SKANDAL! Polacy dyskryminowani przy wynajmie mieszkań!

0
0
0
/ flstrefa.pl

Osoby o polsko lub marokańsko brzmiących nazwiskach są dyskryminowane podczas wynajmowania mieszkań w Niderlandach. Raport w tej sprawie ogłosiło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, dyskryminacja na rynku mieszkaniowym występuje w całym kraju, nie tylko w dużych miastach. To konkluzja raportu agencji ds. dyskryminacji, przygotowanego na zalecenie holenderskiego MSW. Z badania wynika, że potencjalni lokatorzy, noszący obco brzmiące nazwisko – polskie lub marokańskie, są rzadziej akceptowani jako najemcy, niż osoby noszące holendersko brzmiące nazwisko. Podczas zapytań pracownicy agencji używali różnych nazwisk, przy czym inne cechy osobiste były takie same. Dodatkowo fikcyjny właściciel poprosił również 105 brokerów, aby nie wynajmowali domu imigrantom. Większość z nich w taki czy inny sposób zgodziła się z prośbą. Odmówiło jedynie 15 agentów. „Dyskryminacja jest niedozwolona i nie będzie tolerowana. Dotyczy to zarówno agentów wynajmu, jak i wynajmującego” – uważa minister spraw wewnętrznych Kajsa Ollongren, cytowana w komunikacie prasowym ministerstwa.

 

Wyniki badań zleconych przez MSW pokrywają się z przeprowadzonym przez tygodnik „De Groene Amsterdammer" eksperymentem. Dziennikarze pisma odpowiedzieli na 250 ogłoszeń dotyczących wynajmu mieszkania, używając marokańskiego imienie „Rachid” oraz holendersko brzmiącego „Jaap”. Zapytali pośredników w obrocie nieruchomościami i bezpośrednich właścicieli, czy przedmiotowa nieruchomość jest nadal dostępna. Rachid otrzymał 116 pozytywnych odpowiedzi z kolei Jaap – 162. „Potencjalny najemca z zagranicznym nazwiskiem otrzyma znacznie mniej pozytywnych odpowiedzi, jeśli odpowie na reklamę mieszkania, niż ktoś z holenderskim nazwiskiem” – uważa autor artykułu. Dziennikarze zadzwonili także do 50 agencji nieruchomości w całej Holandii i przedstawili się jako potencjalni klienci, którzy przeprowadzają się za granicę i chcą wynająć swój dom. Poprosili agentów o uwzględnienie ich życzenia: woleliby nie wynajmować imigrantom. Aż 46 brokerów zgodziło się na to bez wahania. Jedynie czterech odpowiedziało negatywnie. Holenderskie Stowarzyszenie Pośredników w Obrocie Nieruchomościami (NVM) wyraziło swoje oburzenie. „Brokerzy doskonale wiedzą, że nie wolno im dokonywać rozróżnień ze względu na pochodzenie lub religię. Każdy, kto dyskryminuje, musi być potraktowany surowo” – twierdzi cytowany przez tygodnik rzecznik NVM.

 

Holendrzy mają problem nie tylko z mieszkaniami. Stacja RTL poinformowała o kradzieży bazy danych 3,6 mln osób z popularnego sklepu internetowego Allekabels. Jest już ona oferowana do sprzedaży na forach hakerskich. Skradzione dane obejmują adresy e-mail, nazwiska, adresy zamieszkania, numery telefonów, daty urodzenia, a nawet hasła.

 

Według hakera Rickeya Geversa jest to najpoważniejsza kradzież danych w Holandii. Powiedział on na antenie stacji, że „wyciek z Allekabels jest niezwykle cenny dla cyberprzestępców ze względu na dostępność haseł i poufnych informacji takich jak np. adres zamieszkania”. Rzecznik Holenderskiego Urzędu Ochrony Danych (AP) powiedział RTL, że już zwrócił się do Allekabels o „informacje i dokumenty” w tej sprawie. Portal NU poinformował natomiast w piątek o kradzieży z urzędu podatkowego w Amsterdamie twardego dysku, zawierającego informacje o 30.000 podatników. Skradzione dokumenty zawierają dane kontaktowe, kopie dowodów osobistych i polisy ubezpieczenia zdrowotnego. Jak informuje portal, gmina zgłosiła policji kradzież 7 kwietnia. W ubiegłym miesiącu skradziono bazę danych firmie, która świadczy usługi teleinformatyczne warsztatom samochodowym. W ręce przestępców trafiły informacje nawet o 7 mln Holendrów. Oprócz nazwisk i miejsc zamieszkania również adresy mailowe, numery telefonów, daty urodzenia i numery rejestracyjne pojazdów. Według holenderskiego Urzędu Ochrony Danych Osobowych w 2020 roku doszło do większej liczby podobnych zdarzeń. Jednocześnie sam Urząd ma kłopoty i narzeka na niski budżet oraz braki w zatrudnieniu.

 

WO

Źródło: PAP

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną