoholem nie trzeba natomiast tłumaczyć – kończy się na wielokrotnie wzmocnionych objawach standardowego kaca. Teoretycznie lepszym sposobem na ból i gorączkę będą preparaty z ibuprofenem, jednak również w tym przypadku ucierpieć może nadwyrężony imprezą żołądek.

 

Pobudzenie organizmu

Jednym z celów odtrucia alkoholowego jest pobudzenie organizmu do działania. O ile kroplówka na kaca robi to doskonale, ponieważ błyskawicznie uzupełnia naturalne składniki, w domowych warunkach najczęściej sięgamy po kawę lub napoje energetyczne. Wprawdzie możemy poczuć „kopa”, który pozornie dodaje błyskawicznie sił, jednak warto uzmysłowić sobie, że kofeina wypłukuje magnez, niezbędny do prawidłowej pracy organizmu. Problem jest jednak taki, że jego zapasy zostały już wcześniej wyczerpane na skutek działania alkoholu. W rzeczywistości więc w żaden sposób sobie nie pomagamy, wręcz przeciwnie: pogłębiamy jedynie fatalne skutki całonocnej imprezy. Zdecydowanie lepiej napić się więc innego gorącego napoju, a do tego dorzucić sporo mineralizowanej wody.