„YouCat” katechizm dla młodzieży

0
0
0
/

Prezentacja nowej pozycji będącej „udaną syntezą materiałów z Katechizmu Kościoła Katolickiego” dla młodzieży i zarazem doskonałym przykładem nowej ewangelizacji - jak przyznał kard. Karl Lehmann - odbyła się w Moguncji.

Przedmowę do katechizmu napisał Ojciec św. Benedykt XVI. Wyraził w niej nadzieję, że będzie to „książka, która zafascynuje młodych ludzi”. W prezentacji książki uczestniczył kard. Karl Lehmann, przewodniczący Komisji Wiary w Konferencji Biskupów Niemieckich. Obecnie publikacja dostępna jest tylko w wersji niemieckojęzycznej.
 
Nad redakcją „YouCat” pracowało, co jest nowością, wiele młodych osób. Dzięki temu katechizm nie jest narzucony młodzieży, ale sama młodzież w znacznym stopniu stała się jego podmiotem.

- W „YouCat” to młodzież zadaje pytania i ma wpływ na język w nim używany - zauważył na prezentacji kard. Karl Lehmann.
Katechizm składa się z pytań i odpowiedzi, co - jak zauważył biskup Moguncji - jest „dobrym przykładem wczucia się w dzisiejszą kulturę młodzieżową” gdyż „wiara Kościoła została zręcznie powiązana z mentalnością młodych ludzi”.

W przedmowie Benedykt XVI zaapelował: „Proszę Was, studiujcie katechizm namiętnie i wytrwale! Studiujcie go w ciszy pokoju, czytajcie we dwoje, jeśli jesteście zaprzyjaźnieni, twórzcie grupy czytelnicze, wymieniajcie się swoimi spostrzeżeniami w Internecie. Na różne sposoby rozmawiajcie o swojej wierze!”.

„Musicie wiedzieć, w co wierzycie. Musicie tak precyzyjnie znać swoją wiarę, jak informatyk zna system funkcjonowania komputera. Musicie go rozumieć tak, jak dobry muzyk zna grany przez niego utwór. Tak, musicie być zakorzenieni w wierze bardziej niż pokolenie Waszych rodziców, aby móc zdecydowanie i z większą siłą oprzeć się wyzwaniom i pokusą współczesnych czasów” - skonkretyzował Ojciec Święty.
 
Niemiecka wersja „YouCat” została wydana nakładem 100 tyś. egzemplarzy. Składa się z 304 stron i 527 pytań wraz z odpowiedziami.
 
Katechizm „YouCat” w najbliższym czasie zostanie przetłumaczony na 15 języków. Jego prezentacja będzie miała miejsce w Watykanie 13 kwietnia br. Egzemplarz katechizmu, od Ojca św., otrzyma każdy uczestnik tegorocznych Światowych Dni Młodzieży w Madrycie. Na sierpień zostanie przygotowanych 700 tyś. książek.
 
"YouCat" to skrót od "Youth Catechism of the Catholic Church".

Agata Bruchwald, na podstawie: ekai.pl
 

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną