Zagraniczne korporacje dzięki unikaniu podatków, wsparciu z zagranicy (Unia Europejska miliardy euro przeznaczyła na to, by zagraniczne korporacje zbudowały sieci handlowe w Polsce, które nie chcą sprzedawać polskich towarów), skutecznie eliminują z rynku polskich handlowców i producentów.

 

Polskie rodzinne firmy nie tylko utrzymują polskie państwo, ale też dają prace Polakom. Ważne jest też to, że ludzie są suwerenni bardziej, gdy są właścicielami swoich gospodarstw rolnych czy przedsiębiorstw, niż gdy są pracownikami najemnymi zależnymi do łaski pracodawców z zagranicy.

 

Przed II wojną światową polscy narodowcy wspierali polski handel i przemysł (np. akcjami zielona wstążka czy top krzyż). Przełamywało to monopol, jaki na handel mieli Żydzi. Dzięki temu polscy producenci mogli więcej zarabiać a polscy konsumenci taniej kupować towary lepszej jakości (wcześniej Żydzi, korzystając z monopolu, kupowali za grosze i sprzedawali bardzo drogo).

 

Dziś też warto być patriotą i popierać akcje solidarności narodowej. Jak informuje Klub Jagielloński „kryzys wywołany pandemią COVID-19 udowodnił, jak bardzo potrzebujemy społecznej solidarności. Dzięki niej, skutki kryzysu mogą być znacznie mniejsze. Dlatego aplikacja Pola włącza się w akcję Grupy Kapitałowej PGE ''Polskie – kupuję to''”.

 

Według Klubu Jagiellońskiego „bezpośrednim powodem powstania akcji »Polskie – kupuję to« jest chęć niesienia pomocy polskiej gospodarce, poprzez promowanie i polecanie krajowych towarów, a jej celem – zachęcanie Polaków do kupowania rodzimych produktów i usług”.

 

Stworzona przez Klub Jagielloński „Pola to aplikacja mobilna, dzięki której skanując kod kreskowy produktu, dowiesz się, czy jego wytwórca jest zarejestrowany w Polsce, prowadzi tutaj prace badawczo-rozwojowe i produkcję oraz w jakim stopniu firmę tworzy rodzimy kapitał. W ciągu ostatniego półrocza użytkownicy aplikacji zeskanowali prawie milion produktów, a od początku jej powstania skorzystało z niej ponad 750 tys. użytkowników”.

 

Zdaniem Klubu Jagiellońskiego patriotyzm konsumencki to wymierne korzyści dla Polski - „analizy organizacji audytorsko-doradczej Grant Thornton mówią jasno:gdyby polscy konsumenci wydawali o 1 proc. więcej na polskie produkty, to w polskiej gospodarce zostawałoby rocznie dodatkowo 6,6 mld zł. Pieniądze, które zostają w Polsce, napędzają nasz wzrost gospodarczy, co pozytywnie wpływa nie tylko na kondycję domowych budżetów, lecz także wyższą jakość usług świadczonych przez publiczne instytucje”.

 

W trosce o Polskę „do akcji »Polskie – kupuję to« postanowił przyłączyć się Klub Jagielloński, wydawca aplikacji Pola, który od kilku lat pomaga konsumentom w podejmowaniu świadomych decyzji, także podczas zakupów”.

 

Jak informuje Mateusz Perowicz, koordynator aplikacji Pola „Znalezienie polskich produktów wcale nie jest proste. Na opakowaniu nie zawsze widać czy produkt powstał w Polsce oraz jaki kapitał stoi za daną firmą. Dzięki naszej aplikacji w ciągu kilku sekund otrzymamy wszystkie niezbędne informacje. Wystarczy zeskanować kod kreskowy dowolnego produktu”.

 

Klub Jagielloński poinformował również, że „dzięki nawiązanej współpracy przy akcji »Polskie – kupuję to« Grupa PGE wspiera dalszy rozwój aplikacji Pola, zyskując tytuł partnera aplikacji. Dzięki temu ta całkowicie wolontaryjna inicjatywa może się dalej rozwijać. Ambitne plany zakładają rozszerzenie bazy produktów o książki, materiały budowlane, produkty dla zwierząt czy sprzęt sportowy. Już niedługo każdy konsument posiadający smartphone w kieszeni będzie mógł zabrać aplikację Pola na zakupy nie tylko do sklepu spożywczego”.

 

W opinii Klubu Jagiellońskiego „wybierając polskie produkty, wspieramy krajowych przedsiębiorców, którzy w dużej mierze kształtują wspólny, krajowy budżet. Jako konsumenci, wspierając polskie firmy podczas codziennych zakupów, współdecydujemy o tym, jaka część wydawanych przez nas pieniędzy zostanie w kraju i zasili naszą gospodarkę. Każda decyzja zakupowa ma znaczenie. Dlatego szczególnie ważne jest, aby w tym trudnym dla polskiej gospodarki czasie, był to wybór świadomy”.

 

Więcej informacji znajdziesz na oficjalnej stronie projektu:https://polskiekupujeto.pl/o-akcji/

Więcej o aplikacji Pola: https://www.pola-app.pl/

Jan Bodakowski