TYLKO U NAS! Szkoła modlitwy i dziękczynienia - relacja z Niepokalanowa

0
0
0
/ niedziela.pl

Każdy może zawierzyć się Maryi. Tak naprawdę, to Zawierzenie dokonało się na Krzyżu. Pan Jezus na Krzyżu, przed Swoją Śmiercią – czyli w najbardziej uroczystym momencie oddał Swojego umiłowanego ucznia Maryi, mówiąc: „Oto Matka Twoja”. I to jest Testament z Krzyża, czyli to jest Wola samego Pana Jezusa, żeby każdy uczeń przyjął Maryję jako swoją Matkę – powiedział nam O. Mirosław Kopczewski, inicjator i organizator Wielkiego Zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi, które odbywa się w Niepokalanowie w dniach 6-22 sierpnia 2020 roku.

Akcja dzieli się na dwie części: nowenna przed Wniebowzięciem NMP – Zawierzenie i oktawa – Dziękczynienie. W nowennie zawierzamy Dziedzictwo Kolbiańskie, polską gospodarkę i przemysł, dzieła ewangelizacji i duchowieństwo, sprawujących władzę, bezpieczeństwo i sportowców, media, służbę zdrowia, kulturę, sztukę i edukację oraz rodziny. W oktawie dziękujemy Bogu za Jego Miłość, za stworzenie, za dar życia, za rodzinę, przyjaciół i bliskich, za Zbawienie w Kościele, za powołanie i za naszą Matkę, Maryję. Wydarzenie to ma tak bogaty program, że można by pisać o każdym dniu cały artykuł, ale spróbujmy przyjrzeć się jego treści, obserwując kilka wybranych dat. Zawierzenie: 6 sierpnia –Dziedzictwa Kolbiańskiego, 9 sierpnia – sprawujących władzę, 14 sierpnia – rodzin, 15 sierpnia – Ojczyzny i osobiste oraz Dziękczynienie: 16 sierpnia – Bogu za Jego Miłość, 17 sierpnia – za stworzenie, 18 sierpnia – za dar życia, 19 sierpnia – za rodzinę, przyjaciół i bliskich.

SZKOŁA ZAWIERZENIA

To jest 17 dni rekolekcji, podczas których uczymy się oddawać siebie i wszystko Matce Bożej oraz dziękować Bogu i Jej za wszystko, co nas dotyczy – wynikło z rozmowy z O. Mirosławem Kopczewskim, który w bardzo głęboki sposób prowadzi całość – od rozważań Różańcowych – aż po końcowe Błogosławieństwo każdego dnia.

Czyli to jest wejście w relację z Maryją jako Matką.

Dziedzictwo Kolbiańskie

6 sierpnia, na rozpoczęcie Wielkiego Zawierzenia, Niepokalanemu Sercu Maryi zawierzyliśmy Dziedzictwo Kolbiańskie, czyli jak stwierdził w homilii O. Grzegorz Bartosik, nowy Prowincjał – to, co w ludzkich sercach i dziełach, instytucjach, zgromadzeniach zakonnych, aby ta iskra Bożej Miłości, którą zaszczepił św. Ojciec Maksymilian, rozpaliła cały płomień. Już na początku usłyszeliśmy, że w naszym życiu, które ma przypominać Życie Pana Jezusa Chrystusa, są znaczące Góry: Błogosławieństw, Przemienienia, Kalwarii, ale także Góra Wniebowstąpienia, do której wszyscy dążymy. Z tym, że w naszym życiu są także doliny upadków i grzechu, z których wyprowadza nas Niepokalana.

Każdego dnia nowenny po Różańcu i Mszy Świętej odbyła się konferencja w ramach Rekolekcji Różańcowych, głoszonych przez Jana Budziaszka, perkusistę zespołu Skaldowie – oraz krótkie świadectwo, związane z tematem dnia. Na wstępie, usłyszeliśmy o Aniele Stróżu Polski, który ma dla nas, Polaków szczególne przesłanie: rozpocząć dzień od dziesiątki Różańca i przyjąć wszystko, jako dar i dopust Boży. Zwłaszcza drugiego człowieka, którego trzeba wysłuchać do końca.

Sprawujący władzę

9 sierpnia zawierzono Niepokalanemu Sercu Maryi sprawujących władzę. Podczas Mszy Świętej wierni wysłuchali o zwycięstwie Matki Bożej w historii – w ramach cyklu na ten temat. Podkreślono wagę modlitwy Różańcowej, która ratuje świat przed zagrożeniem, tym razem przed napływem islamu. Jako świadek pojawił się Rafał Piech, Prezydent miasta Siemianowice Śląskie, który opowiedział o tym, jak stał się Rycerzem Niepokalanej i oddał klucze do miasta Matce Bożej oraz jak Ona gospodaruje tam teraz. Świadectwo na tyle ważkie, że ukazuje przemianę człowieka.

Nasze Rodziny

14 sierpnia to znaczące święto w Niepokalanowie, wspomnienie św. Ojca Maksymiliana Kolbe, który oddał życie za żołnierza polskiego i ojca rodziny. Dlatego w tym dniu odbywa się Zawierzenie rodzin. Podczas nabożeństwa Transitus, które jest upamiętnieniem i wyrazem przejścia Rajmunda Kolbe do chwały Nieba, O. Grzegorz M. Szymanik opowiedział przykład tego, o co Ojciec Maksymilian się tak gorąco modlił: współczesną historię nawrócenia masona, jako świadectwo tego, że człowiek może powrócić z nawet najdalszych bezdroży. To jest nadzieja dla wszystkich, którzy zmagają się z dramatem niewiary w rodzinie.

Po Mszy Świętej, wysłuchaliśmy świadectwa Bożej i Maryjnej Opieki nad rodziną – ciekawe było to, że świadectwo wygłaszało jedno z dzieci.

Ojczyzna i głębia serca

15 sierpnia, w drugi dzień Odpustu, święto Wniebowzięcia NMP wspominaliśmy Cud nad Wisłą, zawierzając Niepokalanemu Sercu Maryi naszą Ojczyznę oraz wszystkie intencje osobiste. Nie zabrakło odniesienia do treści Ślubów Jasnogórskich, które określają czym jest polski współczesny patriotyzm. Z ogromną serdecznością spotkali się wierni w trakcie Komunii Świętej, którą pragnęli przyjąć w godnej postawie.

Przed Mszą Świętą można było wysłuchać kilku świadectw na temat prowadzenia człowieka przez Matkę Bożą, warto odnotować rolę modlitwy w rodzinie oraz problem, jakim jest znieczulica.

SZKOŁA DZIĘKCZYNIENIA

Natomiast bardzo ważną rzeczą jest dziękować i tutaj często mamy taki chyba grzech jednak, że potrafimy prosić, a nie potrafimy dziękować. Dlatego ta druga część po Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny – oktawa – ma formę dziękczynną, czyli codziennie dziękujemy za kolejne dary, którymi Bóg nas obdarzył – mówi nam O. Mirosław Kopczewski, zwracając uwagę na problem w ludzkim sercu -…myślę, że każdy ma okazję podziękować Bogu osobiście, czy to w czasie modlitwy Różańcowej z rozważaniami przed Najświętszym Sakramentem, czy w czasie konferencji i w czasie Eucharystii każdy ma możliwość, żeby samemu osobiście podziękować Bogu.

O to chodzi, żeby się nauczyć dziękować.

Posługa egzorcysty

 

Bogu za Jego Miłość

16 sierpnia, w dniu Dziękczynienia Bogu za Jego Miłość, wysłuchaliśmy pierwszej nauki O. Mateusza Stachowskiego, który pełni posługę egzorcysty. Oczekiwania ludzi w tym temacie odbiegają od meritum, którym jest życie w głębokiej więzi z Bogiem i modlitwa, rzeczywiste uwielbienie i błogosławieństwo. Człowiek, który ma wiarę, dostrzega okruchy Bożej łaski w codzienności. Próba wiary powinna być jej umocnieniem.

Bogu za stworzenie

17 sierpnia, O. Mateusz opisywał to zderzenie, z jakim się spotyka – oczekiwanie cudowności i grozy, wobec realiów posługi egzorcysty.

A ja się modlę… - wspomniał krótko, ukazując dar niezbędny w tej posłudze: pokorę. Przypomnienie człowiekowi tego, że należy do Boga – wydziera go diabłu.

Bogu za dar życia

18 sierpnia, O. Mateusz zaskoczył wiernych prostym pytaniem: o kim myślimy najwięcej? Odpowiedź jest bolesna: o nas samych, co prowadzi do bałwochwalstwa i niewierności. Poruszył też problem strachu, swoistego daru od diabła, który sprzedaje nam fałszywy obraz rzeczywistości i podsyca nieufność wobec Boga. Usłyszeliśmy, jak się przed tym bronić – ratunkiem jest życie Słowem Bożym, interpretowanym w Kościele.

Bogu za rodzinę, przyjaciół i bliskich

19 sierpnia dziękowaliśmy Bogu za naszych bliskich, rozważając zagrożenia duchowe. O. dr Remigiusz Trocki przedstawił wymowny obraz życia wiernych, którzy biorą udział w bitwie o Kościół. Filarem, do którego cumuje łódź Piotrowa, jest Eucharystia i Maryja. Dlatego, dostaliśmy zadanie, by wszystko, co dla nas trudne w sercu, umyśle, pamięci, wyobraźni – oddawać Matce Bożej prosząc Ją, by dokonała pewnej zamiany – dała nam swoje Serce, umysł, pamięć, wyobraźnię.

Podczas konferencji, dr Andrzej Wronka barwnie przedstawił zderzenie duchowości katolickiej z powszechną coraz bardziej duchowością magiczną. Po konferencji mogliśmy zdobyć wartościowe lektury na ten temat oraz przypomnieć sobie rolę sakramentaliów.

Przesłanie z Niepokalanowa

Dlatego, jeśli cokolwiek jest w Waszym życiu trudne, czy cokolwiek na czym naprawdę Wam zależy, to pamiętajcie o tym, że Maryja czeka na każdego z Was i pomimo tego, że nie czujemy się godni - że może mamy dużo grzechów, to życie nasze jest nieuporządkowane – to Ona kocha wszystkie swoje dzieci. Bo wszyscy jesteśmy Jej dziećmi z ustanowienia Pana Jezusa. I Ona naprawdę dobrze wypełnia tą rolę, tak że jeśli ktoś zawierzy Matce Bożej, nigdy się na Niej nie zawiedzie. – podsumował dla nas O. Mirosław.

Warto sięgnąć do internetowej telewizji Niepokalanów TV, gdzie dostępne są dla wiernych materiały z całego Wielkiego Zawierzenia 2020.

 

Aleksandra Pietkiewicz

 

Źródło: redakcja

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną