NAGRODA przyznana! Nie zgadniesz KTO ją otrzymał!

0
0
0
fot. Pixabay.com
fot. Pixabay.com /

Jak co roku przyznano Nagrody im. ks. Józefa Tischnera. Czym jest owa nagroda?

Jak czytamy na jej oficjalnej stronie: "Miesięcznik i Wydawnictwo Znak wraz z Ergo Hestią ustanowiły coroczną Nagrodę Znaku i Hestii imienia księdza Józefa Tischnera. Nagroda przyznawana jest nieprzerwanie od 2001 roku wybitnym intelektualistom, publicystom i działaczom społecznym, którzy wcielają w życie wartości bliskie księdzu Józefowi Tischnerowi. Promuje sposób myślenia i postawy, łączące intelektualną rzetelność, odwagę i wrażliwość na drugiego człowieka. Stwarza niepowtarzalną okazję, żeby pokazać jedność myślenia według wartości i empatii, bliskość intelektualnego wysiłku i codziennego praktykowania dobra. Za sprawą patrona zyskała rangę wyróżnienia szczególnego, bo doceniającego nie tylko za intelektualne zasługi laureatów, ale także ich charakter i postawę  wobec świata."

Nagroda przyznawana jest w kategoriach: pisarstwa religijnego i filozoficznego stanowiącego kontynuację Tischnerowskiego „myślenia według wartości"; publicystyki lub eseistyki na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować „nieszczęsny dar wolności".; inicjatyw duszpasterskich i społecznych współtworzących „polski kształt dialogu Kościoła i świata".

W tym roku jej laureatami zostali:

W kategorii pisarstwa religijnego lub filozoficznego nagrodę otrzymał ksiądz Tomas Halik za książkę "Czas pustych kościołów". Autor będący filozofem, teologiem i socjologiem w swojej pracy przestrzega między innymi przed zastępowaniem wiary przez ideologię czy pomocy przez pouczanie. Owe tematy poruszane są w zestawieniu z czasem pandemii, który zmusza do ponownego odkrywania czym jest chrześcijaństwo. 

Łukasz Lamża, popularyzator nauki i współpracownik Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie; nagrodę w kategorii publicystyki lub eseistyki za książkę „Światy równoległe. Czego uczą nas płaskoziemcy, homeopaci i różdżkarze", w której rozprawia się z pseudonauką jak i teoriami spiskowymi.

Archidiecezjalny Zespół Domowej Opieki Paliatywnej w kategorii inicjatyw społecznych i duszpasterskich za troskliwą opiekę nad tymi, którzy odchodzą oraz za wsparcie dla ich rodzin i najbliższych. Jak podkreśla kapituła hospicjum domowe w Warszawie „uczy sztuki umierania i żegnania się z najbliższymi".

Wręczenie nagród odbędzie się 25 listopada w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie.

Stefan Dziekoński

Źródło: Stefan Dziekoński

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną