W niedzielę przypadało ich święto. Kim są „specjalsi”?

0
0
0
/ źródło: gov.pl

24 maja przypadało Święto Wojsk Specjalnych. To doskonała okazja, aby pochylić się nad służbą wykonywaną przez żołnierzy tego rodzaju sił zbrojnych. Zwłaszcza, że we współczesnym prowadzeniu działań militarnych ma on szczególne znaczenie.

- Każdego dnia stoicie na straży bezpieczeństwa Polski i Polaków. Dziękuję za Wasz profesjonalizm, z którego jesteście znani na całym świecie! – napisał na Twitterze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. W poniedziałek towarzyszył on prezydentowi Andrzejowi Dudzie w poniedziałkowej wizycie w siedzibie jednostki wojskowej Agat w Gliwicach. Obaj obserwowali m.in. pokaz z wykorzystaniem śmigłowców S-70i Black Hawk. Oprócz przypadającego w niedzielę święta okazją do wydarzenia z udziałem władz państwowych był dyżur Wojsk Specjalnych w Siłach Odpowiedzi NATO.

- Będziemy czynili wszytko, żeby polscy żołnierze byli wyposażeni w sprzęt jak najwyższej jakości, aby warunki służby były jak najbardziej dogodne i bezpieczne – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent gratulował z okazji Święta Wojsk Specjalnych żołnierzom Agatu, a także pozostałych jednostek specjalnych, które – jak mówił – liczą łącznie ponad 3 tys. żołnierzy. Dziękował wszystkim za dotychczasową służbę i prosił, aby wyrazy szacunku i podziękowania przekazali też swoim najbliższym, oczekującym na ich powroty ze służby w kraju i z zagranicy.

- Na tym właśnie skupia się wdzięczność Rzeczypospolitej dla jej żołnierzy, którzy w Wojskach Specjalnych służą, że są oni gotowi każdego dnia, o każdej porze dnia i nocy, o każdej godzinie iść i wykonać najtrudniejsze zadania, często określane mianem zadań specjalnych, czy też czarnej służby – mówił Andrzej Duda.

Życzenia z okazji Święta Wojsk Specjalnych złożył gen. Jarosław Mika, dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych,

- Wojska Specjalne są chlubą naszych Sił Zbrojnych, jesteśmy dumni z Waszych dokonań. Serdeczne podziękowania kieruję do tych wszystkich anonimowych bohaterów codziennej służby w szeregach wojsk specjalnych - za to co robicie na co dzień - czy to doskonaląc swój operatorski kunszt i profesjonalizm na licznych poligonach i w ośrodkach szkolenia w kraju i za granicą, czy realizując misje najwyższego ryzyka – napisał generał. Jak dodał, „Wojska Specjalne stanowią ważny element systemu bezpieczeństwa naszego kraju”.

- Dziękuję żołnierzom i pracownikom cywilnym Wojsk Specjalnych za nadzwyczajną odpowiedzialność, gotowość do poświęceń, perfekcjonizm i absolutne zaangażowanie w służbie Rzeczypospolitej Polskiej – podkreślał dowódca. Wyraził też wdzięczność „za codzienny trud, determinację i serce wkładane w szkolenie i działania specjalne”.

Wojska Specjalne są jednym z pięciu rodzajów Sił Zbrojnych RP, oprócz sił lądowych, morskich, powietrznych i obrony terytorialnej. Do „specjalsów” zaliczają się: Jednostka Wojskowa Komandosów oraz jednostki: Agat, Formoza, Grom, Nil, a także 7. Eskadra Działań Specjalnych.

Wojska specjalne funkcjonują w strukturach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (SZRP) od niemal trzynastu lat. Zostały utworzone na mocy Ustawy o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz o zmianie niektórych innych ustaw z dnia 24 maja 2007r. Wspomniany wyżej akt nadał im status Rodzaju Sił Zbrojnych (RSZ), a więc taki sam, jaki posiadają wojska lądowe, siły powietrzne i marynarka wojenna. Takie rozwiązanie wynikało z docenienia rosnącej roli, jaką we współczesnych siłach zbrojnych wielu państw odgrywają siły specjalne. Ten fakt potwierdzają ich osiągnięcia w aktualnych konfliktach. Po drugie, nadanie powyższego statusu polskim „specjalsom” wynikało ze zrozumienia ich specyfiki. Zgodnie z zapisami doktryny „Operacje Specjalne DD/3.5”, „Wojska Specjalne to zorganizowane oddziały i pododdziały, wyposażone, wyszkolone i wydzielone jako rodzaj Sił Zbrojnych RP, przeznaczony do prowadzenia akcji i operacji określanych jako specjalne”.

Z tej definicji wynika w sposób jednoznaczny, że te formacje przewidziane do realizacji zadań o szczególnym znaczeniu, mających najczęściej wpływ na sytuację operacyjną i strategiczną. Specyficzny dobór taktyki oraz techniki dokonywany przez „specjalsów” znacznie odbiega od norm przyjętych dla pozostałych Rodzajów Sił Zbrojnych.


PZ

Źródło: tvp.info, Defence24.pl, Twitter   

 

Źródło: tvp.info, Defence24.pl, Twitter

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną