,,Władza nie potrafiła rozmawiać'. Mija 34. rocznica masakry górników w kopalni Wujek

0
0
0
/

Jak podkreśliła premier, powodem wystąpienia ówczesnej władzy przeciwko górnikom był strach. Na „Wujku” strzelano do górników, bo władza się bała. Nie potrafiła ustąpić i nie potrafiła rozmawiać. Swoje własne przywileje stawiała ponad dobro obywateli i ponad ich życie. – powiedziała Beata Szydło.

 

Według premier należy zastanowić się, czy ideały, za które górnicy oddali życie w 1981 r. zostały w całości wypełnione. - Czy ta ofiara, którą złożyli, jest ofiarą, która została wypełniona. My ten ich testament musimy wypełnić – zaznaczyła premier.

 

- Dzisiaj dla Polski ważne jest to, byśmy dostrzegali każdego obywatela i z pełną determinacją będę bronić tego, żeby elitą Polski byli zwykli obywatele. Nie grupy, które walczą o swoje przywileje, ale zwykli obywatele. Bo Polacy są tego warci. Bo górnicy, którzy zginęli na „Wujku” za to oddali swoje życie – podkreśliła szefowa rządu.

 

Podczas pacyfikacji katowickiej kopalni „Wujek” w 1981 r. od milicyjnych kul zginęło dziewięciu protestujących górników. W wyniku akcji plutonu specjalnego ZOMO życie stracili: Józef Czekalski, Krzysztof Giza, Joachim Gnida, Ryszard Gzik, Bogusław Kopczak, Andrzej Pełka, Jan Stawisiński, Zbigniew Wilk i Zenon Zając. Ponad 20 górników zostało rannych. Była to największa masakra, jaka dokonała się podczas stanu wojennego, nie licząc internowanych i brutalnie skatowanych przez Milicję, jak chociażby Grzegorz Przemyk.

 

Pielęgniarki, które pracowały w 1981 r. w Centralnym Szpitalu Klinicznym, wspominają, że górnicy, którzy trafiali do szpitala w Katowicach mieli ubrania „tak przesiąknięte gazem łzawiącym, że udzielający im pomocy personel też musiał zakraplać oczy”. - Górnicy byli zmarznięci, smutni, wystraszeni i cierpiący – wspominała Zofia Kiera, pielęgniarka.

 

47. działaczom opozycji z lat 1956-1989 przyznano Krzyże Wolności i Solidarności. Wśród odznaczonych znaleźli się górnicy zabici i ranni w czasie pacyfikacji kopalni 16 grudnia 1981 r.

 

not. MP, kprm

fot. P. Tracz/KPRM

 

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

 

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną