13 maja, 103 rocznica objawień w Fatimie

0
0
0
/

13 maja obchodzimy 103 rocznicę objawień w Fatimie. Warto więc przypomnieć czym były dla katolików wydarzenia, jakie rozegrały się w Portugalii, podczas I wojny światowej. Objawienia fatimskie są jednymi z najbardziej znanych objawień maryjnych. Niestety wiedza o nich, tak jak i o nauczaniu Kościoła katolickiego czy jego historii, jest wśród wielu katolików bardzo powierzchowna, by nie rzec, że żadna.

Ta powszechna ignorancja sprzyja różnym heretykom, niegodziwcom czy wariatom, którzy pasożytują na ignorancji katolików, szkalując katolicyzm lub szerząc herezje zatruwające umysły wiernych. Dlatego ważne jest to, by katolicy nieustannie pogłębiali swoją wiedzę o nauczaniu i historii Kościoła, byli świadomi zagrożeń dla świętej wiary.
Warto więc przypominać i zachęcać do sięgania po publikacje przybliżające wiedzę o nauczaniu i historii kościoła, w tym i o objawieniach fatimskich tak ważnych dla współczesnego kościoła. Fatima to portugalskie miasto (co ciekawsze noszące imię córki Mahometa), które było od 1917 świadkiem objawień maryjnych.
 
Jedynym objawieniem, które jest niezbędne dla naszego zbawienia, jest Objawienie, jakie dał nam Bóg w osobie Jezusa Chrystusa. Są też objawienia prywatne uznane przez Kościół, takie jak w Fatimie. Bóg daje mam dla wzmocnienia naszej wiary. Wiara w treść tych objawień nie jest obowiązkowa, a one same nic nowego w naszą wiarę nie wnoszą. Są tylko po to, by wesprzeć naszą pobożność.
 
Są też wizje nieuznawane przez Kościół, Które często są tylko dziełem diabła, mającym wnosić zamieszanie i niepokój w serca katolików. Są one niestety często rozpowszechniane wśród wiernych przez osoby nieodpowiedzialne albo świadomie szerzące destrukcje wśród katolików. Takie fałszywe objawienia miały miejsce w Garabandal czy Medjugorie.
 
Tematyka objawień prywatnych jest niewątpliwie bardzo ciekawa. Można się z nią zapoznać dzięki wydanej nakładem wydawnictwa Fronda 320 stronicowa praca „Fatima. Stuletnia tajemnica. Nowo odkryte dokumenty 1915-1929” autorstwa Wincentego Łaszewskiego (popularyzatora wszelkich objawień, tych uznanych przez Kościół katolicki i tych nieuznawanych).
 
Praca Wincentego Łaszewskiego została oparta na dokumentacji objawień, 20.000 stron procesu beatyfikacyjnego siostry Łucji, kilkunastotomowej dokumentacji znajdującej się w sanktuarium objawień, zapiskach, dzienniku i odpowiedziach na listy autorstwa siostry Łucji, wywiadach z wizjonerami.
 
Jak do tej pory ujawniono niewielkie fragmenty dzienniczka siostry Łucji, który zakonnica miała pisać nieprzerwanie od 1917 aż do swojej śmierci. Znamy tylko jego pierwszą stronę. Podobnie część tajemnic związanych z objawieniami w Fatimie została nieujawniona. Nie da się więc ukryć, że tematyka objawień fatimskich dla nieodpowiedzialnych ludzi jest pożywką dla różnych teorii, które są bardzo efektowne, ale niewiele wnoszą w rozwiązanie realnych problemów stojących przed wspólnotą katolicka.
 
Publikacja „Fatima. Stuletnia tajemnica. Nowo odkryte dokumenty 1915-1929” to kompendium wiedzy na temat objawień fatimskich, w tym i o nowo ujawnionych faktach, informacji o wizjerach (szczególnie o siostrze Łucji), Na kartach publikacji czytelnicy znajdą nauczanie świętego papieża Jana Pawła II o Fatimie, opis kolejnych objawień i treści przesłania Anioła i Maryi. Publikacja zawiera niezwykle dużo cytatów.
 
Pierwsze objawienie miało miejsce w 1914 albo w 1915 oraz w 1916, kiedy to kilkukrotnie ukazał się pastuszkom milczący anioł, w 1916 anioł przemówił. Za pierwszym razem widziała go Łucja i inne dziewczynki pasące zwierzęta swoich rodziców.
 
Maryjne objawienia w Fatimie rozpoczęły się 13 maja 1917. Ich światkiem była dziesięcioletnia Łucja, dziewięcioletni Franciszek i siedmioletnia Hiacynta. Drugie objawienie miało miejsce 13 czerwca, trzecie 13 lipca, 19 sierpnia w święto Matki Boskiej Bolesnej, 13 września, 13 października, 15 czerwca 1921. Kolejne widzenia Łucja miała jako postulantka w zakonie w 1925 roku oraz w czerwcu 1929 roku, Przesłanie z Fatimy zostało przez kościół upublicznione po latach. Wiadomo też, że Hiacynta i Franciszek miały dodatkowe objawienia od 1917 do 1919 roku. Świadkowie wydarzeń mieli też wizje cudu słońca.
 
Jan Bodakowski

Źródło: redakcja

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną