Czym jest obróbka skrawaniem?

Obróbka skrawaniem to zbieranie z powierzchni materiału określonej warstwy, czego efektem jest uzyskanie pożądanego kształtu. Działa ona z różnymi materiałami, najczęściej jest to drewno, metal i tworzywo sztuczne. Do obróbki skrawaniem niezbędne jest zastosowanie odpowiednich narzędzi skrawających. Różne kształty i schemat przemieszczania się narzędzi wpływa na ostateczny efekt pracy.

Współcześnie obróbka CNC ma zastosowanie w niemal każdej dziedzinie przemysłu. Wpływ na to mają miedzy innymi różne konstrukcje maszyn, takich jak tokarki, frezarki, strugarki czy wiertarki. Ponadto do maszyn oferowany jest szeroki wybór narzędzi skrawających. Gdzie dokładnie stosuje się nowoczesne skrawanie CNC? Oto główne gałęzie:

Skrawanie CNC w przemyśle

Obróbka skrawaniem umożliwia produkowanie nawet bardzo skomplikowanych i nietypowych części. Do tego w krótkim czasie i do tego masowo. Wystarczy jeden zapis program komputerowego, aby można było powielić ruch narzędzia w nieskończoność. Najczęściej do produkcji różnego rodzaju elementów wykorzystuje się frezarki i tokarki CNC. Z ich pomocą produkuje się na przykład część różnych maszyn oraz elementy do tworzenia prototypów nowych konstrukcji technicznych.

Obróbka CNC w przemyśle lotniczym

Nowoczesną obróbkę skrawaniem z wykorzystaniem urządzeń CNC stosuje się szeroko w branży lotniczej. Głównie do produkcji części do samolotów, co wymaga zachowania bardzo wysokich standardów. Na ich podstawie samoloty uzyskują certyfikaty jakości, które wpływają na bezpieczeństwa podróży lotniczych i umożliwiają dopuszczenie maszyny do udziału w ruchu lotniczym. Nowoczesna obróbka CNC zapewnia dostęp do bardzo precyzyjnych i stabilnych maszyn, które są w stanie produkować niezwykle precyzyjne komponenty samolotów.

CNC w motoryzacji

Jedną z branż, w których dużą popularnością cieszy się obróbka skrawaniem CNC, jest z pewnością branża motoryzacyjna. Pomaga tu wytwarzać różne komponenty samochodów, których dopasowanie warunkuje płynność pracy podzespołów i eliminuje tarcia. Dzięki precyzyjnie wyprodukowanym i dopasowanym elementom, różne podzespoły w aucie wolniej się zużywają, a sam samochód jest mniej awaryjny. Obróbka CNC pozwala zaś szybko wytwarzać seryjnie precyzyjne elementy. Usługi CNC znajdują też zastosowania tam, gdzie możliwa jest regeneracja części.

Obróbka skrawaniem przy produkcji maszyn

Branża maszyn charakteryzuje się dużą różnorodnością detali konstrukcyjnych. Są to setki pierścieni, nakrętek, łączników, nakładek i innych elementów w wielu rozmiarach, które wykorzystuje się do produkcji maszyn budowlanych i rolniczych. Niemal każdy producent oferuje kombajny czy siewniki o unikalnej budowie i indywidualnych rozwiązaniach technologicznych. Dlatego wykorzystuje obróbkę CNC, która pozwala szybko wytwarzać nawet krótkie serie identycznych detali. Umożliwia to produkcję wyspecjalizowanych maszyn zarówno w większej, jak i w mniejszej ilości egzemplarzy.

CNC w branży HVAC

Branża HVAC zajmuje się produkcją instalacji sanitarnych, takich jak klimatyzacja, wentylacja, centralne ogrzewanie czy instalacje wodne i gazowe. Tu także zastosowanie znajduje obróbka skrawaniem CNC, które wychodzi naprzeciwko dużym potrzebom na produkcję takich instalacji. Te potrzeby wiążą się ze zwiększoną aktywnością deweloperską. Nowe budynku mieszkalne i biurowce wyposażone są bowiem w wiele nowoczesnych rozwiązań, które wymagają zastosowania precyzyjnie wyprodukowanych elementów. Obróbka CNC pozwala zaś wytwarzać unikalne konstrukcje, a także jednostkowych detali do tworzenia przyłączeń.

Narzędzia skrawające niezbędne do obróbki CNC znajdziesz w sklepie EBMiA.pl - https://www.ebmia.pl/1349-narzedzia-skrawajace