Matki: mężne czy szalone? - wystawa, która wstrząśnie Synodem

0
0
0
/

W dniach 8-23 października, w czasie trwania Synodu o Rodzinie, w Auli Jana Pawła II przy kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzymie, zostanie zaprezentowana wystawa fotograficzna „Matki: mężne czy szalone?” autorstwa Marty Dzbeńskiej-Karpińskiej.

 

Wystawa oraz towarzysząca jej książka, pod tym samym tytułem, opowiadają o pięknie i sile macierzyństwa, odwadze i miłości do życia. Przedstawiają historie 22 kobiet, które stanęły w obliczu ogromnie trudnego wyboru i zaryzykowały swoje zdrowie lub życie aby urodzić dziecko. Wszystkie historie mają szczęśliwe zakończenie.

 

– „Matki: mężne czy szalone?” to opowieść o ekstremalnych wyborach zwyczajnych ludzi, sile miłości i nadziei oraz o zwycięstwie życia nad śmiercią. Mówi o tym jak wielką wartością jest ludzkie życie i ma służyć pokrzepieniu serc ludzi w trudnych życiowych sytuacjach – mówi autorka książki i zdjęć Marta Dzbeńska-Karpińska.

 

W skali światowej nie ma podobnego projektu. Od 2012 roku, kiedy wystawa powstała, miała już kilkanaście edycji w wielu miastach Polski oraz w Niemczech. Dzięki niej oraz świadectwom głównych jej bohaterek udało się ocalić co najmniej jedno dziecko.

 

- Dostałam informację, że moja książka, która jest wydana w dwóch językach – polskim i angielskim – trafiła do pewnej Szwedki. Kobieta znalazła się w szpitalu z ciężką chorobą nerek i w 18 tygodniu ciąży. Sugerowano jej aborcję, zwłaszcza że w chorobie nastąpił poważny kryzys. Polka, która w tym samym czasie była w szwedzkim szpitalu na oddziale patologii ciąży, pożyczyła jej książkę o dzielnych matkach. Pod jej wpływem kobieta zdecydowała się urodzić dziecko. Po kilku miesiącach, mimo, że choroba matki nasiliła się, dziecko przyszło szczęśliwie i w terminie na świat. Oboje żyją i czują się dobrze – nie kryje radości Marta Dzbeńska-Karpińska. - Ta historia umocniła mnie pokazując, że moja praca ma sens i przynosi owoce - dodaje.

 

Wernisaż wystawy w Rzymie odbędzie się 8 października 2015 r. o godzinie 19.30. Wystawa potrwa w dniach 8 – 23 października, w Auli Jana Pawła II przy kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzymie, przy via delle Botteghe Oscure, 15. Organizatorami wydarzenia są kościół św. Stanisława BM w Rzymie, Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie oraz Marta Dzbeńska-Karpińska. Wydarzenie objęli patronatem honorowym Jego Ekscelencja pan Piotr Nowina-Konopka, Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej oraz Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Patronami medialnymi są Radio Warszawa, TV Salve, Tak Rodzinie oraz wrodzinie.pl.

 

– Wystawa o miłości macierzyńskiej, która nie waha się zaryzykować życia dla nowego życia, jest zawsze godna uwagi i przedstawienia współczesnemu odbiorcy, żyjącemu w świecie, w którym poczucie wartości tego daru wydaje się zatracać. Oczywiście takie wybory, decyzje i ich nieprzewidywalne konsekwencje dotyczą całej rodziny. Zatem prezentacja tej wystawy w Rzymie doskonale wpisuje się w kontekst odbywającego się tu Synodu Biskupów poświęconego rodzinie. Należy również podkreślić jej walor artystyczny, który znakomicie oddaje głębię treści – mówi ks. Paweł Ptasznik, Rektor kościoła św. Stanisława, który zaprosił wystawę do Rzymu. 

 

– Historie kobiet przedstawione przez Martę Dzbeńską-Karpińską, opowiedziane bez emocji, jakby ktoś przyglądał się im z boku, poruszają. Po zapoznaniu się z nimi trudno oprzeć się wrażeniu, że rodzą one w człowieku potrzebę bycia lepszym, odważnym, troskliwym nie tylko wobec bliskich, ale wobec wszystkich – przyznaje Norbert Szczepański, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II, wydawcy książki „Matki: mężne czy szalone?” oraz współorganizatora rzymskiej edycji wystawy.

 

Oprac. AW

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną