Spotkanie Bidena i Putina jest ich pierwszym spotkaniem od momentu zaprzysiężenia Bidena w styczniu na stanowisku prezydenta Stanów Zjednoczonych.

„Zawsze lepiej spotkać się twarzą w twarz” – powiedział Biden na początku rozmów w bibliotece willi La Grande w Genewie, w których biora udział też dyplomaci obu krajów: Antony Blinken i Siergiej Ławrow.

„Jest wiele kwestii, które się nagromadziły. Mam nadzieję, że nasze dzisiejsze spotkanie będzie produktywne” – oznajmił prezydent Rosji.

Po spotkaniu Biden-Putin planowane są dwie oddzielne konferencje obu prezydentów.

Jako pierwszy na konferencji prasowej wystąpił Władimir Putin. Był pytany, w jakim kontekście na spotkaniu z Bidenem był poruszany temat Ukrainy. - Temat Ukrainy był poruszany, ale nie mogę powiedzieć, że jakoś szczegółowo. Jeśli dobrze zrozumiałem prezydenta Bidena, to u podstaw rozwiązania sytuacji na Ukrainie powinny leżeć protokoły mińskie - odpowiedział prezydent Rosji. 

 

Na spotkaniu nie było żadnej wrogości. W wielu kwestiach było zasadnicze, bo często nasze cele nie są zbieżne, ale sądzę, że rozmowy były bardzo konstruktywne, obie strony zademonstrowały chęć zrozumienia się nawzajem

- powiedział prezydent Rosji. Prezydent Rosji przekazał też: - Umówiliśmy się, że ambasadorowie Rosji i USA będą wracać do miejsca swojej stałej służby. To kwestia techniczna.