Ks. Tadeusz Kirschke – kapelan „Wolnej Europy”
Ćwierć wieku temu, 15 kwietnia 1996 r., w hospicjum Sióstr Nazaretanek w Londynie zmarł ks. Tadeusz Kirschke – więzień niemieckich obozów koncentracyjnych, wieloletni kapelan Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.
Tadeusz Kirschke urodził się 20 września 1908 r. w Poznaniu. Uczęszczał do tamtejszego Gimnazjum św. Marii Magdaleny, po maturze w 1929 r. wstąpił do Seminarium Duchownego w Poznaniu. Po uzyskaniu święceń, przez rok pracował jako wikary w Kępnie i Objezierzu. W 1935 r. wyjechał do Francji, gdzie został duszpasterzem pracujących tam polskich robotników.
W czasie II wojny światowej, w 1940 r. został kapelanem 5 Małopolskiego Pułku Strzelców Pieszych 2 Dywizji Strzelców Pieszych Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Kiedy Niemcy rozbili jego oddział i uwięzili w obozach jenieckich większość żołnierzy, ks. Kirschke na własną prośbę trafił z nimi do KL Murnau.
Za zgodą Niemców odwiedzał sąsiednie obozy, pełniąc w nich obowiązki kapłańskie. Przyłapany na przewożeniu tajnej poczty został skazany na śmierć i wysłany do obozu koncentracyjnego we Flossenbürgu. Od pewnej śmierci uratowało go wyzwolenie przez Amerykanów.
Po odzyskaniu wolności wrócił do Murnau, aby opiekować się byłymi więźniami. Potem służył w duszpasterstwie 2. Korpusu Polskiego we Włoszech. Razem z nim wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie w latach 1948-1952 r. pracował w Duszpasterstwie Akademickim w Londynie.
W 1952 r. przeniósł się do Monachium, gdzie podjął pracę w Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Prowadził audycje o tematyce religijnej oraz msze św. Kazania, które wygłaszał w monachijskim kościele św. Barbary, stały się słynne w całej Polsce.
W 1977 r. przeszedł na emeryturę i powrócił do Wielkiej Brytanii. Wkrótce zapadł na zdrowiu, pod koniec życia ciężko chorował na Parkinsona. Zmarł 15 kwietnia 1996 r. w hospicjum Sióstr Nazaretanek w londyńskiej dzielnicy Hammersmith. Po kremacji jego prochy sprowadzono do Poznania i złożono na Cmentarzu Miłostowo.
Źródło: wolnaeuropa.pl