VII Piknik Husarski

0
0
0
/ fot. Facebook/Polonijna Agencja Informacyjna

Po raz siódmy na Podzamczu Domu Polonii w Pułtusku odbywa się dwudniowy Piknik z Husarią, upamiętniający wydarzenia Odsieczy Wiedeńskiej oraz postać króla Jana III Sobieskiego. 12 września 2020 roku minęła 337. rocznica Bitwy pod Wiedniem, w której wojska polsko-cesarskie pod dowództwem polskiego króla pokonały armię Imperium Osmańskiego, zapewniając wyparcie islamu z chrześcijańskiej Europy. Pamięć o tamtych odległych wydarzeniach jest nadal żywa i doceniana, o czym świadczy zaangażowanie licznych grup rekonstrukcyjnych oraz obecność kilkuset widzów.

W sobotę, 12 września, imprezę otwierał Wielki Turniej Husarski "O pierścień Lwa Lechistanu – Króla Jana III". Dwudziestu przedstawicieli Chorągwi Husarskich z Polski, konno, w pełnym rynsztunku, prezentowało swoje umiejętności w dwóch konkurencjach w walce o pierścień z orłem Jana III Sobieskiego. Obserwowała ich z trybuny honorowej para ucharakteryzowana na króla i królową Marysieńkę oraz wielu gromadzących się widzów.

Po nagrodzeniu zwycięzcy na niewielkiej plaży nad Narwią przy zamku rekonstrukcję bitwy pod Wiedniem rozpoczął potężny wybuch armatni. Kilkudziesięciu pasjonatów podzieliło się na dwa obozy: polski pod wodzą Jana III Sobieskiego oraz osmański, dowodzony przez wielkiego wezyra Kara Mustafę, a wydarzenia z XVII wieku komentował historyk profesor Radosław Lolo, dziekan Wydziału Historycznego Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora.

Zarówno scenografia, symboliczny namiot w obozie Turków za wybudowanymi uprzednio zasiekami, jak i kostiumy, broń biała i palna, robiła na zgromadzonych widzach wrażenie. Potyczki piesze i konne inscenizowane były na tyle przekonujące, że niejedno dziecko pytało niepewnie, czy to aby na pewno tylko przedstawienie. Punktem kulminacyjnym był atak husarii na obóz wielkiego wezyra. Brało w nim udział kilkunastu jeźdźców, w sztucznym dymie, przy wystrzałach z broni palnej, a przeprowadzony został niezwykle precyzyjnie, co wydawało się trudne w tych okolicznościach. Całość przedstawienia została interesująco wyreżyserowana, rekonstruktorzy wczuwali się w role, a nie brakło też zaplanowanych wątków komicznych. Widać, że przygotowania trwały długo i z pewnością pomogło tu doświadczenie wyniesione z poprzednich 6 lat.

Piknik rozpoczął się o godz. 11.30 wymarszem z zamku piechoty i husarii do Bazyliki w Pułtusku, gdzie odbywa się uroczysta Msza w intencji ojczyzny. Po niej zaplanowanych jest szereg wydarzeń, m.in. widowisko historyczno-edukacyjne, prezentacja wojsk, pokaz łuczników konnych, walk polską szablą bojową, husarii i gawęda o jej uzbrojeniu, dżygitówka, Poczet Dam Husarskich, turnieje dla dzieci z nagrodami. Na godz. 15.30 zapowiadany jest Wielki finał Polskiej Ligi Husarskiej, podczas którego najlepsi husarze w ostatecznej rozgrywce rozstrzygną, kto zostanie mistrzem Polski.

MW

Źródło: prawy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną