Stworzenie państwa unijnego właśnie się dokonuje
Zgromadzeni na zorganizowanej we wtorek przez Instytut Sobieskiego oraz Fundację Konrada Adenauera konferencji „Ile państwa, ile unii?” eksperci z zakresu prawa, nie tylko unijnego, nie mają złudzeń: obserwowany obecnie proces przekazywania kompetencji do Brukseli zmierza w kierunku stworzenia państwa europejskiego.
- Nie wiadomo, jak długo ten proces potrwa i jakie etapy będzie przechodził, ale to w tym kierunku zmierza – podkreślał dr hab. Aleksander Stępkowski, prezes Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris. Przyrównał on opór wobec pełzającego rozszerzania kompetencji UE do jazdy pociągiem, w którym pasażer idzie w kierunku przeciwnym do kierunku jazdy, by w konsekwencji dojść na sam koniec składu. Porównanie dość brutalne, aczkolwiek niezwykle trafne.
Stępkowski podkreślał, że obecny, zaawansowany już stopień integracji to zaledwie etap w drodze do ewolucji organizacji, mającej konkretne podłoże filozoficzne.
Paneliści zwrócili uwagę, iż liczba prerogatyw państwowych przekazywanych do Brukseli rośnie lawinowo. Wprawdzie Maciej Lewandowski z Ministerstwa Sprawiedliwości, jeden z negocjatorów traktatu akcesyjnego między Polską a UE stwierdził, że skoro jeszcze mamy możliwość podjęcia decyzji o wystąpieniu z UE, to jeszcze jesteśmy państwem suwerennym, jednakże nie krył, iż obecnie w zasadzie nie posiadamy jako państwo w zasadzie żadnych prerogatyw.
Tekst i fot. Anna Wiejak
© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Źródło: prawy.pl