Portale ogłoszeniowe i społecznościowe

Coraz więcej pracodawców korzysta z możliwości poszukiwania pracowników przez portal ogłoszeniowy. Niektóre są specjalnie dedykowane ogłoszeniom o prace, na innych z kolei można znaleźć różnego typu anonse. Ważne, aby wybierać popularne wśród poszukujących pracę osób strony internetowe.

Pracownicy z Ukrainy często znają język polski w stopniu podstawowym, jednak publikacja ogłoszenia w ich rodzimym języku z pewnością zachęci ich do przeczytania oferty, którą będą w stanie dokładnie zrozumieć. Nie trzeba znać języka ukraińskiego, aby opublikować w nim ofertę pracy. Niektóre portale oferują możliwość przetłumaczenia jej, w innych sami musi dobrać odpowiednią treść. Istnieje jednak możliwość skorzystania z usług tłumacza lub, w ostateczności, translatora.

Tego typu ogłoszenie o pracę można również publikować na portalach społecznościowych, jeżeli właściciel firmy prowadzi na nich konto firmowe. Obowiązuje tutaj dokładnie taka sama zasada - z jednej strony możemy publikować ogłoszenia po polsku, z drugiej zaś nic nie stoi na przeszkodzie, aby były one dwujęzyczne.

Współpraca z agencją pracy

Innym sposobem na pozyskanie pracownika z Ukrainy jest współpraca z profesjonalną agencją pracy. Pracownicy agencji pobierają wynagrodzenie za swoje usługi, jednak w zamian za zapłatę są oni w stanie w krótkim czasie znaleźć odpowiedniego pracownika ze wschodu.

Dodatkowo pracownicy agencji zwykle znają język ukraiński, dzięki czemu bez problemu będą w stanie porozumieć się z obcokrajowcem. Nowi przyjezdni będą również musieli spełnić szereg formalności, aby otrzymać pozwolenie na pracę. Tutaj również pomoże agencja pracy, która jest w stanie bez większych problemów załatwić wszystkie formalności i dokumenty.

Pracodawca nie musi przejmować się spełnieniem warunków formalnych czy często wielotygodniowym poszukiwaniem odpowiedniego kandydata na stanowisko. Nawiązanie współpracy z agencją pracy bywa jednak kosztowne, zwłaszcza jeśli korzystamy z jej usług długofalowo.

Poczta pantoflowa

Ostatnia metoda znalezienia pracownika z Ukrainy jest bardzo popularna wśród osób, u których pracują już inni Ukraińcy. Wystarczy bowiem zapytać ich, czy ktoś z ich rodziny bądź znajomych nie poszukuje pracy w Polsce. Poczta pantoflowa to metoda, która z jednej strony ma najmniejsze szanse na powodzenie, z drugiej zaś pozwala znaleźć wartościowego pracownika, który w dodatku uzyska pomoc rodziny lub przyjaciół w przeprowadzce do Polski czy załatwieniu spraw formalnych.

Metody tej warto spróbować także wtedy, gdy w innych, zaprzyjaźnionych firmach pracują Ukraińcy. Popyt wśród nich na oferty pracy w Polsce jest duży, zatem daje to możliwość pozyskania nowej siły roboczej.

Rekrutację pracowników z Ukrainy możesz powierzyć firmie https://atlaswork.pl/rekrutacja-pracownikow-z-ukrainy