Jeśli coraz częściej nachodzą nas myśli, że w naszym mieszkaniu wieje nudą, to ewidentny znak, że czas coś zmienić. I chociaż najbardziej oczywisty wydaje się salon, ewentualnie sypialnia, to warto pójść w nieoczywistym kierunku i poprawić sobie nastrój, odmieniając kuchnię i łazienkę, w których spędzamy zaskakująco dużo czasu. Niech te pomijane pomieszczenia również cieszą oko i pozytywnie zaskakują naszych gości.

Precz z nudą w kuchni i łazience

Kuchnia i łazienka zwykle są urządzone standardowo, minimalistycznie, żeby nie powiedzieć – przewidywalnie. A gdyby tak przełamać schemat i zaszaleć z ich aranżacją? Przecież to tam spędzamy kawał dnia, szykując się do pracy, przygotowując posiłki, jedząc, relaksując się w wannie, tocząc długie rozmowy z domownikami i podczas imprez. Dlaczego więc nie urządzić tych przestrzeni tak, aby się wyróżniały i przekładały się na nasze dobre samopoczucie?

Tapeta w łazience – praktycznie i estetycznie

Jednym z ciekawych, a wciąż niezbyt popularnych rozwiązań w zakresie aranżacji kuchni i łazienki jest tapeta. Najwięcej kontrowersji budzi tapeta do łazienki, podczas gdy oczywistym wyborem wydają się płytki. A gdyby tak przełamać stereotyp? Wybór wzorów i kolorów tapet jest ogromny. Do łazienek rekomendowane są motywy morskie i roślinne, ilustrujące kamienie, imitujące drewno, płytki, a nawet beton. Wszystko zależy od stylu wnętrza i upodobań klienta.

Najwięcej obaw budzi zazwyczaj wymiar praktyczny, bo w łazience i w kuchni panuje wilgoć i istnieje duże ryzyko zachlapania lub zabrudzenia ścian. Wszystkich, którzy mają tego typu wątpliwości, uspokajamy. Obecny postęp sprawia, że surowce wykorzystywane do produkcji materiałów wykończeniowych, w tym tapet, są coraz bliższe ideału i niezwykle praktyczne. Matowe wykończenie tapety nie jest przeszkodą w łatwym czyszczeniu powierzchni ściany za pomocą wilgotnej ściereczki. Wodoodporny materiał jest całkowicie bezpieczny i odporny na zamoczenie. Dodatkowo tapeta nie sprawia problemów w przypadku samodzielnego nałożenia na ściany.

Fototapeta w kuchni rozbudzi apetyt

Kuchnia to, jak wiadomo, serce domu, jego centrum towarzyskie – tu spotykamy się przy posiłkach z domownikami, rozmawiamy w przelocie, gdy jedna osoba gotuje, tu często przenosi się impreza. Warto zadbać, aby to szczególne miejsce w domowej przestrzeni zyskało wyjątkowy charakter. Idealnym rozwiązaniem będzie fototapeta do kuchni, którą łatwo można umieścić na ścianie i równie łatwo usunąć, aby zmienić, gdy się opatrzy.

Fototapeta zdecydowanie ożywi pomieszczenie i – w zależności od preferencji – doda mu stylu, w którym czujemy się najlepiej. Może to być elegancki wzór w odważnych kolorach, powierzchnia zadrukowana powtarzającymi się napisami, idealnie pasująca do nowoczesnych przestrzeni, albo duże, wyraziste zdjęcie produktów spożywczych albo innych motywów nawiązujących do kulinariów. Wtedy nasza kuchnia stanie się jeszcze bardziej kusząca i przyciągająca wzrok, a przygotowywane w niej dania będą jeszcze lepiej smakować.

Podobnie jak w przypadku łazienki trzeba dodać, że fototapeta to stosunkowo niewielka inwestycja, niewymagająca dużego nakładu pracy, a przy tym trwała i łatwa w pielęgnacji. Do tego efekt jest niezwykły – całkiem inny niż w przypadku tradycyjnych farb, które – nawet w najpiękniejszych barwach – nie nadadzą kuchni tak oryginalnego charakteru i nie podziałają na zmysły.