Z zagranicy

„40 dni postu i modlitwy w intencji wyborów” na Słowacji

Dziś na Słowacji przedterminowe wybory parlamentarne. Kościół i środowiska katolickie tuż przed nimi podjęły post i modliły się by władzę w kraju przejęli ludzie mądrzy i wierni zasadom moralnym.

Na apel Obywatelskiego Stowarzyszenia Wspólnot Chrześcijańskich odpowiedziało ponad 2,5 tys. animatorów w całym kraju gromadząc w tej intencji ludzi dobrej.

Kampanii poprzedzającej wybory towarzyszyła ogólna apatia społeczna, odnotowano też spadek zaufania do elit politycznych. Ta sytuacja sprowokowała jednak także oddolne inicjatywy obywatelskie dające nadzieję na przyszłość. Słowacy, po latach, wyszli na ulice  by zademonstrować swój sprzeciw wobec korupcji panującej na styku władzy i biznesu.  Dotyka ona niemal wszystkich ugrupowań politycznych rządzących w ostatnich latach.
 
Obywatelskie Stowarzyszenie Wspólnot Chrześcijańskich istnieje na Słowacji od 1990 r. Obecnie skupia około 8 tys. młodych ludzi działających w ponad 500 wspólnotach. Każdego roku realizują oni liczne ogólnokrajowe projekty celem aktywnego udziału w życiu publicznym.

Jesienią 2011 r. upadł, po 18 miesiącach sprawowania władzy, prawicowy rząd premier Ivety Radičovej. Teraz o głosy wyborców ubiega się aż 26 partii i ugrupowań.

Według sondaży opinii społecznej największe szanse i to z niemal 40-procentowym poparciem ma lewicowa partia z liderem Robertem Fico, który rządził już na Słowacji w latach 2006-2010. Chrześcijańscy demokraci z Janem Figelem na czele plasują się w przedwyborczych sondażach na drugim miejscu, otrzymując ponad 10 proc. poparcia.

Właśnie dziś w przedterminowych wyborach parlamentarnych Słowacy wybierają nowe władze. Wybory poprzedziła brutalna kampania wyborcza, a dziś w nocy doszło do zamieszek.

Agata Bruchwald
Źródło: radiovaticana.org

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

1 komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra