Na stronie włoskiego dziennika „La Repubblica" ukazał się artykuł „Koronawirus, przeciwciała u ponad 1,4 mln Włochów: 6 razy więcej niż zarejestrowanych przypadków" wynika z niego, że na podstawie badań przesiewowych zrobionych przez włoskie Ministerstwo Zdrowia wśród 64.600 mieszkańców Włoch, można przyjąć, że wśród „ponad miliona i 400 tysięcy Włochów rozwinęły przeciwciała przeciwko Sars-Cov-2, co oznacza, że liczba osób, które miały kontakt z wirusem, jest sześć razy większa niż całkowita liczba oficjalnie zarejestrowanych przypadków podczas pandemii". Z badań wynika, że 2,5% populacji przeszło Covid zazwyczaj nie wiedząc o tym.

Z badań wynika też, że obecność wirusa jest nierównomierna w całych Włoszech. Najwyższa jest na północy - w Lombardii, w jednym z najbogatszych rejonów Europy, siedem razy niższa jest na południu w jednych z najbiedniejszych włoskich rejonów. Według naukowców „Terytorium jest kluczem do zrozumienia tej pandemii, wszystkie południowe regiony mają poniżej 1%, podczas gdy Lombardia osiąga 7,5%".

Do ustaleń włoskich naukowców można dodać, że wyniki ich badań potwierdzają, że istnieje korelacja między pochodzeniem etnicznym a ryzykiem zachorowania – takie korelacje występują też przy innych chorobach.

Jak można przeczytać na stronie włoskiego dziennika, „z badania dotyczącego częstości występowania" Covid we Włoszech wynika, że „nie ma znaczących różnic pod względem płci". „Mężczyźni i kobiety zostali dotknięci w takim samym stopniu przez Sars-CoV-2, jak to wynika z badań w innych krajach. Jeśli chodzi o wiek, warto zauważyć, że najniższy poziom seroprewalencji występuje u dzieci od 0 w wieku 5 lat (1,3%) i dla osób powyżej 85 lat (1,8%)". U „27,3% osób, które rozwinęły przeciwciała przeciwko Covid-19, nie było żadnych objawów".

Przeciwciała po kontakcie z Covid wykryto u 9,8% pracowników służby zdrowia i 4% pracowników gastronomii.