Znamy datę zniesienia dyspens na niedzielną Mszę świętą

0
0
0
fot. Pixabay.com
fot. Pixabay.com /

Biskupi podjęli jednogłośną decyzję o zniesieniu dyspens od uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej oraz w święta nakazane. Dyspensy zostaną zniesione z dniem 20 czerwca br.

Biskupi zgromadzeni na 389. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Kalwarii Zebrzydowskiej zdecydowali, że 20 czerwca br. dyspensy zostaną zniesione jednocześnie we wszystkich diecezjach, w których do tej pory obowiązywały w związku z pandemią COVID-19. Podczas dwudniowego spotkania biskupi poruszą m.in. temat jesiennej wizyty „ad limina apostolorum” w Watykanie, duszpasterstwa po pandemii, formacji księży i  nadchodzącej beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej.
    
Pod koniec pierwszego dnia obrad, 11 czerwca, w Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, biskupi udadzą się do Bazyliki Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie, na Mszę świętą, która rozpocznie się o godz. 18.00. Przewodniczyć jej będzie abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Homilię wygłosi ks. dr Jarosław Paszyński, prowincjał Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego. Podczas Eucharystii nastąpi ponowienie Aktu poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. W tym samym dniu Akt ten zostanie dokonany we wszystkich parafiach w Polsce. 

Tymczasem przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w imieniu wiernych i pasterzy Kościoła w Polsce podziękował Premierowi RP Mateuszowi Morawieckiemu za decyzję o zmniejszeniu obostrzeń dotyczących liczby wiernych w kościołach i innych miejscach kultu. „Po niełatwych miesiącach bardzo ograniczonej możliwości udziału w nabożeństwach religijnych, decyzja ta była oczekiwana przez miliony wiernych w całej Polsceˮ – napisał Przewodniczący Episkopatu w liście do Premiera po ogłoszeniu aktualnych zasad bezpieczeństwa epidemicznego. „Ufam, że najbliższy czas przyniesie całkowite zniesienie obostrzeń sanitarnych w wymiarze społecznym i gospodarczym, a sytuacja epidemiczna w naszej ojczyźnie wróci do normyˮ – podkreślił abp Gądecki. Na ręce Premiera złożył też podziękowania dla wszystkich osób i instytucji, które są zaangażowane w walkę z pandemią. „Polecam Bogu zmarłych, którzy przegrali walkę z chorobą, prosząc dla nich o życie wieczne – napisał Przewodniczący Episkopatu. 

W ramach dalszego luzowania obostrzeń sanitarnych rząd dopuści od niedzieli 13 czerwca, aby w kościołach podczas liturgii mogła być zapełniona połowa miejsc. Obecnie, mimo zmniejszania się liczby zakażeń i zgonów, obowiązuje nadal limit 1 os. na 15 m2. O zmniejszenie restrykcji dotyczących kościołów apelował kilka dni temu przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki. Na zwołanej w czwartek popołudniu konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował o dalszych etapach znoszenia restrykcji sanitarnych związanych ze zwalczaniem epidemii koronawirusa.

Jak zapowiedział premier, od 13 czerwca w kościołach będzie mogła być zajęta połowa miejsc, a od soboty 26 czerwca – 75 proc. miejsc. – Jest to niejako wyrównanie do niektórych innych instytucji i warunków, które obowiązują gdzie indziej – poinformował szef rządu. Przy czym należy zaznaczyć, że do limitu miejsc nie będą wliczane osoby zaszczepione. Do tychże restrykcji nie wliczają się, tak jak wcześniej, osoby sprawujące kult religijny. Kolejne poluzowania obostrzeń mają przede wszystkim związek z postępującymi szczepieniami. Dwoma dawkami (lub szczepionką jednodawkową) zaszczepionych zostało do tej pory 8 mln 192 tys. osób. Ogółem wykonano natomiast 23 mln 240 tys. szczepień. Mateusz Morawiecki zaznaczył jednak, że pandemia nadal trwa i władze przy korygowaniu obostrzeń będą, tak jak cały czas, na bieżąco monitorować sytuację.

WO

Źródło: KAI

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną